Balirka

@farmer ogi
kada uporedim to o čem ti pričaš i recimo jednu BAUTZ što sam ja gledao koju čovjek cijeni i neda ispod 4000 maraka onda nema šta da se dvoumiš ::namigivanje::
ova je rasturena i malo starija od mene , ne njoj nema ama baš ništa na svome mjestu i da liči na prvobitno stanje , i plus kupuješ je bez probe na riječ da vjeruješ prodavcu :haha: smiješan čovjek

skoro mi je drugar kupio WELGER 45 platio 5500 marki = 2750 evra , kaže da je u dobrom stanju nisam je ja gledao
ali čim je kupio isti dan išao sa njom i zaradio koji dinar ::namigivanje::
bolje platiti malo više i da te ne boli glava
 
savoris je napisao(la):
na koliko se šteluju ležajevi koji nose malj , treba li ostavljati šta lufta ili da ide u knap ?
ide u knap
Post je spojen: [time]1281294736[/time]
_________________________________________________
Farmer Ogi je napisao(la):
Planiram da kupim presu za traktor imt539.ponuda mi je claas 40 i 55.Zanimame jeli teska za moj traktor claas 55.Imam covjeka u Banja Luci koji mi kaze da je 40-ska u odlicnom stanju a 55 nije u nekom stanju ,ali mi covjek kaze da uzmem 55 zato sto 40 guzva a 55 neguzva i kaze na je bolja.Cjena 55 je 2400e a ova je 40 2700e.svaki vas odgovor ce mi pomoci.i zaboravio sam ako mozete mi reci kolika je tezina claas 55. :cao: :cao:
to je mnogo malo para za 55 nesto njoj zestoko fali a 40 je manja i neznija presa ali i starija kod nas su one 2500 eura u fulu cuvaj se te55 ko zna sta je sa njom
 
večeras sam malo prčkao po presi i primijetio da mi pokonska ploča ima lufta u kajli
nova je ploča ali jednostavno je pravljena za širu kajlu

sutra napadam presu , slijedi sastavljanje
 
savoris je napisao(la):
večeras sam malo prčkao po presi i primijetio da mi pokonska ploča ima lufta u kajli
nova je ploča ali jednostavno je pravljena za širu kajlu

sutra napadam presu , slijedi sastavljanje
moras to sa kajlom regulisati napravi siru kajlu nemoj ostavljati velik luft
 
zato i nisam sastavio , sutra ću da napravim kajlu iz dvije širine :udri:

razradio sam one bolcnove na onim bravama da se masa ne vraća za klipom , i podmazao naravno ::namigivanje::
 
padne ali ništa naročito , jebeš par stotina marki ako uzimaš pravu stvar , jedan dan zastoja u sezoni+popravka te košta više :cao:
Post je spojen: [time]1281343477[/time]
_________________________________________________
presa sastavljena :D

na malju su zamijenjeni samo kritični ležajevi , dok vidim kako će se ponašati pa ću onda zamijeniti sve
napatio sam se k'o sam djavo dok sam naštelovao te ležajeve jer pristup je zaheben , dva ležaja se šteluju prije ubacivanja klipa , dok sam to skontao izgubio sam 2 sata posla :udri:

nož naoštren i zazor izmedju noževa je oko 1mm

petljači uspiješno sastavljeni tako da i onaj kritični veže za sada bez greške mada nije bilo adekvatnog testiranja , ubacivao sam sijeno u mjestu , 10tak bala napravio
samo jedna bala se odvezala i čvorić je ostao na prednjoj strani bale , mada to je bila druga po redu bala i masa u tunelu nije bila ni sabijena kako treba

ali da sve ne bi bilo tako bajno ima i jedan problemčić , jedna strana bale je duža
nije mnogo ali je ipak duža ::lose:: gledajući od pozadi desna strana je duža
bala je prilično sabijena i pravilno izgleda ali kao da je na toj strani kanap kojim je svezana bala duži :sta:
one brave za nepovrat mase sam razradio i rade , škrge koje stoje sa strane u tunelu su u dobrom stanju
šta još uraditi sutra idem na testiranje u njivu pa imam priliku da je naštelujem ,
nisam ni probao da to korektujem onim oprugama na kraju tunela gdje se šteluje sabijenost mase , koju dotegnuti ili otpustiti :sta:
Post je spojen: [time]1281376572[/time]
_________________________________________________
zaboravih napomenuti svaki dio je pregledan i provjeren jeli u funkciji
ulja u reduktoru je falilo skoro litar :udri: svi lanci su naprskani sprejom ABRO80 , nešto u stilu WDa ali malo bolje , i svi pokretni dijelovi su nasprejani
pustit ću je sutra da odradi oko 0.2HA pa ću onda sve mazalice provjeriti i podmazati
 
oke druže , vidjećemo sutra u otkosu

a reci mi ova što se odvezala , čvorić je ostao na kraju prema traktoru , šta raditi ako sutra bude izraženije nevezanje
 
savoris je napisao(la):
oke druže , vidjećemo sutra u otkosu

a reci mi ova što se odvezala , čvorić je ostao na kraju prema traktoru , šta raditi ako sutra bude izraženije nevezanje
pokusaj dotegnuti lisnatu oprugu sto drzi spagu sa kljucom 17
 
sutra idem na testiranje u njivu pa imam priliku da je naštelujem ,
nisam ni probao da to korektujem onim oprugama na kraju tunela gdje se šteluje sabijenost mase , koju dotegnuti ili otpustiti


ako hoces da ti sabije desnu stranu (gledajuci od nazad) onda dotezi desnu oprugu i obrnuto .
 
Dragan18 je napisao(la):
sutra idem na testiranje u njivu pa imam priliku da je naštelujem ,
nisam ni probao da to korektujem onim oprugama na kraju tunela gdje se šteluje sabijenost mase , koju dotegnuti ili otpustiti


ako hoces da ti sabije desnu stranu (gledajuci od nazad) onda dotezi desnu oprugu i obrnuto .
Džaba ti stezanje,ako nema mase
 
tibor je napisao(la):
Dragan18 je napisao(la):
sutra idem na testiranje u njivu pa imam priliku da je naštelujem ,
nisam ni probao da to korektujem onim oprugama na kraju tunela gdje se šteluje sabijenost mase , koju dotegnuti ili otpustiti


ako hoces da ti sabije desnu stranu (gledajuci od nazad) onda dotezi desnu oprugu i obrnuto .
Džaba ti stezanje,ako nema mase
bas tako nema lepe bale dok se presa ne napuni i nema 540 obrtaja umin
 
slazem se sa prethodna dva posta. uvek gledaj da je hranis ravnomerno i da je uvek puna, jer kad radi na prazno jako lupa i vise se haba.
 
Kad mi je rodjak balirao seno cesto mu zagusivala balirka cak i kad ne zahvati preterano mnogo sena.Hoce li da zagusi kad nema dovoljan broj obrtaja posto on ima nozni gas na imt 539 i cini mi se da nije bas dao gas do kraja. Ili to nema veze sa brojem obrtaja kardana i gasom ?
 
Najbolje je terati ručnim gasom zato što je konstantan broj obrtaja,osnovni uslov za rad bilo koje mašine koje imaju prenos preko kardana
 
danas bio u njivi sa presom i ja ti lijepo započnem jedan otkos i na kraju pogledan samo dvije bale svezane ::jako_besan::

gledao kao konj u one djavolaste petljače bog im pameti dao i ništa ne vidim , drndao malo ali ništa
poručim da mi donesu kanap tip 320 da probam sa njim
i tako dok sam sjedio i čekao sjetim se da imam u telefonu broj od levaka ::namigivanje:: ne ustručavajući se ja nazovem čovjeka i objasnim svoje muke , uz njegove instrukcije ''čačnem'' malo i vidi čuda odjednom je počela da veže :cool:
rezultat svega je 100tinjak bala i samo se dvije odvezale , vjerujem da bi još jedan udarac čarobnog štapića i to riješio

bale su pravilne i super spakovane , vladimirac ni ne osjeti presu za sobom jedino fali dvostepeno kvačilo :udri: :udri: :udri:
nemogu da opišem svoju radost , k'o malo dijete kada dobije lizalicu :D

u Rumi sam obećao da pijemo koliko levak može da popije :ppozdrav: mada on ima neka druga interesovanja , ali štaćeš živ čovjek pa voli ::svaka cast::

rezutat svega
abcd0009z.jpg


šta je ovo ova tema polako zamire , nije nam valjda svima levak dao instrukcije pa niko nema kvarova više :haha:
 
Šta sam ja tebi reko Savo, doktoriraćeš ti to brzo, a balirka je prva liga....
 
Nazad
Vrh