Arenda- pravila, obicaji....

Meni su neki zakupodavci tražili povećanje arende,nisam pravio pitanje zemlja je kod mene od 2009. Zbog njih sam i ostalima "morao" podići koji su u tom cenovnom rangu.
S druge strane malo se lažemo ,kad bi došli u situaciju da moramo iz nekog razloga dati zemlju u zakup ,naravno da bi se svi hteli što veću zakupninu ,ne verujem da bi neko radio protiv svog džepa .
 
Svakako da svi koji daju u zakup zele sto jacu cenu kao sto i mi koji radimo isto zelimo da nam je sto veca zarada!
Ali ne mora da znaci da ce dobiti. Vecina koji su dali u arendi ili su radili do juce tu zemlju ili su stekli poverenje u zakupcu jer dobije taj novac na vreme za razliku od drugih koji nisu im isplatili i sigurno vise nikada i nece i druga stvar neki imaju neka razumevanja koji su prinosi soje i kukuruza bili ove god a i prosle.
A bilo je i od onih zakupodavca koji bi se karali za par destina evra i menjali zakupce da bi dobili onu stvar na kraju!
Druga je stvar kad neko skace preko nekog sa mnogo jacom cenom iako ovaj prethodni je godinama radio tu zemlju po nekoj ceni koja je prihvatljiva!
 
Vecina koji su dali u arendi ili su radili do juce tu zemlju ili su stekli poverenje u zakupcu jer dobije taj novac na vreme za razliku od drugih koji nisu im isplatili i sigurno vise nikada i nece i druga stvar neki imaju neka razumevanja koji su prinosi soje i kukuruza bili ove god a i prosle.
Ja ne radim puno zemlje, imam 6-7 od koji uzimam i svi traze pare najdalje do nove godine. Neznam na koji nacin pojedinci uspevaju da naprave takav ugovor da daju pare za 12 meseci ili kad vec i da ne isplate na kraju?
 
O kakvim ugovorima pricas?!!! Nema tu ugovora, ako ga i ima radi registracije zemljista onda uglavnom glasi da je bez nadoknade kod vecine, dil oko cene arende u cetiri oka, svi zadovoljni i na kraju godine muda!
 
Ja ne radim puno zemlje, imam 6-7 od koji uzimam i svi traze pare najdalje do nove godine. Neznam na koji nacin pojedinci uspevaju da naprave takav ugovor da daju pare za 12 meseci ili kad vec i da ne isplate na kraju?
Pa ako je realno 250 po kj za tvoj kraj, ti ponudi 300 e po kj ali placanje na leto 2023 ali da ostane u cetiri oka. Da vidis kako ce da polete svi za te pare da sve moze, i onda na kraju das pola pola preneses u 2024, i onda si im uvek duzan pa onda pretis da ako ti oduzme zemlju inda drugom nista od para tj placanja. Onda on cuti da ne izgubi pare pa teras dalje....
 
To iz ličnog iskustva?

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
Naravno da se ne bavim ovakvim stvarima, ko me zna zna da je tako. Nisam takav tip jednostavno nisam tako vaspitan.
Ali se druzim sa dosta ljudi pa sam cuo price iz prve ruke i od zakupaca i od ljudi koji daju u arendu....
Samo sam hteo da objasnim coveku kako je moguce svasta napraviti, samo ako si bahat i spreman na tako nesto. Nebo je granica ljudskoj otimacini.....
 
Kod nas postignut maximum 😁
Čovek uzeo u arendu 20+ jutara po 1150kg soje po kj. Znači ako bude soja dogodine 100din/kg 115.000 din/kj....
 
Taj to ne planira da plati po 1150kg soje. Planira da poseje 1 godinu bez veštaka skine usev i ćao zdravo. Da nauči gazdu pameti...

Tako je slično kod nas jedan pre 10-tak godina.... Dođe. Obeća ti koliko hoćeš. 1500kg/kj pšenice plaćanje u oktobru na dan koji oni hoće. Svi se slože. Prve godine poseje kukuruz. Čim ga skine seje žito. A još nije ni platio arendu. I onda kada ga ovi zovu. On kuka kaže biće za 5 dana. Nema sad, čeka uplatu. Odnese za 5 dana deo para. I kaže ja sam sada posejao žito da znate. I tako prođe druga godina. On skine usev. A lovu daje na kašikicu.... I onda ako ovi hoće da izdaju drugom on kaže da im neće isplatiti dug i eto. Radi tako tih 60-70kj već 10-tak godina.... Bukvalno ih vuče za nos....
 
Nazad
Vrh