Arenda- pravila, obicaji....

Sve ovo se zove put u bestraga.
Mi ne zivimo mi se patimo.Mi bolujemo od raznih bolesti.Mi smo u ropstvu samo ne vidimo.
Svakim danom mi je razumljivije kad vidim one ljude koji su u sume otisli ,koji zive na drvecu!Kad vidim monahe itd.....
 
Realno sve zemlje osim Nemacke, Austrije, Francuske, Holandije, Belgije, skandinavskih zemalja i donekle Italije su tu samo zato da bi se iz njih isisavalo i exploatisalo.
Na nacionalizam su dobili sve zemlje bivse Yu i SSSRa.
 
Realno sve zemlje osim Nemacke, Austrije, Francuske, Holandije, Belgije, skandinavskih zemalja i donekle Italije su tu samo zato da bi se iz njih isisavalo i exploatisalo.
Na nacionalizam su dobili sve zemlje bivse Yu i SSSRa.

I da bili tržište za njihove proizvode u glavnom ŽNJ kvalitete. Njihove banke, njihove trgovine... a nas naši prodali, ko i vas vaši što prodaju.
 
Ne trebaju oni vas, al će vas privuć pod svoje okrilje i laaaagano, na kulturan način, gušit i na kraju udavit. To je od prije poznat scenarij.Tiha voda brege dere. Pogledaj zemlje (ulključujući i HR) oko sebe koje su u eu.
moj kum je rekao, kad je potpisao fond da nije ni bio svjestan da je potpisao da ce propasti.....jos 3godine ceka da mu istekne obaveza i zatvara opg i seli se van drzave....
isto je u fondu pisao da ce povecati povrsinu, i sijati zeleni grah 8g pod 25% površine...a grah zadnje 4g prinosi od 100-200kg/h a ova godina sto je skinuo kaze od 50-100kg/j...nema ni za sjeme...
sa 20ha svoje povrsine i 15ha u zakupu....došao je sad do 8ha svojih i 42ha u zakupu....EU i drzava ce reci da je napredovao i prosirio se, i jeste dosao je sa 35ha na 50ha -_- a realnost sasvim drugacija
i nema nista na crno prodavanje, pogotovo kod fondova! za svaku prodanu kilu moras imati racun i minimalnu proizvedenu količinu po ha koja je propisana pravilnikom!
 
Kako se krece cena zemlje za kupovinu i jel ima neki povoljni kredita za tu namenu?
od 23-27 tisuca/ha.....kod mene je vaš mesar Matijevic dosta digao cijenu....ide i do 35tisuca eura/ha ako je 10+ jutara u komadu i uz cestu
al zemlje za kupovinu bas i nema...na ove cijene zakupa nece nitko da prodaje...prodaje se jedino ako su djeca vani, ili kad moras prodavati da bi se izvadio bar malo iz dugova
 
moj kum je rekao, kad je potpisao fond da nije ni bio svjestan da je potpisao da ce propasti.....jos 3godine ceka da mu istekne obaveza i zatvara opg i seli se van drzave....
isto je u fondu pisao da ce povecati povrsinu, i sijati zeleni grah 8g pod 25% površine...a grah zadnje 4g prinosi od 100-200kg/h a ova godina sto je skinuo kaze od 50-100kg/j...nema ni za sjeme...
sa 20ha svoje povrsine i 15ha u zakupu....došao je sad do 8ha svojih i 42ha u zakupu....EU i drzava ce reci da je napredovao i prosirio se, i jeste dosao je sa 35ha na 50ha -_- a realnost sasvim drugacija
i nema nista na crno prodavanje, pogotovo kod fondova! za svaku prodanu kilu moras imati racun i minimalnu proizvedenu količinu po ha koja je propisana pravilnikom!

Rukovodstvu na vlasti (koja god bila na vlasti) puna usta kako je nama poljoprivrednicima dobro i kako smo povukli puno sredstava i kako ovo, kako ono, a oni žive u oblacima.
 
od 23-27 tisuca/ha.....kod mene je vaš mesar Matijevic dosta digao cijenu....ide i do 35tisuca eura/ha ako je 10+ jutara u komadu i uz cestu
al zemlje za kupovinu bas i nema...na ove cijene zakupa nece nitko da prodaje...prodaje se jedino ako su djeca vani, ili kad moras prodavati da bi se izvadio bar malo iz dugova.
Taj NAŠ je nekada bio VAŠ! :ROFLMAO: ...znaci kupuju samo kontravezni biznismeni i ljudi koji nisu u branši...isto kao i kod NAS!:confused:
 
Ne gledam u tuđu avliju, nit me ona zanima. Kopam svoj red. Imam osjećaj da nisi skužio što smo Pajdaš i ja htjeli reći, al nije ni bitno. Sve to što mi sad prolazimo za određeno vrijeme ćete i vi proći, zapravo već je počelo, a naj zanimljivije tek slijedi. Jasno mi je da je i kod vas jako teško u poljoprivredi, al ovi "tuđi novci" će vam još otežat i onako težak i gorak poljoprivredni kruv.

P.S. Prošli na jednoj od mjera eu fondova i nakon dosta vremena ne spavanja zafalili se i otkazali ta sredstva. I fala Bogu pa smo tako napravili. Sve to jaaaako lijepo zvuči kad slušaš, al kad se dobro udubiš u to i pogledaš malo u budućnost (kolko je to moguće), onda vidiš da to nije ((blizu)) onako kako izgleda. To je dobro za one koji su potpuno stabilni i mogu si to nešto priuštit od svojih novaca. A ostali, u usponu, e to je druga priča...
Našao si komećeš da se pravdaš 😂😂😂. Gubiš vreme uzalud. Samo nastavi kao do sada.
 
ima i kod nas takvih specijala 550-700e po j zakup ali to su povrtlari...njih nisam računao jer ih ima par..sto se tice samo ratarstva cijena zakupa je od 425-450e/j....
Kolike su subvencije čisto po hektaru kod vas, za one koji nisu u fondovima?
Jel cena 450e plus vlasniku subvencije ili onom ko obradjuje idu subvencije?
Jel može vlasnik zemlje da uzme subvencije kod vas, a da zemlju daje u zakup ?
 
Poticaj zakupoprimcu ide, premda neki za arendu daju poticaj, ali to ti kasnije pravi jako puno problema u svim ti administrativnim zavrzlamama kojima smo sve više izloženi. Nema razlike u poticajima za korisnike eu fondova i za one koji to nisu.
 
moj kum je rekao, kad je potpisao fond da nije ni bio svjestan da je potpisao da ce propasti.....jos 3godine ceka da mu istekne obaveza i zatvara opg i seli se van drzave....
isto je u fondu pisao da ce povecati povrsinu, i sijati zeleni grah 8g pod 25% površine...a grah zadnje 4g prinosi od 100-200kg/h a ova godina sto je skinuo kaze od 50-100kg/j...nema ni za sjeme...
sa 20ha svoje povrsine i 15ha u zakupu....došao je sad do 8ha svojih i 42ha u zakupu....EU i drzava ce reci da je napredovao i prosirio se, i jeste dosao je sa 35ha na 50ha -_- a realnost sasvim drugacija
i nema nista na crno prodavanje, pogotovo kod fondova! za svaku prodanu kilu moras imati racun i minimalnu proizvedenu količinu po ha koja je propisana pravilnikom!
To ja sve vidim i na ubeđivanjima (edukacija) sam jedini koji je to uvideo i jedini koji je realno komentarisao. Ostalima oči sijaju kao semafiri.
E, da: nevladine organizacije koje organizuju ta ubeđivanja i vlast me mrze, a kolege svakako ne kapiraju i smatraju da sam dosadan.
 
Poslednja izmena:
Pretpostavio sam da su fondovi i bespovratna sredstva razlog nerealnih cena. Od nekih poznanika sam takodje čuo istu/sličnu priču kao od kolege Pajdaš i Bećarine.Mi nismo još u EU i nećemo skoro biti ali prihvatamo i sprovodimo skoro sve kao da smo već u uniji. Verujem da će od sledeće godine da počnu da nam uvode podsticaj za neobradjene površine (erozija, ekologoja, stanista zivotinja...) prvo dobrovoljno a ubrzo i obavezno. Neko je od Vas kolega iz Hr pisao koji je to % zemljista koji mora ostati neobradjen,koji % mora biti pod usevom cele godine (gajeni/pokrovni)... Znam da nije tema za to,mozete li napisati koji su to % u pitanju? Čisto da i naši poljoprivrednici imaju pojma šta nas čeka uskoro.
 
Nazad
Vrh