Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Da li je protiv pegavosti lista višnje dovoljno tretiranje "bordovskom čorbom"?
 
Oprskao bih opet trešnje, ali sad možda i kajsije preventivno, da li ima smisla da opet prskam mankogal80 ili moram nešto drugo i da li da dodajem insekticid, koja bi bila njegova svrha pošto mi neki kažu da dodam, kao i prehranu 20-20-20?
 
Nemoj prehranu sad nikako hoces da ti ostane list na grani do Sv.Jovana:ppozdrav:
Mislim da je prskanje protiv lisne pegavosti isto kao i za visnju Captan ili Agrodin ili sta vec imaju u tvojoj apoteci ali za lisnu pegavost
 
Poslednja izmena od urednika:
Имам неколико младих кајсија посађених у јесен прошле и претплошле године. Новосадска родна, роксана, мађарска најбоља и нека домаћа врста која би требала имати велике плодове не показују велику осјетљивост. Међутим, аурора показује већу осјетљивост од бресака.

Колико сам примјетио код нас нема неких средстава против шупљикавости која су "мање штетна". Цирам и каптан добро дјелују, али нису препоручива по руским прописима што значи да су штетна за људе.
 
Poslednja izmena od urednika:
Pele, не знам коме је упућен одговор за прскање, а ако је мени, ја сам то одрадио пре 6 дана и водио сам рачуна о каренци. За сва три фунгицида која сам употребио, каренца је 21 дан, а за инсектицид плафон 28 дана (у зависности на којој биљци се примењује), тако да сам са те стране миран. Берба сигурно неће пре наредних 20 дана. Ако је констатација упућена на Дарканов пост, ни у том случају не би требало да буде проблема јер је каренца за Switch прилично мала, мислим да је 14 дана. Инсектицид је иста прича, каренца за кајсију му је 14 дана, тако да опасности нема. Ја сам ишао са претпоставком да у првој години неће уопште бити рода, тако да и нема опасности од монилије истог ;)

Tek sad vidim poruke, čini mi se da si pominjao i mankogal, za njega je karenca 42 dana pa da znaš za ubuduće :ppozdrav:
 
Forumasi kakav je preparat silit,trebalo bi da oprskam tresnje ranije sam 2 puta prskao sa kubik plus ali bez insekticida.Sta mi preporucujete za sad da prskam.Treba mi preparata za 300lit vode.
 
Sa decisom samo razbesnis insekte da naprave jos vecu stetu,mislim da je vizar mnogo bolji i efikasniji.
 
Druze decis deluje na veliki broj insekata,suzbija tresnjinu muvu sto je i najbitnije kod tresnje mada je dobra i actara ili tonus
 
Ma znam i ja to ali se kod mene lose pokazao ili je bio neki fals,pa ga sad izbegavam u sirokom luku.
 
Prskao sam trešnje i plavim uljem i kubik plusom i mankogal80 plus insekticid, pa opet mankogal pre nedelju dana, ali evo na nekim listovima ima rđe, nije učestalo ali negde ima, jel to gljivica ili grinja i čime da prskam? Lice i naličje lista izgledaju isto, list je na tim rđavim mestima lepljiv na dodir, pomalo i suv. Na nekim listovima postoji rupičavost, ali nema rđe, kao da sam uspeo da zaustavim ovu pojavu pa su ostala samo oštećenja ali nije opstalo, možda ove neke listove omaših prilikom prskanja...

 
Ja iz navike kupujem uglavnom Galenikine proizvode. Primetio sam da su funkcionalni, nisu skupi, a tek onda dolazi taj detalj "kupuj domaće" kao dodatan argument. Tako da ne vidim razlog da kupujem od stranih proizvođača, sve dok se ne desi da neki preparat ne deluje. Znam npr da kolega u borovnicama koristi samo BASF, stranci malo više idu u korak sa vremenom pa imaju preparate koji su 3 u 1 što nekim našim voćarima više odgovara, ali su zato ponekad i drastično skuplji.
 
bane pogledaj bayer gde prodaje svoje proizvode pa potrazi.

a za domace proizvode sve je to lepo, ali zasto bi neko kupovao striktno galenikine ako nemaju ono sto mu treba? treba kalkulisati cenom i kvalietetom i uzimati ono sto je najprikladnije, a to nisu samo galenikini preparati.
[COLOR=#fafafa !important]

[/COLOR]​
small-logo.png
 
Druze pa ja te preparate i trazim vec neko vreme al nema, mislio sam kad vec preporucujes da znas radnju gde mogu da se kupe!
 
Nazad
Vrh