Arenda- pravila, obicaji....

Kod nas cijena zakupa nece padati mislim jos sigurno 5g…
Trenutno se krece zakup 425-450e za jutro…

Iako su prosjecni prinosi jako losi i cijene katastrofalne, cijena zakupa nece padati…tj cak mislim da ce ici jos gore kod nas
Od 70ak opg-a u selu, nas 4 jedino zivimo od toga…ovo ostalo su umirovljenici sa velikim mirovinama, tak da ne zive od poljoprivrede, ili se bave nekim drugim poslom

I dosta ih je dobilo eu fondove, a u projekte su pisali da ce povecati povrsinu kroz sljedecih 5g, a zemlje nema tako da su prisiljeni dizati cijenu zakupa jedni drugima da ne bi morali vracati fondove


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Kod nas cijena zakupa nece padati mislim jos sigurno 5g…
Trenutno se krece zakup 425-450e za jutro…

Iako su prosjecni prinosi jako losi i cijene katastrofalne, cijena zakupa nece padati…tj cak mislim da ce ici jos gore kod nas
Od 70ak opg-a u selu, nas 4 jedino zivimo od toga…ovo ostalo su umirovljenici sa velikim mirovinama, tak da ne zive od poljoprivrede, ili se bave nekim drugim poslom

I dosta ih je dobilo eu fondove, a u projekte su pisali da ce povecati povrsinu kroz sljedecih 5g, a zemlje nema tako da su prisiljeni dizati cijenu zakupa jedni drugima da ne bi morali vracati fondove


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kolega,hajde molim te postavi ovde racunicu za neku kulturu sa ovom cenom zakupa i podsticajima koje imate. Zanima me odnos ulozenog i dobijenog kod Vas.
 
Kolega,hajde molim te postavi ovde racunicu za neku kulturu sa ovom cenom zakupa i podsticajima koje imate. Zanima me odnos ulozenog i dobijenog kod Vas.
Razlika je u tome sto je netko dobio mehanizaciju koja kosta 300 000 eura pa navise, ako ne zadrzi kolicinu zemlju vraca 150 000 eura natrag ili npr ako je mladi ili udruzenje neko onda vraca na taj iznos 210 000 eura natrag.... Tako, da 100 eura gore dolje zakup ga izadje manje nego da vrati te novce. E sad sto ce bit u minusu a realno 80% ljudi je pisalo brda i doline na eu fondovima sto im realno i ne treba pa sad kroz skupu arendu u toj situaciji placaju maltene realnu cijenu takvog stroja e to je drugi par opanaka.
Sve preko 120 eura arende po jutru tu nema napretka ako se nece proci na eu fondovima za mehanizaciju. Tko prodje maximala 200 eura arende po jutru.
 
Kolega,hajde molim te postavi ovde racunicu za neku kulturu sa ovom cenom zakupa i podsticajima koje imate. Zanima me odnos ulozenog i dobijenog kod Vas.
evo ti brojke koje sam ja imao sto se tice poticaja, a to je prosjek neki u Hr pa računajte..
(cak bih rekao da je prosjek realni i 20ak % manji kako cujem od kolega koliko su oni dobijali ove i prijasnjih godina....penali zbog nedostavljenih papira, neodslušana predavanja itd....)...za 2023 je isplacen sav poticaj, i prepolovljen je u odnosu na prethodnu godinu, a za 2024 ce mi jos biti duplo manji
cijena zakupa 2015- 345 eur/jutro i od tad svake godine cca u prosjeku raste 10E....

*istu površinu obradujem i ove 2024...samo sto 2/3 zemlje nisam uopce prijavio ove godine za poticaj
evo npr prosle godine,sto sam prijavio poticaj za zeleni pokrov na strnjacima mi nisu priznali posto su mi pokrov misevi pojeli (a treba da je vidljiv na satelitima min 2mj od tog i tog datuma)

poticaj.png


Razlika je u tome sto je netko dobio mehanizaciju koja kosta 300 000 eura pa navise, ako ne zadrzi kolicinu zemlju vraca 150 000 eura natrag ili npr ako je mladi ili udruzenje neko onda vraca na taj iznos 210 000 eura natrag.... Tako, da 100 eura gore dolje zakup ga izadje manje nego da vrati te novce. E sad sto ce bit u minusu a realno 80% ljudi je pisalo brda i doline na eu fondovima sto im realno i ne treba pa sad kroz skupu arendu u toj situaciji placaju maltene realnu cijenu takvog stroja e to je drugi par opanaka.
Sve preko 120 eura arende po jutru tu nema napretka ako se nece proci na eu fondovima za mehanizaciju. Tko prodje maximala 200 eura arende po jutru.
eto kolega je ukratko rekao realnu sliku i koliko fondovi vise rade stete nego koristi....kad su dosli, automatski sva mehanizacija otisla gore 50%
najbolja su bila kapitalna ulaganja, pogotovo za nas male opg-ovce....
Smijesno zvuci al na uvjete koje moras ispunjavati za eu fondove dugorocno isplativije dici kredit od 100k eura i otplacivati, nego proci na fondu jer znas odmah na cem si....dok s eu fondovima, vecini tek nakon 4-5g je postalo jasno u kakva govna su se uvalili

Sto se mene tice, zakup se ne isplati raditi još od 2014-te!! bar sto se tice moga kraja...
Eu fondovi (i poticaji), neznanje, "pogospođivanje" i pohlepa su kod nas u poljoprivredi napravili prilično velike probleme. Kamo sreće da ih nije nikad ni bilo.
e jos bolje receno!
 
Citam i ne mogu da verujem koliko se brine za druge a ne gleda se u svoje dvoriste!
Uzivajte ako vam je lepo i ne sekirajte se za druge da li ce propasti ili zasto su usli u sta su usli ili sto nemaju vremena da disu od posla!
Ili zao vam je sto niste u mogucnosti biti u njihovoj kozi?!
 
Citam i ne mogu da verujem koliko se brine za druge a ne gleda se u svoje dvoriste!
Uzivajte ako vam je lepo i ne sekirajte se za druge da li ce propasti ili zasto su usli u sta su usli ili sto nemaju vremena da disu od posla!
Ili zao vam je sto niste u mogucnosti biti u njihovoj kozi?!
Nisam stekao utisak da se covek brine vec ga samo zanima da napravi paralelu izmedju poljoprivrednika u EU i van nje...kolegama iz HR hvala na pojasnjenju iz kog se vidi da trava nije zelenija u njihovom dvoristu...
 
Citam i ne mogu da verujem koliko se brine za druge a ne gleda se u svoje dvoriste!
Uzivajte ako vam je lepo i ne sekirajte se za druge da li ce propasti ili zasto su usli u sta su usli ili sto nemaju vremena da disu od posla!
Ili zao vam je sto niste u mogucnosti biti u njihovoj kozi?!

Ne gledam u tuđu avliju, nit me ona zanima. Kopam svoj red. Imam osjećaj da nisi skužio što smo Pajdaš i ja htjeli reći, al nije ni bitno. Sve to što mi sad prolazimo za određeno vrijeme ćete i vi proći, zapravo već je počelo, a naj zanimljivije tek slijedi. Jasno mi je da je i kod vas jako teško u poljoprivredi, al ovi "tuđi novci" će vam još otežat i onako težak i gorak poljoprivredni kruv.

P.S. Prošli na jednoj od mjera eu fondova i nakon dosta vremena ne spavanja zafalili se i otkazali ta sredstva. I fala Bogu pa smo tako napravili. Sve to jaaaako lijepo zvuči kad slušaš, al kad se dobro udubiš u to i pogledaš malo u budućnost (kolko je to moguće), onda vidiš da to nije ((blizu)) onako kako izgleda. To je dobro za one koji su potpuno stabilni i mogu si to nešto priuštit od svojih novaca. A ostali, u usponu, e to je druga priča...
 
Nisam stekao utisak da se covek brine vec ga samo zanima da napravi paralelu izmedju poljoprivrednika u EU i van nje...kolegama iz HR hvala na pojasnjenju iz kog se vidi da trava nije zelenija u njihovom dvoristu...
prije ulaska u EU propadali/zatvarali opg-ove su ljudi sa 10-15ha zemlje...nakon ulaska u EU propada/zatvara se sa 20-100 ha zemlje pa čak je bilo i par pojedinaca sa 120-150ha prošle godine...
i prije je bilo nepojmljivo, tj cak po vecini poljoprivrednika SRAMOTA ići raditi u firmu 8h i još se baviti poljoprivredom a danas je u mom kraju sasvim normalno da radiš 8h u drzavnoj firmi ili kod privatnika i radiš još 100-200ha...

najgore su prošli oni koji su prije ulaska u EU smatrali da ce nam ulaskom u EU biti puno lakše zbog 'velikih poticaja i fondova'...eh takvi su propali prvi kroz 5-6g....

@Bećarina pusta ....ako uđu u EU, pa kroz 3-4-5-6g samo počnu opg-ovi nestajati sa 20-100ha zbog svih pravila/nameta/zabrana itd sjetit će se sami naših riječi i postova...
 
Каква црна ЕУ па ми смо за њих нижа раса смеће од људи јбг никад Србистан неће у ЕУ...Добро смо за експлоатацију и мотање каблова ту нема проблема за 300-400 е.
 
Каква црна ЕУ па ми смо за њих нижа раса смеће од људи јбг никад Србистан неће у ЕУ...Добро смо за експлоатацију и мотање каблова ту нема проблема за 300-400 е.

Ne trebaju oni vas, al će vas privuć pod svoje okrilje i laaaagano, na kulturan način, gušit i na kraju udavit. To je od prije poznat scenarij.Tiha voda brege dere. Pogledaj zemlje (ulključujući i HR) oko sebe koje su u eu.
 
Nazad
Vrh