Arenda- pravila, obicaji....

Jednom davno pročitao sam u ovoj temi po meni jedino moguće objašnjene visoke cene, računa se svoja zemlja plus zakupi( jeftiniji, državna zemlja) pa plus skupi i tu ispadne neka razumna totalna cena ...
Plus jeftiniji repromaterijal neki procenat kad se uzima više i roba se prodaje skuplje( nije ista cena na 10 i 100 tona robe) ...
Orem pa kuckam, inače ne volim da diskutujem o ovome, ovo nije i moje mišljenje!
 
Ne uzimam zemlje u arendu ali volim da je arenda što veća. Kad malo rodi na mojoj njivi pa budem na 0 i onako sav tužan i razočaran, setim se - a šta bi bilo da sam još morao i arendu nekom da platim. Odmah mi bude lepo i vrati mi se raspoloženje, koliko sam tek mogao biti u minusu.
 
Do 2000. god smo kupovali sve novo za keš. I traktore i priključne mašine pa čak i kombajn. Posle toga, do 2011 uzimale se polovne mašine. Od 2011 na ovamo sve na kredit. Valjda je i ovo neko merilo kako je bilo nekad a kako sad...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
Ispadne da je zlatno vreme bilo ono Slobino! Ser.m mu se u usta zvalavavog!😂
E vidis kod mene zlatno vreme je bilo do ‘90.
Zadnji nov traktor je kupljen ‘93 ali na zalost ne od novca zaradjenih iz poljoprivrede vec od sverca sa gorivom😜
Ne stidim se tog vremena i meni licno i nije tako lose bilo za razliku od mnogih drugih zaposlenih i poljoprivrednika koji nisu imali drugu opciju a situacija je katastrofalna bila!
Cak su i ljudi u okruzenju a i u drzavi bili zadovoljni jer su ipak imali odakle kupiti to gorivo i odraditi poslove!
Posle toga i kombajni i traktori i prikolice polovne osim neke druge sitnije masinerije koje su kupljene nove i zadnje preko konkursa ( prikolica, tanjiraca i drljaca) bez i jednog jedinog kredita osim jednom onaj poljoprivredni od 80000 din.
Skoro svi koji su se zaduzili i uzeli kredite zadnjih 10 godina u mom selu imaju novije masinerije od mene a i traktore dok ja nisam bas bio za taj korak. Mozda sam cinio i gresku ko ce ga znati!
Zaduzenja po zadrugama nemama vec duze od 15 god. Osim u nekim godinama neke sitnice od par stotina e sto sam naknadno kupio preko godine.
I da vise ne kukuate, opet isto pitanje na koje je totalni muk!
Koliko novca ste zaradili prosle godine od soje? Pogotovo tamo na vecini mesta gde ste imali neko manje neko vise od 2 t po kj?
Suncokreta picite u zadnjih godina redovno izmedju 2.5 t i 3 po kj sto je za nas ovde retkost da prolazis preko 2 t/kj. Psenice isto tako skoro da ste nezadovoljni sa 4.5 t/kj dok mi se valjamo po dvoristima kad prebacimo 4 t/kj sto mi se desilo u zadnih 20 godina samo 3 x.
Kako ste prosli ove godine na suncokretu i psenici jel bilo zarade?
Ako cemo samo ono crno pisati a zaboravili ste sta ste pisali ranije o prinosima u odredjenim temama onda sta reci vise.
Mixer, tebe sam citirao zbog one tvoje prve recenice, ovo ostalo ne odnosi se direktno tebi, jednostavno malo sam prosirio tekst zbog neke nerealne kuknjave koje se izkazuje dok se precuti i nema iskrenosti po pitanju zarade!🍻
 
Evo Peet da odgovorim, časno i pošteno, do korica. Soju sejem već duži niz godina, a ove imao, sticajem okolnosti, 2,2 ha na osrednjoj mačvanskoj zemlji. Prinos imao 1.000 kg/ha i prodao po 81 dinar, dakle ukupan prihod 81.000 dinara. Neke poslove radim sam sa mojim fergom a nešto plaćam
Sve su cene po ha.
Usluge tuđe: kombajniranje 18.000 + sejanje 5.000 + seme 9.000 +špartanje 4.000 + NPK 14.000 + AN 20.000 + hemija 8.000= 78.000
Moje usluge: oranje 5.000 + vlačenje (dva puta) 4.000 + prskanje 3.000 + transport 2.000 + porez odvodnj. 3.000 + sok i pivo 1.000= 18.000
Ovo su oni najveći troškovo, po sećanju, i čine oko 100.000 dinara. Tu nisam računao dva ručna kopanja i dva čupanja. Đubrivo (200 kg + 200 kg).
Dakle, na sopstvenoj zemlji, bez arende, minus oko 150€ po hektaru. Možda sam nešto malo pogrešio ali to je to.
 
Ulaganje po 1kj godina 2021
Oranje 15 lit -1800 din
Drljaca 5 lit x 2 prohoda -1200 din ( dizel starija zaliha)
Seme 50 kg - 4000 din
Setva 3 lit - 360 din
Prskanje 4 x 2 lit - 960 din
Metribuzin 0,25 l/kj -940 din ( 1 lit 3750 din)
Rampa 0,2 l/kj - 780 din ( 1 l 3900 din )
Bentazon 0,19 l/kj - 2242 din (1 l 1180 din)
Harmony -150 din
Kletox - 500 din /kj ( odradjeno flekano po potrebi)
Spartanje 3 lit - 360 din
Vrsidba soje 8 lit - 960 din
Transport 1 lit/kj ( prosek potrosnje)

Sve ukupno kao direktan dinar =
14324 din : 117.5= 122 evra/kj

Kad dodajem arendu samo na ovim parcelama koje sam imao pod arendom 2021 ispadne nista vise od 210 e/kj direktnog novca!
Da se razumemo, u nekim drugim godinama kad se poseje vise kj koji su pod arendom svakako da je ulaganje vece!
 
Poslednja izmena:
Evo jedne proste računice. 2x tanjiranje, setva pšenice 120kg/kj domaće seme. U proleće prskanje 1x tezisom i žetva. Prinos 2300 kg/kj.
Rashod 800kg računajući i arendu. Dakle 1500kgx35din= nešto manje od 500e zarade po kj.
To je sezona 2021-2022

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Ja sam samo napisao realno svaki dinar koji je bio ulozen ni manje ni vise.
Sto se tice te nafte bila je po toj ceni kupljena, ne razumem sta nije jasno!
Da je kupljena i koriscena po vecoj ceni onda bi se racunalo po nekoj drugoj ceni, ovako kako je tako je!
A tema ode u pravcu istine a ne u pravcu lazi i prevare!
 
Morao sam da naznacim da je to ulaganje bilo za 2021 god. Jer nije prvi put da se neko pravi toša pa iz starta da menja tezu.
Definitvno neko zivi na Marsu neki na zemlji!
 
Ne zalazim u tudje poslove svoju racunicu sam izneo par postova ranije ali ovde niko ne racuna amortizaciju... Ja guma, akomulatora, kaiseva i ulja ne mogu da se nakupujem... Sve su to troskovi proizvodnje... Kad racunam ne uzimam cenu usluga ali uz gorivo uracunam i amortizaciju...
 
Znači ovako ti npr. Uzmeš neku robu za 100 din i prodaješ tu robu za 110 din a na tržištu je ta roba 150 din i ti moraš to da uzmeš tu istu robu da bi funkcionisao i dalje radio. Moje pitanje : zarađuješ ili gubiš ? Prosta matematika.....
 
Da, fali amortizacija i još par stavki. Ali dobro, svako nek računa kako njemu paše, ali sve treba uzet u obzir, baš sve.
 
Isao ja da donesem nekom drugu iz Rume gume za zmajevku, kaze on pricaju svi da smo budale sto ovo radimo a da vidim kako bi oni uspeli da daju 1000evra za gume kad im je plata 500... Pa sta ce njima gume za zmajevku kad je ni nemaju....
 
Nazad
Vrh