Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

koja je sorta u pitanju? ako nije doslo do sada sa zarazama pepelnice karathane ti je nepotreban u toj mesavini
 
greni i ajdared jesu najosetljivi na pepelnicu i jos ako je i ima u vocnjaku onda odlicno sto si primenio, mada sam gledao zasade ajdareda kod vrsca i idu samo jednim, eventualno 2 tretmana za pepelnicu na pocetku sticanja uslova za zarazu i to je to, ostalo se svodi na uklanjanje belih mladara.
 
Jel koristio neko funguran za moniliju ploda, potrošio sam Teldor na trešnje, pa sam danas hteo da kupim ali nije bilo, za šljive konkretno rekoše mi da je dobar i funguran?

Planirao sam i da trešnje oprskam mankogalom80 (fungicid za list) i insekticidom za vaške, najviše ove mlade zbog toga što imaju dosta letorasta, kad je najbolje da se oprskaju, rekoše mi mesec dana posle berbe?
 
nisam koristio, ali sa citao i slusao i preporucuju bakar (funguran) za ocuvanje ploda i odstranjivanje raznih pega sa povrsine ploda (cadjavice, pa i gorke pege). samo pazi oko koncentracija jer bakar moze leti ako ga primenis u malo vecoj koncentraciji da izazove sarenilo i mrlje na plodu.

i ne mesaj ga ni sa jednim drugim preparatom!
 
kupio sam male kesice za po 10 litara jer mi treba za 60 pa nema greške, sipaću malo manje od 3 kesice na 30 litara prskalicu, za svaki slučaj :) a hteo sam da ubacim i insekticid za smotavce, fenitrion, ne sme sa njim da se meša? Ako prskam posebno, koliko dana da prođe od prskanja do prskanja i čime prvo da prskam?
 
ma već sam kupio fenitrion, kupio sam ga sa teldorom, ali teldor potroših na trešnje pa kad sam otišao da kupim još jedan nema, pa uzeh taj funguran.
 
Zdravo vocari, imam problem sa zastitom jabuke od napada lisne vasi. Zbog kise nemogu da prskam a napad je sve jaci. Kad sam primetio na jabuci da ima lisne vasi prvi put tretirao sam sa fastakom i nije bilo rezultata.Otisao sam kod apotekara i preporucio mi Tonus i rekao mi da stavim duplu dozu po 5 mg. na 10 lit. vode. Isprskao sam a vasi nisu ni osetili otrov. Eva sad ovih dana kisa ubi, cekam da stane i pitam iskusnije vocare sa cime da prskam protiv ovu napast. Mislim da se radi o jabukovu krvavu vas. Pozdrav svima.

Da pomognem članu

sport

Problem nije toliko nerešiv kao što izgleda.

Rešenje 1 :
Ako nemate mnogo voćaka a imate dobre volje da malo radite možete ih rešiti sasvim jednostavno tako što sve kolonije premažete kalem voskom. Prstom naneti kalem vosak preko kolonija krvave vaši. One se obično nasele tamo gde su povrede na kori i to je za njih kao poslastičarnica, a u poslastičarnicu je teško ne ući. Ovo će pomoći i stabli jer će povređena mesta biti zaštićena voskom.

Rešenje 2: Ako je voćnjak malo ozbiljniji onda je hemijska zaštita verovatno jedino rešenje. Jeftino i dostupno sredstvo je Pyrinex, dobro oprskati stabla i ako je moguće napadnuta mesta. Napadnuta mesta su obično na skrivenim mestima pa je skoro neophodno da sredstvo dospe do kolonija. Inače aktivna materija hlorpirifos (Pyrinex) će ostati u upotrebi u EU ali mnoge druge neće iz ove grupe a o njima je ovde u temi dosta pisano (Dimetoat - sredstva Dimetogal, Perfektion; Azinfos metil - Gusation, Cotnion; Fenitrotion ...).

Krvava vaš je uporna pa je neophodno da i vi budete uporni u suzbijanju. Neće se rešiti problem odjednom. Može se još pisati ali za sada toliko
 
kaze u uputstvu da se bakar hidroksid (fungaran) ne mesa sa preparatima izarzito kisele reakcije. sa dimetotatom sigurno ne moze da se mesa a sa fenitrotionom ostaje pitanje (pH fenitrotiona je od 3-6, jeste kiselo ali da li dovoljno da oslabi dejstvo bakra proceni sam) :)
 
ako prskam jedno pa drugo, šta da prskam prvo i sa koliko dana pauze između?
 
Pazi sad ovo!

Na "Mankogal 80" piše da se nesme mešati sa insekticidima kisele reakcije "dimetoat", i ima tamo još neke naznačene, bla bla...
A u Galenikinom programu za zaštitu jabuke, šljive, i višnje... pojavljuje se Mankogal80 + Dimetogal (gde je aktivna materija "dimetoat")!

Njihov proizvod, i program zaštite.
Ko je sad tu lud?... ko koga jebe? Nema veze sa vezom...
pozzz joe!
 
Ja sam kombinaciju mankogal dimetogal koristio stalno i nisam imao problema, nit je bilo insekata nit loših listova :) dešavalo mi se da neki list ipak dobije crnilo na trešnji, ali to tek poneki, pa sam to podvodio pod omašen list pri prskanju :D
 
Za aktivnu materiju mankozeb (mankogal, dithane) lepo pise da se ne mesa sa dimetotatom, i sto je jos bitnije hranivima koja sadrze bor u sebi. A galenika gresi mnogo kao sto je u programu za jabuku napisala da cipermetrin ide sa mineralnim uljima u fazi kretanja vegetacije, a tada nema na sta cipermetrin da deluje. Ali bitno da uvali svoj proizvod i proda ga.
 
Zdravo, hvala na saradnju i mislim da sam resio problem na 18.05.uvece jabuke sam prskao sa pirel D. Ujutro kad sam otisao na vocnjak sva vas je bila unistena. Na 10 litra vode stavio sam po 12 ml.otrova. Sa istim otrovom unistio sam i crnu vas na visnu i cresu. Pozdrav
 
šljive su mi krenule da dobijaju plavu boju uzdužno pa sam juče oprskao insekticidom fenitrion, negde oko pola 6 uveče, bilo je maksimum 20 stepeni i sunce za oblacima, a jutros je evo krenula kiša oko 9 sati, pa me zanima da li je moje prskanje insekticidom imalo efekta i da li je to dovoljno do berbe protiv crva u plodu?

Za par dana ću funguranom za trulež plodova, po vašoj preporuci nisam hteo da mešam ova dva preparata.

Ako može neko u par reči da mi objasni, volim da znam, kako funkcionišu insekticidi, nahvata se sloj na plod i lišće pa insekt kad sleti preko nogu se otruje šta li i kako to insekticid štit neko vreme bez da se sapere ako budem prskao funguran? Za druge preparate tipa fungicidi mi je jasnije, pa i za insekticide protiv vaši, on odradi posao, pobije gamad, jaja, gljivice i neko vreme je u listu u plodu, ali za ove smotavce i slično ne kapiram...znam da imaju sistemični, nesistemični, preventivni pa ako može u par reči kako koji funkcioniše, zahvaljujem :) što bi rekli bugari, blagodaram od napred :D
 
Jer neko koristi bakarni oksihlorid i kako se pokazao,mislim na prskanja u kasnu jesen ili rano prolece
 
fenitrotion je kontaktni sto znaci da se zadrzava na povrsini biljke, a insekt ga unosi kad se hrani na toj povrsini i dermalno tj kad dodje u kontakt sa njim. posto ne ulazi u biljku podlozan je ispiranju a intenzitet padavina zavisi koliko ce biti ispran, deo uvek ostane ali je posle padavina manje efektivan, ali i par sati nakon primene je dovoljno da suzbije dobar deo insekta koji se nalaze u tom trenutku na biljci.
 
Nazad
Vrh