Balirka

Pozdrav ljudi.. Treba mi savet.. Citao sam ovde dosta stranice, vidim imate sve i svasta od balirki i razumete se u njih.

Do sad su mi usluzno to radili, ali u medjuvremenu otisla cena sa 20 na 30, pa ove godine 50 din. Neki se razboleli, nekima se raspale balirke. Pa uvek cekam kad ce neko moci da mi uradi, a kisa vreba iza coska.

Treba mi da uzmem balirku za svoje potrebe da izbaliram godisnje 7-8.000 bala soje koje su 12-15kg (mozda bi i nesto uljanje repice ako bi islo). Kad sve ovo procitam, vidim da bi mozda najbolje bilo uzeti Welgera nekog.. Ali koji model? Po cemu se razlikuju?

To bi vukao sa 45KS.

Hvala
 
Dobru i pouzdanu treba platiti baš dosta jer je većina isterana i uništena.Za 7-8k bala ne mora biti neka top presa, može i niskobudžetna završiti posao.
 
Koja je to cifra? 4.000 eur? Koje niskobudzetne? Nesto mislim da cu lakse naci delove za Welger i slicne..
 
Велгер 61-63 или Клас 60 и можеш мало да киријаш. Ако, ништа друго бар манилу и гориво да одплатиш што себи балираш.
 
Za Claas ne znam ali za W 61-63 gledati samo iz uvoza.Te su prese terane dan noć, pohabane su dosta, ko ne zna da majstoriše oko njih biće u ozbiljnom problemu a platiće je lepo u svakom slučaju.
Povesti sa sobom nekoga ko je ima i ko je dosta radio sa njom, može da vidi da li su vitalni delovi koji im odlaze potrošeni, menjani, vareni...
 
Ja sam imao clas markant 50, dugi niz godina dok je nisam prodao. Radio sa njom baš puno usluga ranijih godina dok su ljudi još držali stoku. Zahvalna presa ali da kupujem presu opet, ne bih kupio clasovu. Najveća mana tim presama je što ne nabiju obe strane bale isto, pa je to muka sa utovarom i istovarom. Sve u svemu uzeo bih Welgera ili MF ovog puta, vidim kod ljudi što ih imaju, rade bezprekorno.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Caco vidiš meni su radili poslednjih godina sa welgerom 52 i bas tako je bilo, jedna strana manje nabijenija pa ide ukrivo. Ječmene bale da popizdiš, 80% tih bala se razdrešilo. Tako da nije ni jedna svemoguća, ako je raštelovano nešto. Ista takva welgerica ali nova stigla u Pančevo je pravila sapun bale.
Par godina mi je radila markant 50 i bale su bile jednake i prave, lepo nabijene.
 
Pozdrav ljudi.. Treba mi savet.. Citao sam ovde dosta stranice, vidim imate sve i svasta od balirki i razumete se u njih.

Do sad su mi usluzno to radili, ali u medjuvremenu otisla cena sa 20 na 30, pa ove godine 50 din. Neki se razboleli, nekima se raspale balirke. Pa uvek cekam kad ce neko moci da mi uradi, a kisa vreba iza coska.

Treba mi da uzmem balirku za svoje potrebe da izbaliram godisnje 7-8.000 bala soje koje su 12-15kg (mozda bi i nesto uljanje repice ako bi islo). Kad sve ovo procitam, vidim da bi mozda najbolje bilo uzeti Welgera nekog.. Ali koji model? Po cemu se razlikuju?

To bi vukao sa 45KS.

Hvala
Nadji dobru očuvanu lifam presu...za toliko ti je vise neg dovoljna a dobru mozes naci za 1500e
 
Isti problem ima i drugar sa welger 42 jedna strana uvek nabijenija, u senu je bas problem iskrivi se bala i raspadne u slami zategne maksimalno pa takoreci ova jedna strana drzi balu dok ova labavija samo malo.
Ja sam imao takav problem na dzondir CB 300 i produzio sam vile za ubacivanje mase toliko da ih ne stigne klip i sada su bale jednako nabijene

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
To je problem kada kontra nož i nož na klipu ne seče lepo masu. Dali zbog istrošenost noževa ili istrošenosti šina po kojima se klip kreće, pa prilikom nabijanja klip ima lufta i malo pobegne u stranu i između noževa ostane zazor. Tu ostaje nepresečano seno ili šta već se presuje, neki to zovu i "repovi" (spojene bale na uglovima su najčešći pokazatelj toga). E to malo što ostane neodsečeno i da štrči prilikom sledećeg nabijanja, sledeća masa ga "zalomi" unutra, da tako kažemo. To bude samo do pola bale. 10tak puta tako dok se bala napravi i dobijemo jednu stranu s više nabijenu od druge. UVEK je strana do noža više nabijena a ona spoljna je meka. Tu samo trba rešiti zazor između noževa.
E sad kako? Zavisi šta je poderano....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Dolazio mi je 3 majstora zbog tog problema i svaki od njih je prvo krenuo od tog zazora izmedju nozeva...
Presa od kada je kod mene sada evo bice 5-ta sezona mozda je svega 10-tak puta spojila dve bale da bude ne oseceno i da se vuku.
Nozevi ostri odseca bez ikakvih repova, zazor koliko se secam kada su dolazili majstori bio je svega 2-3mm tako da mislim da nije do toga.
Posto su na njoj drvene vile do tunela, vremenom su se smanjile izlizale i narucio sam nove od nekakve plastike, radi covek po meri, stavio sam da budu dugacke tek toliko da ih ne stigne klip i od tada su bale kako treba.

Poslato sa WAS-LX1 pomoću Tapatoka
 
Debljina noža se postepeno smanjuje. Mi smo prvu garnituru noževa fabričkih na magnetnoj brusilici poravnali i podbacili podmetač od lima ispod. Ja sam uvek stavljao da se noževi blago dodiruju. Druga stvar, krive bale se rešavaju dodavanjem i oduzimanjem gasa jer nije svaka masa ista. Većina Klasovih presa imaju na dodavačima opciju menjanja ugla dodavača da bi masa bila dublje ili pliće ubačena u tunel. Nije raketna nauka.
 
Kod clasa nemože ništa da se menja što se vila tiče. Metalne su i za koji cm prelaze ispred klipa. Ako smakneš korak da malčice idu kasnije, masa koju gura klip isored sebe prilikom sabijanja gura vile i krivi ih.....
Inače zazor ozmeđu noževa treba da je 0. Kakvi 2-3 mm. To je 3 mm u mirovanju, kada masa dođe napravi se tu malo veći zazor.
Primer:
Loše nož seče ujedno loše nabijena bala.
41152aff642f1bb0b4ba81110b10d84b.jpg

I druga slika gde je nož lepo sekao i lepo nabijena bala.
aed6929daf880a1201d63937a9257638.jpg

@Bubu taj ugao vila ima smisla ako je sve ostalo ispravno. Vila ide ranije ili kasnije ispred klipa ali dubina je ista....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Na Markantu 65 i 55 ima opcija podešavanja ugla dodavača i ja sam to pomerao par puta na mojoj 65 upravo zbog mase.
Zbog samog ugla dodavača svakako drugačije ubaci masu u tunel kako god mi to gledali.
 
Bubu je dobro rekao, dodavacima se polozaj moze mijenjati tako da ubacuju masu dublje u tunel, a mogu im se vrhovi i potrositi pa bi trebalo produziti iste ili kupiti nove. Zazor nozeva treba da je 0 mm i o tome uopste ne treba ni raspravljati. Presa krivi balu kada je mala kolicina mase ili je nejednaka u otkosu, lijek je smanjiti gas, ili prebaciti u visu brzinu kretanja, ili oboje.
 
Nazad
Vrh