Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Da li je koristio neko nesto protiv trulezi i pucanja ploda tresnje a da nije nju-film.
 
kad otvorim bočicu, fenitrion smrdi isto kao dimetogal... :D verovatno neću prskati jer je to samo 7 stabala kod kuće i ne daje mi se više novca na preparate za to.
 
Juče smo pričali o šljivinom smotavcu i vašima pa evo slika ako je moguće da se utvrdi o čemu je reč. Takođe sam uslikao i plodove koji trule, nema ih baš malo.

Uzunce
Neka vas jeste sigurno.
Lici na kovrdzalicu veoma, napad je ocigledno nesto slabiji jer kad je jak napad mnogo vise listova je ukovrdzano,
Uzni neku jacu lupu i pogledaj sa nalicja lista mozda uocis male zelene vasi.
U svakom slucaju treba da istretiras insekticidom a kovrdzalicu dosta dobro ubija Actara, licno iskustvo.
Pazi kad prskas da dobro nakvasis narocito sa te donje strane ukobrdzanih listova (sto nije bas lako, znam:)) trudi se da kapi budu sto sitbije ako imas mogucnost da menjas dizne na prskalici ili atomizeru.

Treca slika, plod na dlanu..najverovatnije je u pitanju neoplodjen plod. Desava se da se takvi plodovi razvijaju do nekog stepena a onda uginu. Moguce je i razvijanje ploda bez oplodnje do kraja ali to je vec druga tema

Cetvrta slika, smotavac prve generacije. Siguran znak je smola koja curi iz ploda a ako ja dobro vidim iz tog ploda ima cak dva mesta iz kojih curi smola (tu se ubusila gusenica, kod tebe izgleda dve u isti plod stose desava ). Ti plodovi najcesce samo poplave i otpadnu ali moze da se dogodi da gljiva udje na to mesto i da plod istrune.


Jel se dešava ta kovrdžalica kod trešnje, pošto imam par sadnica od jesenas koje sve imaju tako nekako jadan list, a tretirane su sve po PSu, doduše dimetogalom i mankogalom?
 
Poslednja izmena od urednika:
Pazi, i druge vasi mogu da izazovu uvijanje lista ali ovo sa slike je prilicno tipican nacin za kovrdzalicu. Ne napada ona tresnju, ali mogu neke druge lisne vasi da da izazovu deformacije listova, mozda su i grinje...
Kako jadan, uvijen ili sitan, bled?
 
Maltene isti kao sa ove slike, mada mi ovde na slici stanje deluje alarmantnije nego kod mene, ovde je i žućkast dok kod mene nije, na dve od 10 sadnica se skroz osušio i one umreše :) krenula tri pupoljka, olistale i osušile se..pa se bojim za ove ostale...nekako mi je slabo razvijen, nije baš sitan ali nije nešto ni krupan, i ima ove neke neravnine po sebi, ali je boja OK. To su sve sadnice na koltu, dve na magrivi mi eno izbujale po preko 30 cm svaka grana i to su krenuli svi pupoljci pa sam neke kasnije očenio a ostavio 5, 6 pri vrhu dok ne vidim tačno koja 3 ću da ostavim, kod ovih na koltu krenula 2 do 5 pupoljka a grane krenule tek pre 2 nedelje, sad su tek na 10 cm dužine...na 3 od 10 su krenuli jedan na sredini sadnice, jedan u samom dnu i samo jedan pri vrhu, ali ne onaj na samom vrhu nego malo niže...bezveze neki fazon...
Na dve nektarine što posadih, jedna nije ni krenula, druga jeste i odjednom list isto tako i osuši se i ona.

Tretirane insekticidom i fungicidom u kad su krenuli listovi i posle još jednom.
 
Savet od zastitara za prskanje sljive posle ovih kisa:

PYRUS 400SC
AKORD WG
GALOFUNGIN 500SC
TONUS
KALCIJM NITRAT
 
Pošto rekoste da Galenika uvozi preparate iz Kine, evo jedan zanimljiv prilog preuzet sa: http://www.dominomagazin.com/article/15349/gradski-zivot/kinezi-nas-potrovase

Pre neki dan smo pisali o falsifikovanim kineskim električnim komponentama, ali to nije ni priblično opasno kao ovo što sada otkrivamo.

Podaci do kojih su došli Interpol, agencije za kontrolu proizvodnje, distribucije i ponude prehrambenih proizvoda ukazuju da Kinezi falsifikuju insekticide, pesticide i herbicide namenjene poljoprivredi, ali i mnoge druge stvari, pišu strani mediji.

Iz Kine preko Ukrajine u hamburšku luku tako stižu milioni tona sintetičkih zaprašivača sa lažnim deklaracijama.

Verbraucher Zentrale iz Hamburga upozorava da ta poljoprivredno zaštitna sredstva sadrže izuzetno opasne otrove odavno zabranjene u Evropi zapadnom svetu.

Kinezi takođe i u trećem milenijumu koriste opasni otrov DDT.

Kada hemikalije iz Kine namenjene poljoprivredi uđu u neku luku Evropske unije, teško je slediti njihov trag.

Procene nemačkih stručnjaka govore o tome kako je već skoro deset posto pesticida u Evropi falsifikovano na ovaj način.

Štete za čovekovu okolinu su nesagledive. Zagađuje se zemlja, voda, vazduh. Kolateralna žrtva mega irigacionih projekata rečnih sastava, na primer, erozija je tla kakvu civilizacija dosada nije zabeležila. Tu se više ne radi o mikroklimatskim promenama na ograničenom regionalnom nivou.

Ali ni to nije sve:

Kineske firme proizvode čak soja sos u čijem sastavu je i ljudska kosa.

Otpadne fekalne vode se prerađuju a iz njih se ekstraktuju sirovine namenje ljudskoj ishrani. Nećemo vam objašnjavati šta se jede. Zaključite sami.

Tako da, pazite gde kupujete i šta kupujete! Ništa bez srpskog seljaka!



Naredni post premešten u: http://poljoinfo.com/showthread.php?4309-Chat-u-voćarstvu
 
Poslednja izmena od urednika:
iseci granu minimum 10 cm ispod zadnjeg zarazenog lista i unisti je. lici na neku bakteriju, mozda je i ervinia. jel se uvija na dole vrh mladara?
 
Видећу сутра младаре. Углавном приметио сам и да оближња крушка друге сорте има две или три осушене целе гране. Што ме изненадило јер се то сушење дешава брзо. Болест напредује, мораћу и ја брзо реаговати брзо да ми се не прошири на цео воћњак. Дуња која је далеко од воћњака, на травњаку, има сличне симптоме. Мислио сам да је хлороза, неки недостатак гвожђа, али није помогло. Исто тако жућење листа ми је ухватило и још једну јабуку. Кад ово пишем, схватам да ми је нека болест напала ове културе: дуња, јабука, крушка, али на крушкама је најалармантије, пошто се целе гране суше.
 
Хоћу. Хвала на савету. Који препарат да купим против Ервиние? Ако можеш препоручи неки.
 
Poslednja izmena:
Ja sam to radio funguranom i uspelo je.
To mi je bilo jedino iskustvo sa ervinijom i sudeci po tom iskustvu moguce je izboriti se sa njom.
Valjda iz straha da li cu uspeti nisam nista improvizovao.....bukvalno posle svakog reza sam dezinfikovao makaze, (stari rog koji je nekada sluzio za nosenje brusa za kosu napunim varikinom,okacim o pojas i posle reza gurnem makaze u varikinu)zahvatao sam dosta zdravog dela, svaki presek sam natopio funguranom ( parce vate natopim rastvoromi natafkam rez) cesto sam obilazio taj zasad, dve vegetacije sam to pratio i vise nema ervinije (za sad)
 
Imam problema sa jabukom, izgleda slicno kao kod stoleta sto izgleda kruska?
Evo slika :

To se pocelo pojavljivati posle grada koji je tukao, i najvise su zahvacene 2-3 jabuke koje imaju preko 20 god.
Odneo sam jednu grancicu u jednu apoteku, nisu znali sta je, a u drugoj apoteci su mi rekli da povadim te jabuke? Ja bi probo ako mogu da se sacuvaju, nije samo zbog ploda, nego ih koristim i kao hlad. Ima li resenja?
 
Na mlade jabuke (3 god starosti) ima jako malo ovakvih simptoma na listu gde je probusen od grada. Da li da oprskam ove jabuke bakarnim oksidom, da li ce onda moci da se beru u jesen ili bi morao da bacim plod?
 
Nazad
Vrh