Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

Пошто нико не зна или не жели да одговори на моје питање, направићу "one man show" тако да још неко коме је потребно решење види о чему се ради. Елем, у овом случају помаже било који системични фунгицид који је већ коришћен за ранију заштиту. У овом случају тешко ћете наћи прохлораз, јер једноставно у свим апотекама кажу да му "време није". Пример је "Octave" којег има само по негде и то у паковању од 500 грама, што је превише за моје потребе. Искористио сам следећу комбинацију и могу рећи да сам прилично задовољан постигнутим резултатима: Akord WG + Pehar + Mankogal + Tonus (против вашки) + Haifa calcium фолијарна прихрана. За само три дана резултати су већ видљиви, дакле у овом случају треба брзо реаговати и употребити системични фунгицид да би се болест зауставила. Још ћу рећи нешто и о времену прскања, пожељно је користити протективне фунгициде у периоду пред кишу колико год је то могуће јер се већина гљивица (Stigmina carpophila, Monilinia laxa, Monilinia fructigena, Blumerilla jappii) управо размножава у време кише ако су повољни услови, односно топло и влажно време. Ширење заразе је директно повезано са дужином периода квашења, односно температуром ваздуха у периоду квашења. Ако се заштита ради након кише која је погодовала ширењу заразе (као што сам ја урадио), онда је потребно у што краћем временском периоду након престанка кише одрадити заштиту системичним и протективним фунгицидом у комбинацији. Ово друго је јако опасна варијанта јер се мора строго водити рачуна о каренци препарата којим смо третирали. Дакле као општа препорука стоји да треба употребљавати у периоду пре кише протективне фунгициде, и то са формулацијом која се теже спира са листа (ако се прска непосредно пред кишу), а третман поновити после 5-7 дана након кише. Ако се инфекција ипак проширила након кише из различитих разлога (лоше опрскано стабло, погрешна концентрација, рок трајања препарата истекао...), реаговати што брже са системичним фунгицидом (већина произвођача каже да се треба третирати најдаље након 72 сата од почетка инфекције). Иначе, на мојим кајсијама се лисна маса скоро потпуно опоравила, оно што је било баш изрешетано опало је, оно што је имало мања оштећења преживело је.
Ево то су нека моја искуства која сам желео да поделим са другима, а ако неко има још нешто да дода или неку примедбу, слободно нека напише.
 
Ja sam istretirao switch + decis. Da li je to u redu? Mlade kajsije, posadjene ove godine.
 
Mislio sam da je prošla godina bila ekstremna, ali sve su prilike da će je ova godina preteći po pitanju bolesti. :/
 
Ja sam istretirao switch + decis. Da li je to u redu? Mlade kajsije, posadjene ove godine.

Switch је фунгицид који се углавном користи за сузбијање монилије, системик је, али не знам када си третирао кајсије са њим? Пошто кажеш да су младе, овогодишњи засад, онда нема потребе штитити их од сиве плесни и монилије плода, јер род и немају. Ако се на лишћу појави промена као код мене, мислим да ти Switch не може бити решење проблема, пошто нигде нисам видео да делује на гљивицу Stigmina carpophila која проузрокује ову болест.
 
Mislio sam da je prošla godina bila ekstremna, ali sve su prilike da će je ova godina preteći po pitanju bolesti. :/

Прошла година је била смрт за воће и поврће јер је киша падала током целог маја. Сада имамо мало другачију и изгледа опаснију ситуацију да је крајем маја и почетком јуна кренуло пљусковито време са температуром око 30 степени, о граду да и не причам... Створили су се сви услови за ширење болештина. Сад просто не зна човек шта да ради, да буљиш у небеса и проводиш дане у воћњаку како би бар нешто обрао :)
 
I kod mene je bilo supljikavosti lista,pogotovo na sorti ns-4(neznam razlog) i prskao sam pre 20-ak dana antrakolom a dan pre njega sumileksom.Stanje je sada ok.Ne znam koliko je sada pametno sto si prskao jer berba pocinje za 20-25 dana kod nekih sorti.
 
U prvoj godini sam imao oko 50 kg kajsija na 500 komada tako da je prskanje protiv monilie fructigene pozeljno i u prvoj godini.Ako bude neki plod i inficira se ,tokom zime gljive se odrze i eto ti u prolece i leto infekcije(vetrom i insektima)
 
Pele, не знам коме је упућен одговор за прскање, а ако је мени, ја сам то одрадио пре 6 дана и водио сам рачуна о каренци. За сва три фунгицида која сам употребио, каренца је 21 дан, а за инсектицид плафон 28 дана (у зависности на којој биљци се примењује), тако да сам са те стране миран. Берба сигурно неће пре наредних 20 дана. Ако је констатација упућена на Дарканов пост, ни у том случају не би требало да буде проблема јер је каренца за Switch прилично мала, мислим да је 14 дана. Инсектицид је иста прича, каренца за кајсију му је 14 дана, тако да опасности нема. Ја сам ишао са претпоставком да у првој години неће уопште бити рода, тако да и нема опасности од монилије истог ;)
 
Imam nesto malo plodica, ali bez obzira na to. sta mi preporucujete, bojim se da mi ta suplikavost ne uzme maha?
 
Postovani,
Prica o "prijateljskoj vezi" izmedju kajsije i oraha,se,bar kod mene,pokazala tacnom.Naime,ima jednu staru kajsiju,pored koje je, nekom igrom,slucaja,pre 15 god. porasta orah.Naravno, za sve ovo vreme on je nju preasta, tako da je ona u njegovoj,tako da kazem, u senci.Ostale kajsije koje imam u vrtu (3 sadnice) tretirao sam po svim standardima i one su zaista dobro ponele,i lepo napreduju..(sorta nije bitna).Ovu kajsiju "ispod" oraha osim zimskog prskanja nisam tretirao ni sa cim...Rezultar je je potp[uno isti..kako kod ovih n"negobanih" tako i kod ove ciji je prvi komsija jedan lep orah sa kruplim orasima itd.....Znaci ovo je dobra informacija koji planiraju plantazu oraha, a da u medjuvremenu, i u medjuredu postave kajsije od kojih ce imati neku korist...dok orah ne pocne da vraca ulozena stedstava...

Pozdrav Misa D_fiskal
 
Pozdrav drugari molio bih vas za strucni savet kad je u pitanju zastita voca, Proljetos sam zasadio nekoliko sadnica jabuke i kruske. Dobro su krenule ali su ih napale biljne usi a zatim i mravi. Spricao sam preparatom KING valjda se tako zove. Preparat je imao dobro dejstvo na insekte ali mi se sadnice sad nalaze u ocajnom stanju. Mladari su presteli da rastu list supljikav i uvenuo.Kako da zaustavim propadanje i da ozivi stablo .
 
Jesi li prihranjivao sa KAN-om u maju? Probaj dobro zaliti vodom i prihraniti folijarno nekim od đubriva.
 
Kako imam vocnjak na daljinu zanima me dali je sljiva pocela da menja boju pa da prskam dianolom ovih dana? Da li moze dase prska i ima li efekta ako je sliva jos zelene boje?
 
Prskanje voća nakon berbe

Primetio sam ove godine da se posle berbe trešnje list naglo počne da suši, dobija rđu, šupljikavost kao i sušenje klasično.

Rođak mi kaže da voće treba posle ploda da se oprska, jer ako opadne list i slično, u avgustu mogu da krenu novi mladari koje onda mraz uništi i to nanese štetu rodu za sledeću godinu.

On kaže da ne prskam mankogalom jer nije to taj efekat sad i naveo mi je par preparata ali sam zaboravio a zanima me i vaše mišljenje, čime prskati voće posle berbe ploda za list i koji insekticid eventualno?
 
Nazad
Vrh