Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Napravio sam grešku, pa da objavim, merpan i dimetoati se ne mešaju, nisam napravio vidljivu štetu, verovatno je samo efekat jednog ili drugog umanjen.
 
merpan (kaptan) sam slučajno kupio, mankogalom (mankozeb) sam prskao u fazi precvetavanja pa pomislih malo da promenim...

Juče sam orah oprskao mankogalom po drugi put za one njegove gljivice, grinje šta li su, što sam pitao u temi orah, prvi put pre skoro mesec dana, drugi put juče, na bolji pogled se videlo da kreće da se javlja polako, pa baš da vidim, prošle godine od oraha visokog 10 metara ne skupismo ni dve kile oraha, sve sa lista pređe bolest na plod pa mu koža pocrni a unutra bude truo i buđav, baš me zanimaju rezultati pa ću vam javiti naknadno da znate :)
 
pa mankozeb nije specifican fungicid tako da gljive ne razvijaju rezistentnost sto znaci da mozes uvek da ga prskas bez bojazni da izostane efekat, isto vazi i za ciram, cineb pa i kaptan. a za gnomoniu na orahu to je gljiva i vazi isto kao i za ostale ako je godina vlazna u vegetaciji bice stete ako nije steta je manja, u svakom slucaju morace da se isplati sto je odradjeno u orahu. bar 20 kila u odnosu na proslogodisnjih 10 :D
 
Molba za savet

Posadio sam na jesen (prema svim pravilima, veličina jame i oblik, djubrivo, zalivanje i ostalo) trešnju Burlat.
Evo sada je 11. maj - iz pupoljaka je poterala nekoliko grupa listića i tako stoji već 15-tak i više dana.
Da li ima nade da se uopšte od nje razvije drvo i šta nije u redu?
Dodajem i sliku da vidite kako izgleda.
Hvala na odgovoru



Slika umanjene, sledite uputstvo za postavljanje umanjenih prikaza.

 
Poslednja izmena od urednika:
Brate ista situacija kod mene na par sadnica burlat i par sunberst, ono što im je zajedničko su da su kalemljene na kolt, jedna se osušila a još jedna će bogami, nikako grane da krenu, tako da i mene zanima odgovor, jel i ova tvoja na koltu?
 
Ja mislim da je na magrivi (ali nisam siguran), inače dobio sam je brzom poštom od renomiranog rasadnika iz Konjuha...
Evo od grana ni traga ni glasa, krenulo je malo lišće i tako stoji danima. Imam ukrasnu jabuku malus purpurea koju sam zasadio nešto pre trešnje, čini mi se
je bila malo tanja od cigare a sad je puna bočnih grančica. Ovo sa trešnjom mi mnogo čudno zato sam i hteo da pitam nekog ko zna o čemu se radi....
 
Imam i ja tresnju koju sam zasadio na jesen 2011 ,ima lisce ali nema grana kad sam je kupovao kupio sam je kao patuljastu ali mislim da je jedino kod nje patuljasto sto je kalemljena na oblacinsku visnju ...
 
Oktopod, ono je obična osa na grani. :)

Za te listiće, pa izgledaju nekako tromo. Zalite sadnicu češće i dajte folijarnu prihranu, podržite je koliko možete. Odsjecite zasušeni vrh.
 
Problemi koje sam ja primetio sa ovim sadnicama su sledeći.

1. Neke su krenule jako kasno, mislio sam već da se neće primiti, vegetacija je već odavno počela kad su one krenule da listaju.
2. Retko kojoj se otvorio pupoljak pri vrhu, sve kao ovi na slici, olistale su na sredini debla po 3, 4 pupoljka kao i pri dnu.
3. Listovi stoje već takoreći mesecima, nikako ne misli da krene grana.
4. Listovi su jadni, kao da se suše.

Ja sam moje par puta zalio crevom i to pošteno jer sam primetio da nešto nije u redu.

Govorim o 15 sadnica, burlat, sanberst po 6 komada i 3 hedelfinger. Sve na koltu, simptomi isti. Dve sadnice burlata na magrivi prolistale jako rano, celom dužinom, grane izbile preko 20 cm.

Rupe iskopane po pravilu. Pri sadnji stavljena po šaka 15.15.15 đubriva. U martu i aprilu po šaka KANa. Pri otvaranju pupoljaka i još u dva navrata prskane fugicidom tipa mankogal80, jednom dodat i insekticid dimetogal. Listovi nemaju znakove bolesti.
 
Zašto toliko gnojiva? Ako je to "po šaku" u 2 navrata, onda je to bar preko 150-200g. Mislim da je previše.
 
Ne baš prepuna šaka :) A bacio sam tako jer sam održavao zemljište frezom bez travke a bilo je jako puno kiša nakon prvog đubrenja i bacao sam KAN po površini pa sam mislio da je dosta isparilo i ispralo se...a 3 komada na drugom kraju placa nisam ni đubrio sem pri sadnji, tako da nije da je do toga...
 
oktopode mislim da su izmrzle zimus pri vrhu,isti problem imam i ja sa dunjom koja je posadjena jesenas!
Aco, meni se čini razumno ovo što kažeš, lepo se vidi da puipoljci na vrhu nisu krenuli. Pitanje je da li može da se sačuva.
... Zalite sadnicu češće i dajte folijarnu prihranu, podržite je koliko možete. Odsjecite zasušeni vrh.

@vocar - kakvo je tvoje mišljenje - da li će pomoći odsecanje vrha i folijarna prihrana i šta je najbolje od folijarne prihrane za trešnju.
Hvala i pozdrav.
 
Godinama već koristimo sredstva sa aktivnom materijom

kaptan

i iskustva su nam bila jako dobra.

Ove godine, nas trojica, smo seli i popričali i zaključili da verovatno imamo problem tamo gde smo koristili Merpan 80 wdg. Nismo sasvim sigurni ali problem imamo i u jabukama i u breskvama gde smo koristili ovaj fungicid. Radi se o više korisnika i o više voćnjaka. Korišćenjem drugih sredstava sa drugom aktivnom materijom stanje je vrlo brzo bilo vidno bolje.

Kakva su iskustva vas koji ste koristili isto sredstvo?
 
Do napada nije došlo jer smo primetili prve simptome pa smo primenom drugih sredstava napad sprečili. Primećeni su simptomi na lišću i kod jabuke i kod breskve, a simptomi su od bolesti koje je kaptan morao da reši jer su se pojavili na već tretiranim listovima
 
kaptan ti je preventivni sto znaci da je mozda doslo do infekcije pre tretiranja pa posle si dzaba prskao, ali zavisi i koja je bolest u pitanju, kaptan ne stiti od svih bolesti na jabuci i breskvi.
 
Prskao sam Antracolom pre dve nedelje, da li sada posle ovih obilnih kisa treba opet necim da prkam?? Sadnice jabuke su u pitanju 20 kom dvogodisnje i 120 kom jednogodisnje kao i 60 kom jednogodisnjih krusaka?
 
Vala druže jabuka ti se prska 18 do 21 put ako hoćeš baš mak na konac, tako da kiša ne kiša, ne gine ti još puno, puno prskanja :) Naravno neka prskanja su za plod, ne znam koje ti imaju plod ako imaju uopšte...
 
Nazad
Vrh