Arenda- pravila, obicaji....

Vi samo imate srece jer se poljoprivredom bavi kod vas dosta manje ljudi pa je zato i arenda manaj. Kod nas se poljoprivredom bavi 90% stanovnista u selima.
Kod nas kad je industrija bila jaka poljoprivredom se bavilo bas iz hobija. Ljudi su imali dobar posao, a poljoprivreda je je bila pride. Sad je obrnuto, plate jadne, a nesto se u proteklih par godina moglo zaraditi od poljoprivrede.
 
500 kg kukuruza po kj i u bolesti i u zdravlju, dok nas smrt ne rastavi. I to je to. Ove godine je to oko 150e.

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Voleo bih mladiću da dođes ovamo malo gore na sever, pa da vidim kako ćeš da gazdulješ sa padavinama od 170 litara po kvadratu, od februara do početka septembar!
pšenica 2000kg po kj, uljana repica max 1100 kg/kj, suncokret ispod uljane repice, kukuruz od 0-1400kg/kj i ono najvažnije što bi tebe najviše pogodilo šećerna repa 12 t/kj ( da ne bude zablude 1,2 vagona plative repe po jutru)
Sve je to prijatelju igra velikih brojeva.
 
Ma vas arende ojadise kako god okrenes.Kad god procitam 300-400e kj ja se najezim.Ja ne pamtim da je kod mene zarada bila manja od 500e po hektaru godisnje u proseku svih kultura.
Ali zasto ti treba da iznosis neke realne i iskrene stvari u ovoj temi kad je to zabranjeno i lako mozes postati balega😂
Да си супротно одговорио са моје стране би био мук!И крај дивана!
Ni po ovom pitanju ne zelim ni da te pitam zasto? Jer veze sa vezom ne postoji izmedju ove teme i tvog pitanja!🍻
 
Nemaju ljudi pametnija posla...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Vi samo imate srece jer se poljoprivredom bavi kod vas dosta manje ljudi pa je zato i arenda manaj. Kod nas se poljoprivredom bavi 90% stanovnista u selima.
Kod nas kad je industrija bila jaka poljoprivredom se bavilo bas iz hobija. Ljudi su imali dobar posao, a poljoprivreda je je bila pride. Sad je obrnuto, plate jadne, a nesto se u proteklih par godina moglo zaraditi od poljoprivrede.
Istina,za vreme Jugoslavije fabrike-Zastava i ostala industrijalizacija svi su pobegli sa sela u grad jel je na selu bila strasna muka.Los teren,staromodan nacin bavljenja poljoprivredom + mehanizacija od pre hrista. Danas sa modernijom mehanizacijom sve je to puno lakse i moze lepo da se zaradi,samo je problem sto sada niko nece nazad iz grada (samo ja budala :) )
 
Do 2000. god smo kupovali sve novo za keš. I traktore i priključne mašine pa čak i kombajn. Posle toga, do 2011 uzimale se polovne mašine. Od 2011 na ovamo sve na kredit. Valjda je i ovo neko merilo kako je bilo nekad a kako sad...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Kod mene u selu arenda je od 100-200 evra po jutru. Obradjujem 75 hektara zemlje i zakupljujem 60 hektara livade... Da ne drzim goveda i svoju zemlju bi dao u zakup. Ovogodisnji prinosi kod nas su 500-1500kg kukuruza po kj, 2500 kg psenice po kj, 500-1000 kg suncokreta po kj, 200-300kg soje po kj... Matematiku ostvarujem tako sto mi je 2/3 zemlje uvek pod lucerkom. Imam prosecno neto dobit od nje 1500 evra po kj( 30 bala x 50 evra). Ako nesto zakisne, omlati prilikom baliranja ostaje za bikove, ono sto je kako treba ide na prodaju. Sejem je svake 6 godine, znaci svake seste imam obradu zemljista, djubrenje, troskove za seme... Djubrenje iskljucivo vrsim stajnjakom, hemiju ne koristim. Na preostaloj trecini osnovno djubrenje se vrsi iskljucivo stajnjakom uz minimalno koriscenje azotnih djubriva( razorana lucerista). Tako sebi nadjem matematiki, da nije lucerke i stajnjaka ne bi je ni radio. Kad izracunam ulog i visegodisnji prosek prinosa ne mogu da dobacim 100 evra po jutru. Toliku platu mogu da zaradim kod nekog drugog i da nemam rizika i sekiracije.
 
300 eura po jutru brat bratu platio 2 godine unapred, trazio mi je 400 ali su se sporazumeli na 300 e, inace od 160 e jutro pa do 250 e ako se odradi prelomi za usluge. Ima i gde je 10 meteri pesnice u žetvi pa je to izaslo sareno kako kome. Jedan od razloga sto sam izasao iz mog društva a vecinu vremena provodim na forumu je sto ovde ne slusam kuknjavu odnosno procitam ako hocu a razmenimo iskustva psujemo se zajebavamo za razliku od ovih mojih koji samo kukaju nema racuna kuku lele a da crknu za svaki metar zemlje. Kupi se tu poneka mašina itd uglavnom polovna ali u zadnje vreme isplivavaju krediti na površinu balon se preduvao. Ove suse prave problem ulozi se tu masa para a rezultat izostao. Otkad ne radim arendu smirili mi se zivci pa sam tom smirenoscu i nervirao drugare. Uglavnom uzimali se parlozi uz kuknjavu vlasnika da nisu dobili arendu par godina te da je zemlja upropascena itd da bi kad bi ocistio zemlju i nadjubrio sa desetinama vagona da bi mi trazili podizanje arende jer sam imao dobro zito itd. Postoje neka pravila oko arende koja sam postovao a to je da sam radio zemlju kao svoju, sejao pola kukuruz pola pesnica nikako monokultura kukuruz na kukuruz ili repa Suncukret pogotovu kad mi uzimaju zemlju pa da se svetim. Kad mi se zemlja nudila uvek sam otisao kod trenutnog zakupca da vidim zasto odustaje. Arendu placa unapred godinu dana ili vise na Ognjenu Mariju. Svi su mislili da sam nenormalan. Zadnji slucaj dva brata se posvadjala oko zemlje koju na kraju nisu uzeli i jednom padne bunker pun kukuruza na kabinu supruga doleti da ga spasemo mi svi dosli ovog pritislo a brat i sinovac oru pored i ne prilaze koliko smo mu lud svet.
 
Nazad
Vrh