Arenda- pravila, obicaji....

Trebao sam napisati pored Marsa da neki žive i u prošlosti.Kao kada je Lala išao da kupi evre pa mu diler rekao da je kurs 120!Ju pa kako 120 kad je juče bio 117?!Pa ti dođi juče!
Ovde ni komitet za razvoj svemirskog programa ne može precizno izračunati ulog, dobitak, trošak...😂
 
Au majku mu sad stigoh kuci vucem kante sa gorivom po celom ataru cuo sam na forumu da ima u ataru stoji traktor dala drzava sipam gorivo u orem ne treba nista ni da se pomaze, ni traktora ni komsinice samo ja budala i psi lutalice
 
Trebao sam napisati pored Marsa da neki žive i u prošlosti.Kao kada je Lala išao da kupi evre pa mu diler rekao da je kurs 120!Ju pa kako 120 kad je juče bio 117?!Pa ti dođi juče!
Ovde ni komitet za razvoj svemirskog programa ne može precizno izračunati ulog, dobitak, trošak...😂
Ako si pratio o cemu se pisalo onda ces shvatiti da je rec o ulaganju na soji u prosloj godini!
Ako izlazis iz konteksta onda je druga stvar! A obozavate to ciniti!
A da nije potreban komitet i da ti bude jasnije onda ako si procitao pazljvo mogao si naci podatak da je soje bilo lane u proseku1200 kg/kj i bila je prodata po 80 i 81 din!
Nadam se da sad razumes i umes kalkulaciju da napravis! Toliko o nekoj zaradi za koju neki od vas tvrde da je nikakva do te mere da nakon kratkog vremenskog roka baveci se ratarstvom zatvorio bi zanat. Ne vidim bas da je tako, vise vidim alavost i prosirenje u svakom smislu!
A sto se tice amortizacije pa do vazduha kojeg udisemo jasno je svima kakve sve troskove imamo. Ovde precizno je napisano o ulaganju direktnog dinara u jednoj godini i iskljucivo o jednoj kulturi!
 
Ja sam rusa kupio za 6400e pre 5 i jace godina, stavio 4 nove gume,lamelu i pumpu hidraulike ni akumulatore nisam menjao,a prodao ga za vece movce,e sad jel mi ta pozitivna bonifikacina povecava profit na arendi ? 😀
 
Ispadne da je zlatno vreme bilo ono Slobino! Ser.m mu se u usta zvalavavog!
E vidis kod mene zlatno vreme je bilo do ‘90.
Zadnji nov traktor je kupljen ‘93 ali na zalost ne od novca zaradjenih iz poljoprivrede vec od sverca sa gorivom
Ne stidim se tog vremena i meni licno i nije tako lose bilo za razliku od mnogih drugih zaposlenih i poljoprivrednika koji nisu imali drugu opciju a situacija je katastrofalna bila!
Cak su i ljudi u okruzenju a i u drzavi bili zadovoljni jer su ipak imali odakle kupiti to gorivo i odraditi poslove!
Posle toga i kombajni i traktori i prikolice polovne osim neke druge sitnije masinerije koje su kupljene nove i zadnje preko konkursa ( prikolica, tanjiraca i drljaca) bez i jednog jedinog kredita osim jednom onaj poljoprivredni od 80000 din.
Skoro svi koji su se zaduzili i uzeli kredite zadnjih 10 godina u mom selu imaju novije masinerije od mene a i traktore dok ja nisam bas bio za taj korak. Mozda sam cinio i gresku ko ce ga znati!
Zaduzenja po zadrugama nemama vec duze od 15 god. Osim u nekim godinama neke sitnice od par stotina e sto sam naknadno kupio preko godine.
I da vise ne kukuate, opet isto pitanje na koje je totalni muk!
Koliko novca ste zaradili prosle godine od soje? Pogotovo tamo na vecini mesta gde ste imali neko manje neko vise od 2 t po kj?
Suncokreta picite u zadnjih godina redovno izmedju 2.5 t i 3 po kj sto je za nas ovde retkost da prolazis preko 2 t/kj. Psenice isto tako skoro da ste nezadovoljni sa 4.5 t/kj dok mi se valjamo po dvoristima kad prebacimo 4 t/kj sto mi se desilo u zadnih 20 godina samo 3 x.
Kako ste prosli ove godine na suncokretu i psenici jel bilo zarade?
Ako cemo samo ono crno pisati a zaboravili ste sta ste pisali ranije o prinosima u odredjenim temama onda sta reci vise.
Mixer, tebe sam citirao zbog one tvoje prve recenice, ovo ostalo ne odnosi se direktno tebi, jednostavno malo sam prosirio tekst zbog neke nerealne kuknjave koje se izkazuje dok se precuti i nema iskrenosti po pitanju zarade!
Što se tiče useva, ove godine da mi nije žita ne znam kako bi zatvorio sve rupe. A pored žita tu su mi i usluge koje su ozbiljna finansijska injekcija...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Ili žive u Kanadi.Imamo jednog što živi u Kanadi a kupio jedno 15-20 ha zemlje i sve plaća.Baš ću ga pitati za njegovu računicu.
 
@Peet mene ne zanima tvoja niti ičija kalkulacija!
Radim za sebe i svoju kuću, komšijino dvorište me ne interesuje niti gledam u njega!
Rezultati se vide kod svakoga, ko ima taj i pokaže, nema tu nikakve filozofije.
 
Ulaganje po 1kj godina 2021
Oranje 15 lit -1800 din
Drljaca 5 lit x 2 prohoda -1200 din ( dizel starija zaliha)
Seme 50 kg - 4000 din
Setva 3 lit - 360 din
Prskanje 4 x 2 lit - 960 din
Metribuzin 0,25 l/kj -940 din ( 1 lit 3750 din)
Rampa 0,2 l/kj - 780 din ( 1 l 3900 din )
Bentazon 0,19 l/kj - 2242 din (1 l 1180 din)
Harmony -150 din
Kletox - 500 din /kj ( odradjeno flekano po potrebi)
Spartanje 3 lit - 360 din
Vrsidba soje 8 lit - 960 din
Transport 1 lit/kj ( prosek potrosnje)

Sve ukupno kao direktan dinar =
14324 din : 117.5= 122 evra/kj

Kad dodajem arendu samo na ovim parcelama koje sam imao pod arendom 2021 ispadne nista vise od 210 e/kj direktnog novca!
Da se razumemo, u nekim drugim godinama kad se poseje vise kj koji su pod arendom svakako da je ulaganje vece!
Jel kolega a tebi mašine pale sneba, šta je to ako nije direktni dinar, pa svake godine kupiš neko gvožđe ili nešto zameniš nebitno novo ili polovno, amortizacija je direktni trošak i najbitnija stavka, sčim bi to poradio, konjima, pa i oni su amortizacija, kad kažeš 15lit potrošiš po jutru oranja onda množiš sa dva jer je to amortizacija a to je direktan trošak i tako za svaku operaciju, pa odlazak na pumpu, po delove, poljoapoteke, banke, obilazak njive itd. sve je to direktan trošak, tvoj rad, hrana, radna odeća, arenda, mernik, porez, odvodnjavanje, penziono,socijalno, odlazak kod notara radi overe ugovora, trezor itd. sve su to direktni troškovi koji krnje zaradu po jutru dal arende dal svoje zemlje, kad sve to sračunaš onda to nije ni blizu tvoje računice ali no.
 
Evo ti moja kalkulacija troška na 1kj soje pod arendom 64485din a ja sam imao prosek na 46kj 620kg plative po 82din kg što znači imam minus od 13645din po kj arende.
 
Ne znam šta da pratim, tvoju kalkulaciju koja nema veze sa realnošću, da i prošle godine kod nas rastrtilo od roda, na soji 50-60evra po jutru zarade.
 
Ajde sad da ispratimo reprezentaciju u osminu finala a sto se tice ove debate, nacrtao sam jasno sta i kako. Ko zna citati cita ko ne ume gleda i nista ne razume! Ako ja lazem onda cifre nikad ne lazu.
Aj zdravo🍻😉
 
Peet mislim da nisi u pravu sa ovim troskovima, ima tu jos brdo stvari koje moras racunati u ulog po kj. A sve te stvari smanjuju zaradu, ko hoce da racuna kako treba. Ako se zezamo i sprdamo onda ok ovako.....
 
Nazad
Vrh