Balirka

Majstore Levak,opet sezona presanja i opet problemi!
Ako se sjećaš mog problema sa claas markant 40, kada nije htjela da veže jednu stranu bale!
Dolazila su mi dva majstora (tako kažu) ali nije riješen problem u potpunosti.
Prvi nije ama baš ništa napravio,platio dijelove 150 evra i ništa.
Drugi je uspio nešta napraviti tako da sam mogao presati i završiti posao.
Ali još uvijek na nekih 20-30 bala jednu ne zaveže,što me nervira strašno!
Bio si u pravu kad si rekao da je u pitanju ona skija i držač, dodavač špage (kako se već zove) na njoj.
Prvo desna strana nije vezala nikako, onda je ovaj drugi majstor prebacio skiju sa dodavačem na lijevu stranu i desna je normalno vezala a ova lijeva nikako.Znači, 100% je do te skije i dodavača kanapa.
Tada je ovaj majstor ubacio po jednu podlošku na šarafe između skije i nosača petljača, tako da je sada ploča primaknutija za oko 1 milimetar petljaču.
Od tada je počela da veže!
Međutim, još uvijek odveže tu stranu bale ponekad,koliko sam skontao kada pik ap uvuče neku zbijenu masu, kao na primjer već ispresano sijeno.
Šta joj raditi? Primjetio sam da dodavač špage malo kasni,tj. kada kljun petljača krene da veže čvor, prst dodavača još ne dohvati ploču skije,za razliku od drugog desnog. Ima li to veze?
Da li bi se moglo šta popraviti ako bih dodao još po jednu podlošku između skije i nosača petljača, da je još primaknem?
 
Ta 730 može da se nađe od 6 do 8.000 evrova.Jeste ogromna ali ne treba prevelik traktor za nju.Po fabričkoj cpecifikaciji minimalno 60 ks traktor.577 bi se igrao sa njom jer su sve Welger prese konstruisane da ih vuku mali traktori.
 
Kanister sakuplja vodu koja se nije prosusila u senu pa Welger je iscedi. :haha: :haha:

Salim se malo u tom kanisteru se nalaze supstrati koji se dodaju u detelinu da se ne kvati ako je presuju malo siroviju,nesto slicno kao u silazu kad dodaju.
 
Dozator je za primenu inokulanta za lucerku, tako da se moze balirati i zelena i praviti senaza
 
Naj ozbiljnije , skoro svaki pio0nirov promoter iima po jedan za promociju koji daje na probu , nije problem da se proba i vise puta ako kupujes od njih inokulante
 
Pionircici svasta ima da prodaju , samo da uzmu pare naivnim seljacima. Nase stare prese nisu predvidjene da presuju vlazna sena. Znam ja iz iskustva , kad god sam presovao vlaznu slamu ili selo , presa ce da pukne od opterecenja , samo lupa i lupa.

Bio sam jednom u susednom selu kod nekog da vidim kako to radi. Jedan tip ide napred i prska ledjnom prskalicom , a drugi presuje. Nisam vise sreo te ljude da ih pitam da li imuspela proba ili se seno pokvarilo.

A probao je i jedan moj komsija kupio je dozator od pionira i prikacio ga na silokombajn. Znam da ga tad koristio i nikad vise.
 
Pionircici svasta ima da prodaju , samo da uzmu pare naivnim seljacima. Nase stare prese nisu predvidjene da presuju vlazna sena. Znam ja iz iskustva , kad god sam presovao vlaznu slamu ili selo , presa ce da pukne od opterecenja , samo lupa i lupa.

Bio sam jednom u susednom selu kod nekog da vidim kako to radi. Jedan tip ide napred i prska ledjnom prskalicom , a drugi presuje. Nisam vise sreo te ljude da ih pitam da li imuspela proba ili se seno pokvarilo.

A probao je i jedan moj komsija kupio je dozator od pionira i prikacio ga na silokombajn. Znam da ga tad koristio i nikad vise.

Ima i ljudi koji se kunu u njih , suprugin ujak kad nemoze da postigne seno nabaci dozator i ispresuje vlaznije seno pre kise (ako je bude) a vlazno seno neznam kako bi ispalo.
Za iskustvo sa baliranjem pricaj osvojoj presi
 
Radio sam takvu kukuruzovinu.Ide presa nije to ništa ali sam imao problem sa gušenjem pick-up uređaja.Jednostavno se zaglavi celo stablo i ne da masi da ulazi u presu i onda malo malo pa stani,čupaj sve napolje pa kreni i tako.
 
av2y6c.jpg



Evo ovako tto izgleda. U ovu korpu idu bale pravo iz prese preko kanala . Kad se u ovoj korpi sakupi 10-15 bale , ti samo povuces za kanap i bale ostanu iskipovane na jedno mesto.
 
presa moze svasta da presuje , ali ove prese nisu predvidjene da presuju kukuruzovinu i vlazno seno. A zasto se uopste presuje kukuruzovina kad svi znamo da je jeftinije i prakticnije presovati slamu. Ako neko koristi kukuruzovinu za ishranu stoke , kukuruzovina ima 0.005 % vise hranjivih materija nego slama. I kad znamo ovu brojku onda se uopste ne isplati presovati.
 
Nazad
Vrh