Bolesti, insekti i preparati - prepoznavanje simptoma, čime i kako zaštiti i lečiti

danas sam prskao visnju-mankogal-perfektion-prihrana. Iako sam prethodno tri puta tretirao protiv monilije strogo na vreme ona se opet pojavila napojedinim vockama neznam kako bi mogao da sprecim dalje napredovanje bolesti,inace bolest se javlja na mladim tek izraslim grancicama.
 
Brile,
Ne verujem da ces uspeti nekim sistemicnim fungicidom da to izlecis. Tj neces uspeti, da budem precizniji.

Ostaje ti da uklonis to sto je zarazeno, da zahvatis malo i zdravg dela i da to izneses iz vocnjaka. Ma kako ti ovo izgledalo suvisno, nepotrebnoi teoretisanje ipak treba to da uradis jer je najverovatnije prosle godine bio jak intenzitet, ostalo suvih grana pa ove nije fungicid uspeo da apsolutno spreci zarazu.
 
Zdravo svima, vidim da baš i nije aktivna tema, a ne znam ni dali sam i ja na pravoj.....................
Naime, zanima me dalje prskanje voća u toku godine, ovo protiv monilije je završeno, e pa šta sad, koje su faze prskanja, itd itd...
Npr jel neki insekticid posebno dobar sada a drugi malko kasnije, koji je to, jel se sme mešati sa prihranom ili ne, koji se sme mešati ako ga uopšte i ima, itd itd itd..
 
Pozdrav svima

Imam tridesetak stabala kajsije, domace stare sorte.
Svake godine se na plodovima (manje ili vise) pojavljuje crna krastavost, suga, ili kako se vec naziva.
Dali je kasno tretirati plod u ovoj fazi?
Koji bih preparati to uspesno odradili?
Kajsije nikada nisu tretirane od sadnje.
 
Ožiljak na plodu kajsije

Imam problem sa starom domaćom sortom kajsije, na većini stabala svake godine na plodovima se pojavi kao ožiljak, bukvalno kao kad oderete recimo koleno od pada pa kako to izgleda kad otpadne krasta, neke crtice i tvrdo pod prstom.

Ove godine vidim da se ta pojava javlja od samog početka ploda, evo još je mali i zelen a već ima te tragove, prošle godine sam mislio da je od grada, ove je grad pao 30 sekundi a i promašio mi je dvorište bukvalno za 100 metara tako da nije to :)

Kad plod sazri, taj ožiljak se ne širi, plod tu ne truli, znači bukvalno kao da je fizičko oštećenje mladog ploda a nije. Zrelom plodu taj ožiljak pocrni, negde nije ni ožiljak nego tačka i kad se taj plod skuva za džem npr tačno se u džemu mogu naći te crne tačke kao malo tvrda kožica, ko ne zna možda ni ne provali...

Šta je to uopšte?
 
Bolest kajsije

Pozdrav, na pojedinim vockama kajsija sam primetio promene na listu. Slika nabolje pokazuje:

kajsija.jpg

kajsija1.jpg


Da li neko ima ideju o cemu se radi
 
Problem sa flekama ili oziljcima na plodovima slive, a nije od grada. Ispostovana sva prskanja. Moze objasnjenje ako se razumete?

Image055.jpg
 
ne brini nije opasno :) mislim nije za prodaju za tebe je zovu je krastavost plodova, meni se to javlja cak i na vin. breskvi koja je kao otpornija a i na kajsiji i breskvi se pojavi na par plodova kolko god da priskas a ako ne odradis zastitu onda jos vise naravno. Sad nijsta ne mozes, ja odradjujem mangokalom tj mankozebom a moze i kaptan , antrakol a prska se posle precvetavanja i kad je plodic onako mali jos, mada ja mislim da tu i zimsko prskanje mnooogo pomaze jer mislim da prouzrokovac te bolesti moze da prezimi lagano u kori ili rani na drvetu, e sad cekamo i nekog mozda sam ja pogresio sa procenom. Vidi probaj sad nekim sistemicnim fungicidom mada to sto je crno ostace crno, a zeni kad cisti reci da ih odstrani pre kuvanja i nema da brines

pozdrav
 
Uh mnogo je prijatnije ovde na temi o vocu pa makar bio razgovor i o bolestima nego tamo na onim politickim temama gde sam zabazao :)

Te fleke na plodovima su najcesce posledica napada gljive koja izaziva supljikavost lista.
Breskva i kajsija su narocito podlozne njoj a zastita je fungicidima odmah posle cvetanja a vec formirane fleke na plodovima se ne mogu ukloniti.
 
Taj fazon, list je isto pomalo šupljikav, kad kažem pomalo, mislim nije svaki i ne raspadaju se od rupa :)

A prskao sam i zimsko i protiv monilije, čak sam i prskao kad je plod bio veći od lešnika akord(fung.)+mankogal+insekticid

U principu ne smeta to tako puno, ali bi ih lakše prodao po većoj ceni kad se tek pojave :D
 
Потпуно иста ствар се појављивала код мене на једној кајсији у дворишту, јако је матора (сигурно има близу 30 година). Изгледа да је довољно мало фунгицида у право време и флека нема. Ево бар код мене се по први пут од како кајсија рађа то није десило, имам потпуно чист плод.
 
@ nelefirstfarm imao sam sličan problem jedne ranije godine. Kontaktirao sam Institut u Čačku, a teorija je sledeća.

Mislio sam da je do prskanja, jer jedna od pretpostavki je da granule od sredstava ne budu dovoljno razmućene pa dolazi do ožegotina, međutim to valjda nije tačno. Kako su mi rekli, ako se na voćnjaku nalazi više sorti šljive, sve one nisu u istim fazama (fenofazama), pa tako i patogeni koji ih napadaju ne reaguju šljive isto.

Naravno, najčešće se tretiraju skupa. Tako da infekcije nekih patogena uspiju ranije da zaraze nego što se tretira. Na konkretno pitanje šta uzrokuje ožegotinu, tj. smeđu fleku kao sa tvoje slike koja je malo gruba i ulegnuta u plodu (ponekad i izbočena) nikad nisam dobio konkretan odgovor.
 
Preko vikenda sam postavio klopku za šljivinog smotavca. Mada voćnjak djeluje veoma zdravo, narednog jutra u klopci su se uhvatili nekoliko njih. Naravno, odmah je uslijedilo prskanje. Bez obzira što sam pokušao da ga vidim u letu, to nisam uspio, ali klopka je dokazala njegovo prisustvo.
 
Pa ne koriste se tako feromonske klopke.
Ne prska se kad se uhvate prvi leptiri.
 
Шупљикавост листа код кајсије

Народе, јесте превентива најбољи лек, али морамо водити рачуна и о јако битном фактору, а то су временски услови. Елем, нисам штитио воће након обилнијих пљускова прошле недеље, тако да се појавила шупљикавост листа на кајсији. Има је и на трешњи и вишњи, али доста мање него на кајсији где је болест за само пет дана узела толико маха да лишће опада као у јесен. Изгледа тотално изрешетано, посебно на два стабла која сам малтене већ отписао. Шта урадити у овом случају? Да ли могу употребити неки системични фунгицид како бих спасао оно што се спасти може? Напомињем да је болест толико узела маха, да ја оно у животу нисам видео. Да ли треба прскати одмах, или сачекти пар дана да прођу ови пљускови (за суботу најављују суво време)? Помозите молим вас, пошто ми је баш фрка, а данас ћу се потрудити да окачим слике да видите како изгледа катастрофа.
 
Немогуће да нико не зна? Интересује ме коју активну материју треба користити, пошто сам чуо да је сада најбољи прохлораз о коме је већ било речи на форуму? Мираж ми остаје као опција, само је питање када прскати, пошто је прогноза у међувремену промењена па најављују кишу сваки дан поподне?
 
Nazad
Vrh