Bolesti i ostali problemi kod teladi

imaš u ljudskoj apoteci zove se prolife korisne bakterije koje su se pokazale jako dobre i imaš i rehidromix da ga malo povrati od dehidracije

- - - - - - - - - -

 
Pozdrav kolege!
Imam jednu cudnu situaciju sa teletom koje se otelilo sinoc.Tele normalno izgleda oteljeno je bez ikakvih komplikacija ali nece da sisa, ustvari nisam siguran dali nece ili nezna.Jedva ga natjeram da popije litru mlijeka a i od te kolicine dobar dio prospe jer mu ja rucno izmuzam iz cucle u usta tako da nesto ono uhvati a nesto ode van.Sta je u pitanju?
 
Ne boj se budi samo uporan ,bio je i kod mene proletos jedan muskarac.
Dobio je nagon za sisanjem tek cetvrti dan.
 
Kod mene se prosle nedelje otelila jeda krava i tele prvog dana nije imalo nagon za sisanjem,sutra je vec pocelo da pije mleko,ali kod komsije prosli mesec je nazalos stradalo iz istog razloga.Za svaki slucaj odmah nakon teljenja tele treba izmestiti iz stale gde borave krave.
 
druagri potrebna mi je hitna pomoc... juce sam kupio tele staro nedelju dana i sinoc sam ga nadojio zamenom za mleko, jutros nije htelo da sisa, i danas preko dana je leglo i uzdise..... noge hladne, usi hladni ne pomera se.... a stomace samo se pomera gore dole.... temperaturu sam merio ima 38,7 ne deluje poduveno, nema proliv
 
Da mu nije prilikom napajanja deo zamene otisao u pluca ?
Koju kolicinu si mu dao, mozda previse.
Preporuka je da se postepeno prelazi sa mleka na zamenu, jos kod tako mladih zivotinja...
Da li je ispravna zamena , do kad joj je rok trajanja?
 
druagri potrebna mi je hitna pomoc... juce sam kupio tele staro nedelju dana i sinoc sam ga nadojio zamenom za mleko, jutros nije htelo da sisa, i danas preko dana je leglo i uzdise..... noge hladne, usi hladni ne pomera se.... a stomace samo se pomera gore dole.... temperaturu sam merio ima 38,7 ne deluje poduveno, nema proliv

Ne mora da znaci da je neki problem u pitanju. Moguce je da je samo stres. Ne mogu da kazem ovako napamet, drugacije je kada ga posmatram. Cesto mi se to desava, promene stalu, jos ako su bili sa majkom, pa razdvajanje, transport....Kao sto su ljudi drugaciji, tako i telad, neko lakse prodje kroz to, a neko teze. Posle 48 sati, stvari se vrate na svoje mesto, dobro izgladne i pocnu da sisaju. Postoji i druga mogucnost imao sam i jedan takav slucaj. Moguce je da si mu osurio jezik, jer je zamena bila suvise vruca. Ja sam posle tog slucaja kupio toplomer i obavezno merim temperaturu. Ako je ovo slucaj isto ce prosisati posle dan, dva. Takodje moze da se desi da ima grceve, zbog prelaska na zamenu, plus je mozda i rupa na cucli velika pa se nagutalo. Moguce je i da si mu dao puno zamene, pa nije gladno. Imam sad jedno tele u stali, kad sam ga doneo imalo je nesto vise od dve nedelje i davao sam mu po cetiri litre na obrok. Ujutru usisa, a uvece ne bas rado izvuce litru-dve. Kad sam mu smanjio na tri litre ujutru, tri uvece pocelo je da sisa normalno.
 
druagri potrebna mi je hitna pomoc... juce sam kupio tele staro nedelju dana i sinoc sam ga nadojio zamenom za mleko, jutros nije htelo da sisa, i danas preko dana je leglo i uzdise..... noge hladne, usi hladni ne pomera se.... a stomace samo se pomera gore dole.... temperaturu sam merio ima 38,7 ne deluje poduveno, nema proliv

,,,,Zovi pod hitno veterinara, ako vec nisi zvao.
 
spricao ga sinoc veterinar jutros opet i sad je bolje. izgleda da je dobilo grceve mnogo je stenjalo, sad mu mesam zamenu i pravo mleko i dajem manje obroke dok se privikne.

- - - - - - - - - -

3 l sam mu dao, nije isteko rok trajanja. inace zamena je inbergmilk
 
spricao ga sinoc veterinar jutros opet i sad je bolje. izgleda da je dobilo grceve mnogo je stenjalo, sad mu mesam zamenu i pravo mleko i dajem manje obroke dok se privikne.

- - - - - - - - - -

3 l sam mu dao, nije isteko rok trajanja. inace zamena je inbergmilk

Kad dobije grceve, hoce da pomogne i kad mu istrljas(izmasiras) slamom stomak. Nije lose ni odvezati ga pa ga pustiti da malo protrckara. Kod mene je pomagalo, mada nisam odavno imao takvih problema. Dva puta sam morao i davati injekcije.
 
Opet ne može da ustane nema oslonac na prednje noge i hladne su mu iz ležeći stav je kilo malo mlekce, a vidim i sralo je ali sa napinje isto iz ležeći stav. Sta da radim?
 
Zovi veterinara, neka mu da opet injekciju. Izbaci zamenu i daji mu nekoliko dana samo kravlje mleko, u manjoj kolicini. Mleko koje mu dajes treba da bude toplo. Mozda ti je i malo veca rupa na cucli. Prokuvaj cuclu i dobro operi kantu, vrucom vodom nakon napajanja. Nije mi se desavalo da se grcevi smire i da se vrate sutra dan. To se desava kada tele nesto proguta, kad dobije injekciju creva se smire, a cim dejstvo prodje ista stvar. Mada tvoje tele je malo da bi nesto progutalo, to se obicno desi malo vecim teladima.
 
uginulo nažalost ?????? radi preventive kad tako uzmem telad na nedelju dana i predjem na zamenu šta da im dam zbog stresa koji dožive tokom transporta i prilikom prelaska na zamenu?
 
tele uginulo jer nije moglo da mokri besika i bubrezi se napeli da puknu... u tom slučaju kad ne mokri šta se daje?
 
tele uginulo jer nije moglo da mokri besika i bubrezi se napeli da puknu... u tom slučaju kad ne mokri šta se daje?

Verovatno da je doslo opstrukcije urinarnih puteva , pogotovu kod muskih leka nena ali verovatno posto mlado verovatno neku anomaliju je imalo , mogli neki lekovi protiv bolova da popusti spazam .
 
Da vas pitam prijatelji dragi...

Pre mesec dana kupim žensko tele,gazda tvrdio da je staro max. 2 nedelje, mada je bilo očito da ima i tri ako ne i četiri. Već su mu nudili i koncetrat i kažu da je jelo...

Ja sam ga hranio isključivo kravljim mlekom. Dva puta dnevno pa koliko može. Od starta je moglo piti i više od 12 litara dnevno. Sad uredno popije 15-16 litara u dva obroka. Lepo ono napreduje, da kucnem u drvo što kažu stari.

Ali.. od početka stalno kašljuca. U rodnoj štali je bilo na promaji, skrajnuto, no ipak na promaji.Kod mene je na slami, u telećaru sa ispustom, nema vrata. Nije promaja, suvo je. Ima apetit, veselo je, jurca kad ga pustim vani, ali stalno kašljuca. Trči, juri pa stane i kašlje,pa opet, ili skakuće po oboru i telećaru pa kašljucne.

Šta može biti problem i šta raditi ? Veterinaru je sad loš put, kaže ako jede nije mu ništa. A mene to kašljucanje nervira. Nije mi se to dešavalo ranije iako svu telad isto odgajam.
 
Nazad
Vrh