Bolesti i ostali problemi kod teladi

Ako je veselo i ne odbija hranu nije nista opasno ,ali ako ti kasljucanje bas ide na nerve ubaci mu Doksilan c u vodu sto pije ili mleko sto mu dajes u trajanju od tri dana i ide 1g praska na 20kg telesne mase i trebalo bi da prestane.
 
uginulo nažalost ������ radi preventive kad tako uzmem telad na nedelju dana i predjem na zamenu šta da im dam zbog stresa koji dožive tokom transporta i prilikom prelaska na zamenu?

Zao mi je sto je uginulo... Stalno uzimam malu telad i pojim ih zamenama. Dok sam hranio sa milsanom prva dva tri napajanja sam isao sa pravim mlekom, posle 2-3 mesam i posle toga cistu zamenu. Od kad sam presao na Inberg od prvog napajanja im dajem cistu zamenu, smo u manjim kolicinama. Uvek imam spreman neotil, ako se pojavi proliv i do sada nism imao vecih problema niti uginuca. Ne dajem im nista preventivno, kada sam uzimao vecu telad ubacivao sam zakiseljivace... Mada ne znam da li im to nesto pomaze...
 
kolko litra daješ na napajanje, ja po 3 lit dajem?

Prva 2-3 dana po dve litre, kasnije po 3, pa po 4, i posle pocinjem postepeno da smanjujem do zaljucenja. Sad imam jedno tele koje nije moglo da posisa 2x4 litre, pa sam mu smanjio na 2x3, pocelo je da jede koncentrat sa 10 dana, valjda zato i nece da sisa.
 
u jednoj knjizi sam citao, da tele posle 60 dana moze da se prestane sa dojenjem i da se predje na cvrstu hranu.
 
Ja našao u jednoj literaturi 8 nedelje je potrebno da pije mleko i onda može bez mleka.
 
Ja naprimer zenska odlucim vec sa 45-50 dana , nuska drzim malo duze do 60 dana starosti , projedu ranije telad ako su u drustvu vise njih .
 
Ja telad napajam 70 dana, tako su nekad moji radili, pa sam i ja tako nastavio. Neki bi se koliko pojedu mogli zaljuciti i sa sest nedelja, a nekima treba tri meseca da bi jeli kako treba. Slazem se da telad brze projedu ako su u drustvu, ali u drustvu koje jede. U koliko su u boksu sva mala telad koja ne jedu teze ce projesti, a ako je sa njima neko vece koje jede brze ce projesti i ostali.
 
Jedno tele od ovih sto smo kupili mi nekako ne deluje veselo. Kad je dosao malo je "duvo" pa smo ga izlecili od upale pluca. E sad se desava da se trese,kao da mu je zima ili kao da ima groznicu. Ne znam sta mu moze biti,ne mogu reci da ne jede ili da propada (mrsavi),ali ne krece veselo na hranu kao ovih ostalih 5. I cesto lezi...
 
I ako nema temperaturu, nije lose da mu das malo analgetika, npr. Noramin, da se malo opusti.
Pod stresom je, a najverovatnije da ne moze da se navikne na hranu.
 
Da li se negdje u Srbiji mogu nabaviti vakcine cattlemaster za telad? Naime u RS ima iskljucivo pakovanje od 25 doza sto mi je preveliko jer imam samo 12 komada. Vise od pola bi se bacilo i opet pola nakon druge vakcinacije. Ne mogu na netu nigdje da nadjem podatke ko je uvoznik u Srbiju i u kojim dozama se nalazi.
Pozdrav/
 
Imaju pakovanje samo od pet doza. Cijena 5000 dinara. Nije cattlemaster 4 nego je nesto na R. U Bijeljini 25 doza kosta 120 KM. Ja sam ipak uzeo 25doza jer mi je ispalo povoljnije jer smo komsija i ja podijelili.
 
Jedno tele stero 6-7nedelja pocelo od sinoc nesto da kunja. Drhti dok sisa i povuce par puta pa pusti cuclu. Posisa 2-3 litre mleka i odustane. Dok sisa zakaslje jednom, dvaput. Preziva, normalno dise, nema proliv, stomak je mek na dodir, urinira... Sta moze da mu bude?
 
Vrlo verovatno pocetak neke respiratorn infekcije. Jos ako je halapljivije jelo pre toga pa je malo mleka okliznulo se u dusnik, a moze biti i virusnog karaktera. Prati ga, a i ostale.

Послато са HTC Desire 630 dual sim уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh