Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Pozdrav.kazite mi ako neko zna kako se leci i kako nastaje rak sljive i sarka.i da li ima opasnosti kad se iskrci stari sljivikda ostane opasnost u zemlji i predje na mlade tek posadjene slljive.? Hvala
 
Rak i šarka se na žalost ne leče. Postoji rizik, rak uglavnom i nastaje truljenjem ostataka starog zasada, prenese se na koren novog stabla, a šarka nisam baš siguran da može tako da se prenese, sem ako iz nekih zaostalih ne izbiju vildani koje ne vadiš nego olistaju pa preko vazduha prenesu...
 
Koji je neki minimum za zastitu voca, konkretno imam sljive, jabuke, kruske, visnje, kajsije i tresnje? Sve je za moje potrebe, pa ne bih bas previse da prskam.
 
Mil, za koštunjavo voće (trešnja, šljiva, višnja, kajsija) neki minimum ti je plavo ulje na proleće, bar jedno prskanje protiv truleži grančica ili dva ako je kišno vreme za vreme cvetanja kao i mankogal za list i insekticid kad opadnu latice sa cveta, u jesen kad opadne 70 posto lista bakrom. Po potrebi trešnje i višnje protiv kokomicesa da ne ostanu bez lista pa procvetaju krajem leta. Šljive ne bi bilo loše insekticidom i protiv truleži kad plod menja boju.

Što se jabuke i kruške tiče...komplikovanije je naročito za jabuku. Bez prskanja jabuke nećeš pojesti ni jednu sem ako nije neka stara sorta otporna tipa ona kožara. Pročitaj bolje temu kruška i jabuka.

Risto, za grinje ti je dobar dimetogal, on ti je full za sve insekte tako da možeš njega, a za vaši i ostalo nije loš ni cipkord a bogami ni tonus.
 
Može se zaobići.

Ako vreme nije kišno za vreme cvetanja, može se umesto dva tri sprovesti samo jedno prskanje protiv monilije laxa tj truleži grančica.

Ako nije kišno od kad plod menja boju do berbe, može se preskočiti protiv truljenja plodova.

Ako sazreva do 20-25 maja možda možeš da se provučeš i bez insekticida protiv trešnjine muve, tad se tek pojavljuje.

Ako je sorta koja nije sklona kožičavosti lista tj kokomicesu i podloga nije magriva koja može biti razlog kokomicesa, onda može i posle berbe ovo prskanje da se preskoči.

Zavisi znači od vremenskih uslova kao i sortnih karakteristika i podloge.

Jesenje bakrom, zimsko prolećno plavim uljem kao i barem jedno protiv truleži grančica savetujem da se ne preskače.
 
Ima je i kod nas, to je Golubacka musica kao sto su vec pisali. Mala je, crna, krila providna kapljicastog oblika, ujed je bolan i sve one propratne pojave, javlja se u prolece. Obad je kod nas valjda najveca muva, velik je po dva ipo santimetra a javlja se leti, ujed vrlo bolan ali pri tome ga je lako pljesnuti, odlican je za :riba: !!!
 
Pozdrav svim forumašima, kada i kako se preventivno prska "nedozvoljenim" antibiotikom radi zaštite od ervinije, konkretno mlad voćnjak Dunje prva godina?
 
U sljivaru koga sam opisao u prvom postu na ovoj strani situacija kriticna, od 30 stabala ostala 10 citava, kod ostalih 20 popucala kora na stablu i pocela kora da opada sa grana, pojedina stabla se skroz osusila a poneko ima neku mladu granu, koliko sam video sledi vadjenje i sadjenje novih stabala
 
čoveče, zar ima 22 dana, nešto sam se preračunao onda, izvinjavam se :D

jedno pitanje, kod mene trešnja uveliko krenula, olistala, sad će i cvetovi, da li mogu list sad da oprskam agrodinom pošto svake godine muku mučim sa bolestima lista, kokomices tj kožičavost? čisto da odradim jedno na vreme, pa posle berbe opet, da li dobro razmišljam?
 
Pozdrav prijatelju,

Agrodin se primenjuje od faze precvetavanja pa nadalje. Puno cvetanje signum ti je dovoljan, kasnije u precvetavanju agrodin, i posle toga kad je plod zrno graška možeš delan, i u fazi kada plod menja boju (vodeći računa o karenci, agrodin 21 dan pre berbe) i posle berbe možeš ponovo delan.
 
Nazad
Vrh