Balirka

Ja sam moju drndao 20tak godina. Ranije kada je bilo stoke u selu a ja mlad i lud, radila je dan i noć. Radio sam 70- 80000 bala godišnje sa njom. Kada su noževi bili u redu i bale su bile dobre vremenom kako je počela kriviti bale, sledilo je podmetanje lima ispod noža i teraj dalje. 4 para novih noževa je zamenjeno dok je bila kod mene, jednom su menjane šine. A igli se nezna broj, dok nisam skontao da je paljenje bilo pomereno za 1 zub na lančaniku. Kad smo to rešili više nije bilo lomljenja igli.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Eh,i mene zezaju nekad krive bale,možda bi rešio problem da idem brže al ne smem,prva eventualno druga spora...presa i traktor mogu brže,al tata na prikolici ne može jer baliramsa rampom na presi i vučem prikolicu za sobom...
Nož sam oštrio na magnetnoj, štelovao sam koliko znao i umeo,i klip i vile...verovatno bi trebalo da menjam i šine po kojoj ide klip,al me nešto mrzi,za 2-3000 hiljade bala bude i ovako zadovoljavajuće u 90 pošto slučajeva,ovih 10 pošto što budu krive šta ću im ja...
 
Najlepše bale što sam video da pravi je za sada neka JD presa. Ima je čovek ovde u selu, šklopocija teška. Sva raskantana, limovi poskidani ali bale pravi samo tako. Svaka jedna ista u santimetar. Kao cigle, možeš zidati sa njima....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Poslednja izmena:
Jedini razlog sto bale nisu jednake je razmak izmedju noza i kontranoza. A da bi se to resilo mora da se skida celi klip,ili su lageri ili sine. Imao sam Lifam,John Deere, Welger, Rivieru,trenutno imam Somecu. I mislim da ne postoji brza i bolja presa. Baliram godisnje oko 50 hektara slame,deteline... Clas je po meni najsporija presa.
 
Taman nešto rešim, i onda diskusija na forumu me izbezumi.
Al idem za onom, 100 ljudi, 100 ćudi, tovario sam bale pa znam kako je sve to izgledalo zavisno od prese i čoveka koji tera presu.
 
Presporo. Presa najlepše radi kad radi na skoro punom kapacitetu a za to treba dobar otkos i dobar riđa na kardanu. Moju presu sam probao sa 5 različitih traktora, Rakovica 65 je najslabiji od njih i bilo je Rajko zlo, oznojala se sirota. 577 je najmanji riđa koji je mogao da je pogoni kako treba. Ostali su bili Rus 892, Hattat A110 i moj Klas koji su radili bez po muke.
 
Drale, velika brzina ili mala brzina? Prebrzo ili presporo teranje?
Споро терање и танки и не једнаки откоси. Једном је неко рекао да пик ап мора да буде пун и да мумла као крава кад једе зелену траву. Ако нема масе онда брзину више.
 
Razumljivo mi je kada su losije bale na trećem otkosu lucerke. Ali kada slamu loše radi, izludeo bi. Spakujem je na prikolicu kako tako, i onda kada pakujem pod šupu onda mi noga propadne kroz balu, ili se ona iskrivi, jer nije valjano nabijena. Da je bacim dole na zemlju ni ne pomišljam.
A ječmenu je tek bilo strašno. Da je dignem na prikolicu problem,a ne da je bacam. Spadne kanap, kao jaja da skidam. A pun je bio pikap.
 
Razumljivo mi je kada su losije bale na trećem otkosu lucerke. Ali kada slamu loše radi, izludeo bi. Spakujem je na prikolicu kako tako, i onda kada pakujem pod šupu onda mi noga propadne kroz balu, ili se ona iskrivi, jer nije valjano nabijena. Da je bacim dole na zemlju ni ne pomišljam.
A ječmenu je tek bilo strašno. Da je dignem na prikolicu problem,a ne da je bacam. Spadne kanap, kao jaja da skidam. A pun je bio pikap.
To je zato što plaćaš drugima,a oni rade po bali...zato su ko kifle...slama mora biti nabijena kad je bacim sa tavana da beton sve zvoni
 
To je zato što plaćaš drugima,a oni rade po bali...zato su ko kifle...slama mora biti nabijena kad je bacim sa tavana da beton sve zvoni
Na prvom mestu je balirka koliko to ja shvatam jer nije baš da me muntaju da ne žele da nabiju balu, ali kada je zgazim a noga propadne, onda bi zapalio sve. I izdašnost bale slame jeste upitna kada nije nabijena.
A one malo spadne manila na stranu, malo nisu nabijene, a ima i različite veličine bala, pa neka redovne dužine, a neka kraća i onda teže se spakuju.
 
Ljudi ne bih da kvarim diskusiji ali jedina stvar koja utiče na krivljenje bala je ugao dodavača pročitajte u svakom uputstvi za presu isto piše i obično za podešavanje postoje 3-4 rupe na dodavaču lako se podešava i na njivi u zavisnosti od mase i brzine. Veliki zazor i tup nož utiču na povezanost bala i neravan zid na krivljnje nimalao.
Screenshot_2023-01-22-20-03-25-46_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpeg
 
Poslednja izmena:
Razumljivo mi je kada su losije bale na trećem otkosu lucerke. Ali kada slamu loše radi, izludeo bi. Spakujem je na prikolicu kako tako, i onda kada pakujem pod šupu onda mi noga propadne kroz balu, ili se ona iskrivi, jer nije valjano nabijena. Da je bacim dole na zemlju ni ne pomišljam.
A ječmenu je tek bilo strašno. Da je dignem na prikolicu problem,a ne da je bacam. Spadne kanap, kao jaja da skidam. A pun je bio pikap.
Сламу најбоље кад има мало росе, а ако је нема само је треба добро утећи и ако има бочне дотезаче онда је екстра. Али битне су и шкрге у тунелу да нису излизане да слама не бежи напоље без оптерећења. Сад и дужина бале је дискутабилна ако има мање масе на моменте, на пример мени је змај знао да је некако слаже да полудиш као да је пљуцка. И онда кад кренеш да балираш такву сламу зло и наопако кад наиђе на тањи одкос бала буде краћа, а онда кад дограби онај навиљак бубне је мајко света. Има и до луфтова у зупчаницима оће да прави неједнаке дужине бале. Али у главном када има масе и потрефиш брзину бале као домине све једнаке.
 
Nazad
Vrh