Arenda- pravila, obicaji....

Аренду не узимам, радим само своје. Не правим рачуницу, радим земљу јер волЕм. Може се рећи да сам се родио на њиви (имао сам 3-4 године кад су ме водили на њиву).
 
Odustaje se polako. Danas mi jedan veliki gazda u selu rekao da je odustao od 100 ha u tabli. Traže mu 600 evra i potpisaće mu ugovor. Kaže ne treba... Okreće se polako....

Sent from my SM-A546E using Tapatalk
 
Onu arendu sto su uzeli od tvog drugara,jel su to iz sela? Ako su iz sela to su onda od prilike njih dvojica,znas verovatno na koga mislim
Nisu njih dvojica. Mi smo malo mesto ali puno jakih poljoprivrednika nas atar nam je odavno postao mali pa se protezemo skoz od Pavlovaca-Brestaca-Simanovci-Boljevci u krugu od 50 km oko nas neki nas radi tamo negde neku zemlju.
 
Ala su se ovdašnji klinci palili k'o buksne kad je izašao film.Izuzetno uzorni likovi.
Еј немој тако, за моју генерацију је то било животно штиво или ти лектира за уличну школу. Имам касету коју смо другари и ја купили, и сваки петак пред излазак у град гледали. Што би Криле рекао"Један Пирке је морао бити убивен,..."! 😁
 
Sigurno ko radi 100-200 jutara radi manje od nas koji idemo svaki dan na posao + zemlja.
Mozda radi manje, ali nema uopste slobodnog vremena. Digli cena arenda pa se vade na bostan, crni i beli luk, paprika, mnogo obaveza dnevnica, problema uopste. Svake godine ih nesto ukopa u kanal od kultura, losa cena lose rodi bolesti. Nekad tako lete traktorima da ne znaju gde je levo, i opet sve sto zarade ode na kredite, ne vidim da nesto ulazu u lep zivot (letovanje, dobar auto, nova kuca, obrazovanje dece...) nego uglavnom sve ide na kredite, arende, ulaganja oko poljoprivrede....
 
Znate sta je tu poenta svega oko svih tih lanaca, jutara, traktora, aviona, kamiona, sto ja sa mojim poslom (platom) i mojih 25 lanaca ( 2 kj belog luka) zivim bolje i lepse, opustenije, imam vremena i za letovanje, i za odmor sa drugarima, i za fudbal i za kosarku, a i za porodicu, mnogo vise nego neki sa 100-200 lanaca kojekavih arendi. Mozda imaju vise para od mene, ali i velike troskove i kredite, tako da se ja ne bunim, lepse mi ovako kad ih vidim kako jurcaju, ne znaju gde biju a ne vidim da se to isplati da bas cvetaju, nego imaju milion problema....
To sve je poenta života, ne samo novac.
 
Nazad
Vrh