Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

kao što ja već rekoh, istina je na pola puta :) kako je sve više onih koji se bave organskom proizvodnjom, tako će i taj lobi da jača sa nekim svojim preparatima na bazi limunske kiseline i psećeg zadaha a govoriće da je užasno otrovno ono što nije, ili barem ne tako strašno...ali svakako podržavam da čovek treba da se uči, osavremenjuje i prati novosti i trendove.
 
Nije svuda priznat kao organski. Pa i piretrin je u osnovi prirodni insekticid pa je ipak na negativnom spisku. Dok su soda bikarbona i hidrogen koji su čista hemija na pozitivnom. Spisak je stavljen samo da bi se videle neke alternative komercijalnim koje su možda jednako efikasne. Svako treba da se informiše i nauči o onom što mu treba.
Mislim da je mnogo tužnije što je znanje o hemiji prevladalo znanje o biologiji, složićeš se da je znanje biologije mnogo svrsishodnije od hemije u gajenju voća. Osim ako ja nisam nešto pobrkao.

Organski lobi?!?
Pseći zadah? živo me zanima da li se tebi svidja zadah poljoapoteka, tamo verovatno dišeš punim plućima??
Ti jadni ljudi što tamo rade bi trebalo da imaju beneficirani staž u najmanju ruku.
 
ma našalio sam se malo pošto vidim da se spominju komarci i zečevi, mislim da sam bio jasan da se slažem sa tobom ali da će se pojavljivati i organski preparati koje će proizvoditi neke kuće i koje te preparate naravno da treba da prodaju..
O mirisu klasične hemije ne treba trošiti reči, meni je najupečatljivi primer preparat dimetogal na bazi dimetoata koji prvi put kad sam koristio, otvorio sam bočicu i zamalo se ne ukakih, to me čak nateralo da pogledam rok trajanja i da se vratim do apoteke da pitam lika kojeg pomalo i poznajem dal je on to sigurno držao na hladnom mestu a ne na suncu :)
 
da, istina jako lako moze u ovom slucaju da se nadje na pola puta. i treba poznavati biologiju prvo pa onda tek hemiju, ali, tu postoji jos jedna jako bitna stvar, koliko bi trebalo utrositi limunske kiseline i recimo hidrogena po hektaru da bi se postigla adekvatna zastita? to je preskupo, jer bi zahtevalo ogromne kolicine primene! a pitanje je kakav bi efekat imala tolika kolicina tih supstanci na gajenu biljku. razlika izmedju njih i konvencionalnih pesticida je ta sto su svi konvencionalni prosli test netoksicnosti za gajenu biljku i visoke efikasnosti za patogene i stetocine, ovi alternativni imaju tu problem makar sa jedne strane. a isto tako ne manje bitna stvar je kako cemo suzbijati korove gde se ne moze ici kosenjem??
 
Ajd i ja da izbacim cime sam tretirao, prihvatam

svaki savet jer ste verovatno mnogo iskusniji od mene.

15.03. Funguran oh, EOS
03.04. Chorus, Mankogal
10.04. Chorus, Mankogal, Tonus, BM86
22.04. Pehar, Topas, BM86, Bor max
26.04. Bm86, Bor max
05.05. Score, Merpan, Harpun

Ovo sam koristio u jabukama, dok u kruskama ima jos par tretmana

insekticidima zbog Kruskine buve.


Uhvatili smo se u koštac s vrlo ozbiljnom problematikom. Neće biti lako

da dodjemo do nekih zaključaka ali smo na dobrom putu. Sva priča pada u

vodu kada se sretnemo s realnom problematikom. Tu do izražaja dolazi

znanje i iskustvo od ranije koje nije lako steći. Na osnovu realnog

problema i zaštite našeg člana probaću da redukujemo primenu pesticida

na najmanju moguću meru a da efekat zaštite i dalje bude dobar.

15.03. Primena ulja u ma kolikim količinama nije dala ozbiljnije

rezultate pa je pitanje koliko ih treba primenjivati. Čak daju bolje

rezultate u letnjim primenama u manjim koncentracijama

3.4. Chorus je odlično sredstvo i može mu se pokloniti puno poverenje

bez da mu se dodaje Mankogal. Mankogal tj sva sredstva sa aktivnom

materijom mankozeb jako štetno deluje na predatore štetnih grinja.

Primenjivati ga što manji broj puta, ali u ovoj fazi je mogao da se

primeni samo mankogal ali pre padavina a ne posle njih. Potrebno je bilo

dodati i sredstvo protiv pepelnice ako je sorta osetljiva na nju.

Karathane na primer jer ima sporedni učinak na štetne grinje.

10.4. isto, nije potrebno i Chorus i Mankogal, ali ovog puta primeniti

samo Chorus jer ovo odlično sredstvo čuvati za ovaj period cvetanja,

neposredno pre i još jednom u toku jer je jedno od najpovoljnijih

sredstava i za oprašivanje jabuka i za pčele. Tonus mislim da nije bio

potreban u ovom periodu, kasnije kada bude potreban nećemo ga moći

koristiti jer je preporučena upotreba neonikotinoida ograničena na do 2

puta. Opravdana je upotreba tonusa jedino ako je bio izuzetno veliki

napad vaši u ovom periodu

22.4. U ovom periodu je već bilo precvetalo, ako se dobro sećam pa je uz

upotrebu pehara bilo preporučljivo koristiti i neki kontaktni fungicid

protiv venturije, ili čak umesto pehara neki iz grupe triazola (deluju

dobro na t preko 14 stepeni)

5.5. Primer odlične primene malo toksičnih i ekološki povoljnih

sredstava. Harpun i ostali regulatori rasta insekata su, ako se primene

u dobrom trenutku, jako efikasni, a neuporedivo manje opasni po okolinu

od klasičnih insekticida (piretroidi, organofosfati, karbamati) ...

Pozdravljam sve sugestije za korišćenje bioloških sredstava, probali smo

to sa sredstvima Armora, Humisin, Urtikum tamo nekih 95te, 96te godine i

bilo je nekih rezultata. Firma iz Subotice koja ih je proizvodila je iz

opštepoznatih razloga imala problema da ih dalje proizvodi.

Dosta sam umoran a ne bih ni da dužim previše i nešto pogrešim u pisanju, ako bude potrebno

napisaću još nešto o ovome. Sve ovo je na osnovu višegodišnjeg iskustva

i trenutnih saznanja. Svi prethodni odgovori su odlični. Bravo
 
Slav,
Hvala na komentaru.
Nazalost dosta od ovih sredstava sam bio prinudjen da koristim u tom trenutku, jer jednostavno nema drugih.
Prilicno sam ogranicen izborom sredstava, zato sto poljo apoteke kod mene (a nisam ni u Nisu naisao na bolju situaciju) uglavnom nabavljaju mala pakovanja,
Prosle godine sam narucivao iz Magana, pa mi posalju brzom postom, medjutim izgleda im je zatvoren distributivni centar u Krusevcu.
Tako da se sada dovijam na razne nacine da nabavim ono sto bi odgovaralo za moje voce.
 
Zdravo vocari, imam problem sa zastitom jabuke od napada lisne vasi. Zbog kise nemogu da prskam a napad je sve jaci. Kad sam primetio na jabuci da ima lisne vasi prvi put tretirao sam sa fastakom i nije bilo rezultata.Otisao sam kod apotekara i preporucio mi Tonus i rekao mi da stavim duplu dozu po 5 mg. na 10 lit. vode. Isprskao sam a vasi nisu ni osetili otrov. Eva sad ovih dana kisa ubi, cekam da stane i pitam iskusnije vocare sa cime da prskam protiv ovu napast. Mislim da se radi o jabukovu krvavu vas. Pozdrav svima.
 
Ako je u pitanju Eriosoma lanigerum iliti krvava vas onda mislim da nema pomoci .Nekad je postojao Tiocid e 35 ali ga danas nema u proizvodnji.Mozad njadjes u MKd neke stare zalihe. Slika bi pomogala da se odgoetne koja vrsta vasi je u pitanju
 
Sport,
jesu li lisne vasi ili krvava vas?
Ako su lisne vasi Actara je resenje za njih, a sa krvavom vasi se jos uvek nisam sretao pa ce ti za njih neko drugi preporuciti sredstvo.
 
da li smem da prskam protiv truleži ploda trešnje preparatom teldor, karenca je 3 dana, brao bih za 4 dana, ali me zanima da li ima efekta u toj poodmakloj fazi zrenja kao i da li ima opasnosti od ožegotina i slično usled prskanja? Rodila mi jedna doktorka 200 kila, obrao sam 60, sutra još jedno 20ak a za ostatak moram da sačekam da dobiju na masi, pa bih sutra pobrao krupne a sitne oprskao i brao za 4 dana..imam problem da ove krupne taman kad postaju full zrele kreću da trule pa moram da ih berem dan dva ranije i tako sam na gubitku u masi i veličini na oko samim tim i na ceni
 
Мислим да ми каснимо по многимстварима за Европом. Док су они тровали и прскали 20 пута јабуку код нас је она произвођена органски. Сада када они користе интегралну заштиту са 5-6 прскања ми рокамо 20 прскања. Криви су купци који неће да купе црвату и шугаву јабуку. Ја сам прошле године јаБУКЕ ПРСКАО једном корусом у прцвјетавању и једном каптаном после града. Инсектициде нисам ни користио. Нису биле много шугаве, а црвљива је била свака трећа. Док у Европи праве гнијезда за птице, улохаже, бубамаре, код нас сваке седмице нечим прскамо.
 
za krvavu vas pomaze jedino prskanje u prolece kada pocinju da naseljavaju stablo izlazeci iz zemlje i tad ide mineralno ulje plus neki organofosfat ili endosulfan ako ga nadjes negde.

a preparat teldor je ok za botritis i moniliju na vocu samo sto karenca varira negde i preko 7 dana, razmisli da li ide za tvoju upotrebu ili prodaju pa odluci primenjujes ili ne ;)
 
veći deo bih prodao, karenca teldora mi nije jasna jer se ne spominju trešnje već loza stona, vinska i malina i drastična je razlika tako da se ipak neću igrati sa time, moralan sam do određene mere i pre bih ostao kraći par hiljada dinara nego da zamišljam neku radosnu majku kako sa pijace nosi kući trešne deci da kače minđuše na uši i veselo pljuckaju koštice :)

uglavnom, samom voću preparat ne može da naškodi ni u kom stadijumu, čisto da naučim nešto, neće da ga spali, ožeže itd? :D
 
retko je sresti moralne ljude danas u biznisu :)

nece ne brini, imas retke primere fungicida i insekticida koji mogu biti fitotoksicni pod odredjenim okolnostima. dimetotat npr moze biti fitotoksican za neke sorte sljive, sumpor ako se primeni iznad 25 stepeni, a bakar moze biti fitotoksican u primenom isto na visim temperaturama i u sred vegetacije.
 
Oprskao sam danas teldorom šarene trešnje, sad su u fazi menjanja boje ploda, ima sigurno barem 10 dana do berbe, doktorku sam odlučio da ne prskam, berem dan dva ranije, pa nek sam malo i na gubitku šta sad...barem nisam istrovao nečiju decu ili neku trudnicu koja pojede 5 kila dnevno misleći da je zdravo :)))
 
Lepo je to paziti na karencu zbog dobrobiti drugih ljudi,ali da se izostavi prskanje onda neces moci nis prodati po normalnoj ceni realno
 
Realno, sad znam da sledeće godine prskam i za trulež plodova, ovo mi je tek druga godina kako se ovim bavim pa još uvek učim, eto oprskao sam ovu šarenu koja još ima do branja, doktorku ne želim iz već navedenih razloga...nije sve ni u parama, treba kad legneš uveče da imaš mirnu savest. A ja od toga i ne živim, imam dobar posao i platu, ovo mi je dodatni prihod koji naravno poštujem ali ne po svaku cenu svaki dinar.
 
svaka cast na razmisljanju, a za botrytis (sivu trulez) i ostale trulezi kao sto je monilia i penicilium na plodu u ozbiljnijoj proizvodnji ide obavezno zastita cak i u integralnoj!
 
Ma da se razumemo, ja ću narednih godina štititi, ali onda kad treba, ove godine sam okasnio pa nek bude šta bude, a sledeće znam šta mi je činiti i što je bitnije KAD činiti :) Kad krene da menja boju plod..
 
Juce jedva usao u vocnjak (malo je falilo da se zaglibim medj' redove).
Situacija nije bas sjajna ima venturije, ne mnogo, ali nekih 10% plodova je zahvatila.
Prskano:
Score + Delan + Karathane + Harpun + prihrana 20*20*20
 
Nazad
Vrh