Balirka

ma nema nikakve veze , bitno je da si ti otkrio mlaku vodu :haha:

Pa jesam. Pošto nisam prije imao presu, za mene je sve oko tih mašina novo. Niti sam je imao, niti radio s njima, rasklapao ih ili posebno obraćao pažnju na to kako rade. Ne stidim se uopšte toga što o presama još nemam pojma već se trudim da nešto naučim, te su mi svi ovi sarkastični, uvredljivi i zajedljivi komentari nisu jasni, tj. ne razumijem njihovu svrhu. Vi o njima znate sve pa se rugate meni ili nekome drugom što ne zna? To nije baš lijepo, al znam da nije svako u stanju (niti hoće) prenijeti svoje znanje drugima.
 
Tako je Zombie,niko se nije naučen rodio,i nije sramota pitati.Ja sam isto tako počeo a onda nisam ni znao za forum.Radim 12 godina sa presom i nije videla majstora-učio sam na kvarovima i iz knjige.
Ja sam imao sličnu tvojoj presi ali sam malo sa njom radio,presa za tvoje potrebe je idealna-ne mlati toliko detelinu i kada razdrešiš balu kao da je u rinfuzu i mala verovatnoća da se bala upali
 
nije zombijeva presa meko baliranje to je klasicna bala mozes je stezati koliko hoces kao na svakoj standardnoj presi jedino sto ona ne moze da vuce balu za balom jer ima takav sistem unosenja sena to je mnogo dobro reseno a i taj vezac je novog tipa sve u svemu upalio je on dobro za male pare
 
Hvala Levak, vidjećemo sutra kako sam opalio kad je pustim u detelinu, ima nekih 200 bala otprilike (kako sam procijenio prema otkosu) al onih na koje sam navikao, ova pravi malo veće bale (nije dužina problem već širina i visina, veće su za nekih 5cm). Ako bude dobro radila, slavlje će da padne kod kuće :), a ako ne, valja tražit majstora. Nadam se da će sve biti OK, kad smo je probali radila je sasvim normalno.
 
Malo pre sam gledao ovu presu,kad bi je nasao nebi razmisljao o kupovini.Koliko je para otislo na ovu azdaju?
 
ferguson,mala,ova
1zets1.jpg
 
Ahaa, ma ima dosta presa na temi, nije ništa quotao pa nisam znao na šta misli. Prevoz sam je bio 500 eura (preskupo), divljaci koji su to odradili su mi napravili velike probleme (ajd prošlo je) a sama presa je u onakvom stanju (nije izgledala baš dobro) plaćena 450 eura. Mogu se naći u Njemačkoj (i u drugim zemljama naravno) ali su veoma, veoma rijetke. Najviše se pojavljuju po brdskim terenima (Austrija, Švajcarska, njemački planinski krajevi) jer je presa jako mala (samo 2 metra široka, mada je teška ko djavo iako ne izgleda tako (1100kg). Zahvat pik-apa je 160cm (mjerio prije neki dan, 539 je pogoni bez ikakvih problema.
 
To je druze moj super jeftino,a mozes je provuci po ovim nasim brdskim zapustenim putevima gde oces
 
PA dobro nije preteska, tu je kao i ove standardne prese, mozda malo laksa

Naravno, ali posto je mala očekivao sam da je lakša, npr Welger Ap42 je nekih 1500kg kako sam čuo a po gabaritima je ogromna spram ove MF.

@RatkoPa

Danas ce biti snimak u radu, jedino ako kisa ne zezne, nesto se naoblačilo, čekam da se rosa digne pa da idem da je skupljam. Imaš na prethodnoj strani snimak u radu (naprazno, to sam malo probao posle podmazivanja, tražio dal gdje ne škripi nešto). Danas 100% snimam.

@Mirko 015

Bas zato mi se i svidjela odmah. Dugo vec planiram da nabavim neku malu presu, al ne moze da se nadje, sve ove "normalne" prese, a ove tzv. in-line prese ili su one stare što vežu labava bremena ili su novijeg godišta (kao npr Welger D 2500) koje su skupe (juče sam našao jednu D2500 za 3000 u Njemačkoj, al ja o tim parama ne mogu ni sanjati). Široka je tačno kao i Hurlimann a samo nekih 20-30cm šira od ferge pa može doći u svaku njivu, a imam dvije parcele (ukupno oko 1ha) do kojih mi lik sa Ap42 veoma teško stiže, svaki put kad je baliranje moram da molim komšije da puste da presa predje preko njihove zemlje, a ako komšija posije kukuruz ili pšenicu onda sam nagrabusio jer svakako nema prelaska. U jednoj parceli "komšija" je pomjerio ogradu 40cm i "uhvatio" podosta državnog puta, tako da Ap42 jeeeeeeeeeeedva prodje, al baš jedva (sa obje strane gume šlajfuju po ogradama).

EDIT

Evo te Welger D 2500, slična konstrukcija kao ova moja MF, jedino nisam siguran kakvo kretanje ima malj, tražio sam slike na netu al nema.

Welger D 2500

Cijena joj inače nije fiksna (kad vidite ovo "VHB" ili "verhandlungsbasis" to znači da je data cijena osnova za dogovor).
 
Evo danas je palo prvo baliranje, presa je odradila posao samo tako, iznenadio sam se kako je sposobna. Trava je bila pojaka, trebala je jos da se susi ali nisam se usudio da je ostavim jer se jako naoblačilo i grmilo je da se zemlja tresla. Napravila je 70 bala (bilo bi oko 100-120 bala da mi je radjeno uslužno sa AP42), bale sam malo skratio (na uobičajenu dužinu) ali su opet bile poteške (trava je bila povlažna, nije ni čudo). Sabijala ih je potpuno isto kao druge prese, sa svih strana su ravne i lijepo oblikovane, jedino na dnu (na mjestu gdje se nalazi druga bala) znaju da budu malo čupave ali i to zavisi od trave kako sam primijetio, u čistoj detelini se ne dešava, samo uz medju gdje ima i druge "divlje" trave. Radilo smo drugom i malo trećom sporom, nismo se usudili brže zbog vlažnosti trave a i nemam iskustva sa presom pa smo radili pažljivo dok ne vidimo kako to sve funkcioniše. Presa hoće dobar gas i fergo je goni bez problema, uopšte mu nije teško i rijetko se čuje da promijeni zvuk, samo kad uhvati mnogo sijena. Redove smo pravili jako male da bi se malo bolje osušila, al nije baš pomoglo jer je slabo bilo sunca ovih dana. Kući smo stigli u zadnji tren kad se prolila jaka kiša, sreća da je hurliman vozio prikolicu jer može da ide dosta brže od ferge uzbrdo a teret je bio poveliki.

Sve u svemu, prezadovoljan sam, radila jer bez greške, bale sabijene i dobro svezane. Evo snimaka koje sam obećao.



 
Nazad
Vrh