Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Ako hocemo komercijalnu proizvodnju, nema tu mnogo ljubavi ni rodoljublja (u smislu kupovine preparata nasih proizvodjaca).
Nesto ne vidim da su Galenikina sredstva jeftinija od drugih, a trebalo bi ako se proizvode kod nas....
Kod nas, osim "Magan-a" Niko nema zvanicni cenovnik sredstava na sajtu, a ukucajte Hrvatske sajtove tih istih proizvodjaca pa i njihovih domacih,
svuda ima cenovnik.
Mnogo je slobode dato maloprodajama da formiraju cene i lupaju marze kako njima odgovara!!!
Skoro sam uporedjivao cene sa Syngent-inog sajta gde Chorus 75wg (200g) koji verovatno svaki vocar u Srbiji koristi( ili tu aktivnu materiju) kosta 180kuna = 2700 din.

Ja sam ga ove godine kupovao po 3985,00!!!
To nije mala razlika!!!
Neka me neko ispravi ako gresim, kolege komsije verovatno znaju koja je cena u maloprodaji, ali mislim da nas poljo-apoteke DERU!!!
 
Galenika ima dva odžaka na fabrici od kojih jedan nema filtere...šta ćemo tek sa time...truju celo naselje i grad. Kad im dođe inspekcija, oni pokažu nalaze jednog odžaka a za drugi ćute. A glavni u inspekciji su diplomirani pravnik, diplomirani ekonomista, niko iz zaštite životne sredine ili zaštite na radu, ne znaju uopšte ni materiju ni što su došli.
 
Ако порастеш само ће ти се касти.

i ne zanima me nesto iskreno ako ne zelis da mi objasnis, jer sam ja izneo svoje misljenje iza koga stojim, a ti tvoje rodoljublje plasiraj na neko drugo mesto ;)

uostalo imamo jos gomilu manjih firmi kao sto su zupa i cija su sredstva daleko jeftinija nego galenikina.

oktopod za to si u pravu, radnici koji rade u galenci vecina ima problem sa iritacijama koze i oka plus ko zna sta jos, jer je svuda prisutna ta mikroprasina pesticida koju filter nije zadrzao, ali nije to nista cudno znajuci u kojoj zemlji zivimo.
[COLOR=#fafafa !important]

[/COLOR]​
small-logo.png
 
Skoro sam uporedjivao cene sa Syngent-inog sajta gde Chorus 75wg (200g)
Против чађаве пегавости:Akord® koncentrat za emulziju, Akord® plus, Bakarni oksihlorid-50, Cuprozin 35 WP, Diziram® 76 WG, Mankogal-80, Metod® 480 SC, Metod® WG, Nijansa®plus, Nijansa® WG, па бирај и комбинуј:cool:.
Да не би дошло до резистентности имаш широк избор по фазама. Кад ми нешто недостаје или се учини скупо, погледам хемијски састав расположивих препарата па смешам сам (наравно, уз препоруку произвођача шта не би требало с' чим да се меша).

---------- Poruka napisana u 12:30 ---------- Prethodna poruka je at 12:26 ----------

i ne zanima me nesto iskreno ako ne zelis da mi objasnis, jer sam ja izneo svoje misljenje iza koga stojim, a ti tvoje rodoljublje plasiraj na neko drugo mesto ;)
uostalo imamo jos gomilu manjih firmi kao sto su zupa i cija su sredstva daleko jeftinija nego galenikina.
Што се тиче мог родољубља њим се поносим свуда и на сваком месту као и у свим приликама. Кад је објашњавање у питању, објашњава се глупим људим а паметнима се појашњава па не желим никога да вређам.
Галеника је узета као синоним за све наше произвођаче а не неко кога рекламирам.
 
Galenika nije proizvodjac nego prepakivac jer sve te aktivne materije uvozi, nijednu svoju nije sintetisala...tako da sve je to nemacko, svajcarsko a ponajvise kinesko nalepljeno sa nasim etiketima a cim ga mi radimo znaci da je bar 5 puta gore nego njihovo. Umesto da se bavimo proizvodnjom oni bavimo se(Galenika i ostali domaci nazovi proizvodjaci) trgovinom i gledaju gde ce sta da ucare naravno sve na stetu nas potrosaca.
[COLOR=#fafafa !important]

[/COLOR]​
small-logo.png
 
Potpuno se slažem s tim da je dobro kupovati domace. I u tome treba imati mere jer mnogo puta to baš nije opravdano.

Mislim da svi koji se ovde ne slažu po tom pitanju ne misle toliko razlicito kao što na prvi pogled izgleda.

Suština je da pesticid mora da ispuni svoju osnovnu namenu a to je da zaštiti biljku od bolesti ili štetocine. Ovaj forum može svima da mnogo pomogne tako što se "domovina brani znanjem". Nikome necemo pomoci ako kupujemo od domace firme proizvod od kojeg imamo štete. Ružnih stvari ima i kod domacih i kod stranih firmi. Najsvežiji primer koji sam ja video je od firme Syngenta a u vezi s njihovim, gore pomenutim, sredstvom Chorus.

Chorus je ranije imao 75% aktivne materije a sada SAMO 50% aktivne materije. Samim tim je potrebno 50% više sredstva meriti za istu kolicinu vode.

Neko gore je tražio Clarinet, Flint plus ... Mnogih sredstava ima samo u katalogu. Nema ih u prodaji.

Domace tržište je isparcelisano i ne može se baš svako baviti tim poslom.

Poznata je prica oveštackim dubrivima koja nisu imala u sebi elemenata koliko je na pakovanju pisalo (nisam sasvim siguran ali mislim da su dubriva bila iz Zorke Šabac, ali i još nekih proizvodaca).

Iznošenjem pozitivnih ili negativnih iskustava ovde i na drugim mestima pomocicemo sebi i onim prodavcima i proizvodacima sredstava koji dobro rade ali moramo i da zasmetamo onima koji ne rade dobro. A sve u cilju da nam svima bude bolje.
Dakle "domovina se brani lepotom" ...
 
Poslednja izmena od urednika:
Ovih dana smo intenzivno radili na zaštiti i setio sam se ove teme na forumu, a nameće mi se jedno pitanje:

Postoji li i jedan domaći, potpuno domaći pesticid ?

Mogu da se setim samo Slavol-a koji je više sredstvo za dezinfekciju nego pravi pesticid. Molim Vas ako se setite još nekog da nas podsetite.
 
meni se dobro a jeftino pokazao chorus i kubik plus za moniliju laxa tj grančica, za moniliju ploda nisam prskao kajsije ni trešnje i bile su ok, šljive su doduše bile monilične, bele gljivice po njima, tako da ću njih u fazi menjanja boje ploda oprskati nekim basf preparatom, videću kako se beše zove i javiti rezultate, već sam ga kupio, bočica za 50 litara je 400din a meni toliko i treba
 
Oktopode kako se zove taj preparat?Ja cu moje visnje prskati sa chorusom,signumom i kubik plusom,oni suzbijaju i moniliju ploda i grancica
 
A jel ti nije kasno za moniliju grančica, mislim trebalo bi već da imaš plodiće, za to se prska u cvetu?

Preparat se zove Teldor, proizvođač nije BASF, nego Bayer, zeznuh se...sad čitam na netu, spominje se malina i grožđe, znači ovo je da poludiš, odeš u apoteku tražiš za moniliju ploda šljive, dobiješ za malinu...mislim bitno je da je dobar i za moniliju, ali šta god sam kupovao od preparata, e nema taj al ima ovaj, kad pročitam ono za lozu, pšenicu i slične gluposti...ima da vratim svega mi :D

http://www.bayercropscience.rs/fungicidi/teldor-500-sc.html

D
anas sam šljivu oprskao dimetogalom kao insekticid i merpan 50 wp (kaptan) za list, to sam barem ubo :D Inače je za svo voće, ima lepo napisano na linki dole ispod citiranog teksta za šljivu, njime ću onda trešnje posle berbe i kajsije posle "berbe" :D

3) U zasadu šljive za suzbijanje prouzrokovača šupljikavosti lišća koštunjavog voća (Stigmina carpophila) i plamenjače šljive (Polystigma rubrum) preventivnim tretiranjem početkom listanja, kada se očekuje veći infekcioni potencijal patogena i povoljni uslovi za širenje oboljenja i po pojavi prvih simptoma (tokom maja i juna meseca), kada je manji infekcioni potencijal patogena i manje povoljni uslovi za širenje oboljenja u koncentraciji 0,2-0,3%.

http://www.maganagro.rs/srb/proizvod.asp?Proizvod_ID=35
 
Pa da, viš što sam citirao, za razliku od mankogala, on može i sad u maju junu da se koristi po pojavi prvih simptoma, ne samo pri kretanju listova..
 
Braćala, lepo ostavih link, što te mrzi da pročitaš :)) preneo sam ti šta piše, ali ne piše da je kurativan već:
Merpan ® 50 WP je kontaktni fungicid sa protektivnim delovanjem.

E sad pazi vako, komšiji krenuli da se crne listovi trešnje, nije prskao u precvetavanju, ja opalim mankogal80 koji nije kurativan i posle 3 dana nigde crno ali ima rupa...tako da cenim da ti preparati se zalepe na zdravu površinu lista i kad crnilo krene da se širi nema više kud i lepo nestane ali ostanu rupice tamo gde je bilo...što je opet neki rezultat, nije se list osušio i otpao neko je malo rupičast :)
 
Koliko kosta merpan?Agrodin ima kurativno dejstvo,tako da ako ti treba da znas koji da trazis,pozdrav
 
Pfff nisam uzeo račun, al nešto između 200 i 300 dinara je 300 grama pakovanje, koncentracija je 0.2 do 0.3 posto tj pakovanje ti dođe za 100 litara vode.
 
Nazad
Vrh