Arenda- pravila, obicaji....

Od čistog ratastva bez ozbiljnih površina nema salameta.Treba neki dodatni izvor prihoda, da li od plate, stoke, povrća i voća svejedno je ali mora.
Izgleda da je cista laz bila da hrane ima manje!Zapravo hrane ima i previse i puno se baca.Prica mindrugar iz Austrije da su ogromni viskovi hrane ...baca je katastrofa od povrca do.mesa itd....
 
Nikom ništa ne treba.Pre nekoliko godina okači tablu da prodaješ kukuruz, u roku par dana prodaš sve.Sada je okačiš i može da ti stoji kao modni detalj i da ti samo smeta kad kosiš travu, nula interesovanja.
 
Е **greška ти задуживање може нешто без задуживања!Шта је данас потребна површина да би се могло живети од Ратарства?Породица 4,5,6 чланова...
 
To je ako si proljetne kulture prijavio u konzervacijsku obradu. Ako oreš onda ne moraš imat pokrovni usjev. Ta kozervacijska obrada će nas tolko zagadit (i već je) sa miševima i korovima da će nam to sve prisjest (i pomalo već je). Ne znam koji je to tim "stručnjaka" dozvolio. Šablonski se prepisuje od drugih zemalja koje su 20-30 (50) godina ispred nas i koje su u drugačijem klimatskom području.
to ce biti nevezano za eko shemu konverzacijska....
tj kako sam razumio ovu u agenciji to je trebalo tako biti od novog proizvodnog razdoblja ali posto i znate kakav je bio cirkus i sve izasli su nam malo u susret....
to spada pod gaec6 mislim...da ce biti 25% zemljista koje je ostavljeno zimi za proljetne kulture da mora biti ostavljen zetveni ostaci, ili zimska brazda pa posaditi neki pokrov koji je vidljiv od 15.11 do 15.02
i ako ne planiras orati tih 25% i sijati zimski pokrov nego ostaviti zetvene ostatke, ili reducirano tanjuracom/gruberom onda mozes to prijaviti pod konverzacijsku za proljetne
tako su meni objasnili zadnji put kad sam pitao, samo jos ne znaju hoce to ubaciti od sljedece godine ili ce to ipak pricekati za novo proizvodno razdoblje od 2027-e
 
Kad poljoprivredu covek intenzivira da svaki mesec ima ekeftivno posla bar 150 radnih sati moze se nadati necemu.
Ne mora to da znaci.Mozes da radis i 300 h pa da bude na kraju nula ....
Apsolutno nikada nisi na cisto.Trenutno u povrtarstvu su tako niske cene za vecinu prozivoda da treba par dobrih godina da bi izasao na cistac.
 
Od čistog ratastva bez ozbiljnih površina nema salameta.Treba neki dodatni izvor prihoda, da li od plate, stoke, povrća i voća svejedno je ali mora.

Kod nas u Makedoniji ja bi rekao najmanje 50ha hektara da bi ziveo skromno (ono bare minimum sto bi se reklo)

I to racunam da u startu kao kod nas dobijes 50x250e/ha subvencije 12.500 ukupno, prosle godine je bio 50% za zelenu naftu ove godine bice 100% doduse daju samo do 100.000 denara ili ti do 1650 eura ne vise. Takodje i subvencije do 50ha dobijes 100% onda ide smanjenje na 60% pa 40% itd
 
4% povrsina treba ostaviti jalovo da bi, dobio 155 eura poticaja po ha kodd nas a zakup kosta 530 eura po ha.... Krasna im matematika. Nekad su poticaji iznosili, 250 eura po ha uz razumne obaveze sad iznose smijesnih 155 po ha uz nerazumnee obaveze. Jedino sto vam, daju, zabprvih 30 ha koje obradjujete jos dodatno 100 eura po ha...
Price o konzervacijskoj gluposti treba zanemariti eno ja sam to imao pa sam imao korova do neba koji mi je isisao vlagu i sad kukuruz na tim njivama izgorio jos prije mjesec dana a dalje se drzao. Fondovi za mehanizaciju su dobri ako razumno ulazisnu njih. Ja se ne bi, bunio da mi netko plati pola traktora ili, necega sto mi zaista treba.
 
Eh što sad nemam jedno dva jutra lubenice i pola jutra paradajza makar po ovim lošim cenama od 30-35 dinara na veliko i 700 do 1000 za gajbicu paradajza.
 
Da je sjajno i bajno nije, to svako vidi svojim ocima i oseti neko manje neko vise na svojoj kozi.
Nego citam i vidim da su najvise frusturani oni koji rade manje od 100 kj ili jos vise ovi koji rade manje od 50kj.( a uglavnom ovi su zaposleni i oni i jos neko iz domacinsta)
Pa odavno, jos ako je suvo ratarstvo nema sanse jedna porodica da zivi samo od prihoda sa te kolicine zemlje!
A mozda i moze, ako ne ulozi apsolutno ni u cemu osim u hranu i pice!
 
Treba biti vredan i raditi.Najlakše je živeti sa džaka, ovršeš, predaš na silos pa krckaš polako.Dok su cene bile normalne par godina je moglo tako da se jebendiše.Sada kad su cene otišle u aut to više nije moguć niti održiv scenario a opet se retko ko latio nekog dodatnog zanimanja.Ekonomski delovi dvorišta pusti k'o Sahara, nema pačeta ni mačeta u njima.Ne isplati se ništa, stoku drže samo budale jer ko je jos lud da radi za ove...
 
Е па управо то негативно, "не исплати се ништа радити". Па одакле ћеш купити нешто што не произведеш а немаш други прилив новца и могућност куповине.
Ко хоће да ради исплати се и за сопствену храну радити, само се треба жртвовати. Али већина презаузета са нечим, по мени невидљивим.
 
Eh što sad nemam jedno dva jutra lubenice i pola jutra paradajza makar po ovim lošim cenama od 30-35 dinara na veliko i 700 do 1000 za gajbicu paradajza.
Nešto si ti pogrešio 🤔
Bostan na veliko nije ni 20dinara kada ga na malo prodaju 40dinara.... Gde je gajbica paradajza 1000dinara? Pre 15-tak dana drugar tovario u Leskovcu gajbicu paradajza 2reda za 150dinara.... Na kvantašu u NS-u prodavao po 600dinara.... Razgrabilo se do podne više od 700 gajbica......
 
Nazad
Vrh