Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Ima li ko problema sa plamenjačom ove godine?
 
sto se tice karence mocice, u svakom slucaju prskanje bakrom nece moci da skodi. nek daju misljenje iskusniji zastitari.
 
U mom kraju poslednjih dana javio se veliki broj crvenih i zutih pauka. primeceni su u jabuci,sljivi,visnji,breskvi...
Ja sam juce prskao sa Ortusom jabuke i sljive.
 
Ako već znaš, mogao si pitati u temi o trešnjama (bez uvrede), imam i ja jednu aroniju među trešnjama pa ne pitam o njoj u temi o trešnjama :)

Jesi prskao list fungicidima posle "berbe", ako si prskao po vrućini onda su ožegotine, mada mi pre deluje kao dejstvo suše, dobro ih zalij. Dobro pogledaj list sa obe strane, da nema jedan insekt koji je zalepio glavu za list i siše sok, imao sam taj slučaj.
 
Posadio sam pred zimu,nisam jos nicim prskao.I ja se bojim da je susa,dosta sadnica mi se posusilo.Hvala

---------- Poruka napisana u 18:32 ---------- Prethodna poruka je at 18:30 ----------

A uzgred,trebao bih necim za neki dan da isprskam ceo vocnjak.Da li mogu insekticid i fungicid zajedno,koja sredstva preporucujete?
 
preširoko ti je pitanje...koje voćne vrste su u pitanju, dal si obrao ili štitiš plod, neki mogu da se mešaju, neki ne mogu, reci prvo koje voće i ima li plod ili je obrano pa idemo dalje..
 
Misliš na moniliju ploda. Ja koristi Cezar akt. materija: pirimetanil .......300 g/l, i Teldor akt. materija: fenheksamid 500 g/l.
 
Ja sam prošle godine koristio "Teldor 500sc" koja se dobro pokazala, bilo malo trulavih plodova al je to zanemarljivo, u odnosu na godinu kad nisam štitio...trulave visile u grozdovima, još se posle slepe za stablo...fuj!
A ove godine odradio sa "Signum" -om(apotekar je hvali), reko ajd da probam jer nisam nikad koristio za šljive...videćemo rezultate za mesec dana :sta:
Inače samo "stenley" štitim od truleži ploda, ove Čačanke ne!
pozzz joe!
 
Pretpostavljam da pršćeš šljivu, a po meni nema potrebe ići sa Switch-em, jer šljiva ipak nije toliko osetljiva kao npr. malina, nektarina, jagoda. Jeste da je dobar ali je i puno skup. Ja praktikujem Cezar u šljivi jer je jeftino a dobro sredstvo, djeluje i kontktno i parama. Pa onda pratim prognozu, pa ako će se puno okišati tresenem još jednom Teldor pred berbu (vodeći računa o karenci). Mada u Stenliju koristim samo Cezar i nisam nikad imao problema sa truljenjem. Teldor koristim u Feliciji, takođe nemam problema.
 
ovde sam procitao na forumu negde (druga tema) da se switch koristi i protiv erwinie i da je on najbolji kao preventiva. Zna li neko malo vise o tome?
 
ja sam koristio teldor na šarenim trešnjama i za razliku od prethodnih godina nisam ima trulež sem u gustim grozdovima, jedna krene iz sredine pa okači druge okolo, to je i normalno, preparat ne okupa svaku kad je gust grozd, pogotovo tu u sredini :) ali nije da je jeftin, 300 400 dinara beše mala bočica od 50ml i to je za samo 60 litara. Na grožđu smederevka mi krenula trulež specifična za grožđe, ono kad se sasuše i skamene bobice, čak i poneki ceo grozd otišao maltene preko noći, imao sam slučajno neki funomil i zaustavio je s tim što sam trule bobice ipak počupao. On je bio jeftiniji...
 
Jel neko probao ovo sa lovnim pojasevima, da obmota oko stabla?
Dr.Marko Injac objašnjava kako efikasno suzbiti jabukinog smotavca...negde oko 7:34" počinje
 
Insekti - prepoznavanje, simptomi, zaštita

Moram priznati da sam nov u voćarstvu, tek od ove godine. Nemam iskustva ni znanja pa molim za pomoć. Ovaj insekt se prenamnožio pa pitam šta je to i kako da ga se rešim. Čime se prska ako su voćke u rodu. Da li ima neki preparat sa ekstremno malom karencom a da je delotvoran?



Na lišću ostavlja ovakve tragove!

 
Poslednja izmena od urednika:
Snašao sam se sa fotkama. Hvala u svakom slučaju.

Ovo čudo je napalo sve, kruške, jabuke, šljive, kajsije, lešnike....
 
Da, lete na sve strane, ima ih koliko hoćeš, kad sam prskao kajsije samo su se razletali, a posle par dana odem na plac i vidim i dalje ih ima...mora jedno tri prskanja u razmaku od 5 dana da se pobiju, jako se brzo razmnožavaju, tj izbacuju novu generaciju...mada opet šta ako komšija ne isprska, šta ako ih ima i u dinjama, ružama...da prskam i po podu celog placa...ma šta bude bude, neće još dugo, mesec dana...
 
Nazad
Vrh