Arenda- pravila, obicaji....

Kod nas sam cuo da ide od 300-350e + subvencije ti ostave.

Sent from my M2012K11AG using Tapatalk
 
Što se mora tiče, bar kod mene u kraju, više ima onih koji ne idu jer nikad nisu ni išli i tako su naučili, a finansijski mogu sebi to bez problema da priušte, a retki su oni koji to sebi stvarno ne mogu da priušte. S druge strane ti koji i ne mogu da priušte, većina je sama tome kriva. Od dede, oca pa na ovamo, ne mrdaju i samo čekaju da im nešto padne s neba.


Davno mi je jedan deda rekao. Kad vidiš čoveka mladog da je siromah, bori se, muči se, pomozi mu. A ako su mu otac i deda bili siromašni, a i on se ne bori da radi, beži od takvog. Takvom ni parče hleba ne treba dati.
U koju grupu tretiraš one koji nisu hteli da ostave starije same kod kuće sa kravama,bikovima,teladima,svinjama,kokoškama.Možda su to i budale.
 
Kolege, ovde kao da vam je neko napredan bacio kosku, krljate se međusobno, a krivci za lošu cenu, i to naše takvo loše stanje sole ja... na tamo nekim dalekim egzotičnim destinacijama, i smeju nam se uz neke koktelčiće...
Južna bačka, Novi Sad, i pola ove naše banane urnisani od nevremena, a oni se nisu udostojili ni da se jave preko skypa...
 
Kapiram sta si hteo reci . Ali kako neko uspe da prezivi od plandovanja i nerada ? I to tri generacije . Izvini ja takvu porodicu ne poznajem .
Mozda tamo kod vas nema toga, ovde kod mene u okolini u svakoj ulici mozes da se sapletes na nekog takvog :D Gomilu ljudi (mladjih, 25-35 godina) znam koji idu u nadnicu i rade da uzmu neki dinar i onda posle dve nadnice u jagodana po 5k ne rade 3 dana dok ne potrose tih 10k koje su dobili.. Znaci katastrofa, surak je imao jednog takvog radnika i oterao ga je jer ne mozes da se oslonis na njega, ocekujes da ce doci sutra a njemu samo sine da taj dan ide da pijanci i samo se ne pojavi, zoves ga on kaze da ima temperaturu a posle pola sata ga vidis ispred prodavnice trese pivo. Sta ocekivati od takvih, njemu da das nov traktor i parce zemlje da radi prvo ce da skrsi traktor i da ga proda u pola cene a onda nece imati sa cime da radi zemlju pa ce i nju prodati i vratiti se na staro. Druga je situacija sa onima koji nemaju nista a vidis da se bore, grebu, rade na sve strane, znam i za takve primere i mogao bi dosta da ih hvalim jer neki stvarno zasluzuju ali nije tema sad pa da ne sirim dalje.. :)

Sto se cene tice cuo sam od jednog veceg proizvodjaca iz sela da mu se trenutno nudi 23 din. od kuce, kaze nece prodavati jos nije mu zapelo.
 
Mozda tamo kod vas nema toga, ovde kod mene u okolini u svakoj ulici mozes da se sapletes na nekog takvog :D Gomilu ljudi (mladjih, 25-35 godina) znam koji idu u nadnicu i rade da uzmu neki dinar i onda posle dve nadnice u jagodana po 5k ne rade 3 dana dok ne potrose tih 10k koje su dobili.. Znaci katastrofa, surak je imao jednog takvog radnika i oterao ga je jer ne mozes da se oslonis na njega, ocekujes da ce doci sutra a njemu samo sine da taj dan ide da pijanci i samo se ne pojavi, zoves ga on kaze da ima temperaturu a posle pola sata ga vidis ispred prodavnice trese pivo. Sta ocekivati od takvih, njemu da das nov traktor i parce zemlje da radi prvo ce da skrsi traktor i da ga proda u pola cene a onda nece imati sa cime da radi zemlju pa ce i nju prodati i vratiti se na staro. Druga je situacija sa onima koji nemaju nista a vidis da se bore, grebu, rade na sve strane, znam i za takve primere i mogao bi dosta da ih hvalim jer neki stvarno zasluzuju ali nije tema sad pa da ne sirim dalje.. :)

Sto se cene tice cuo sam od jednog veceg proizvodjaca iz sela da mu se trenutno nudi 23 din. od kuce, kaze nece prodavati jos nije mu zapelo.
Toga ima i kod nas-što traže posao a mole Boga da ga ne nađu.Ali ovde je bila priča o stočarima i ratarima.Nedavno smo angažovali jednog za utovar bala.Kada ga je sin nazvao,rekao je da je na putu i da je udaljen sat i po vremena od Kikinde a treba da se krene..A pet puta su se čuli prethodnog dana.Ratar može da ide a stočar koji nema kome da ostavi marvu-taj ne može da ide.
 
Pitaj rođaka za nekih 11kj od nekog Race. Meni su rekli da naš kolega ratar i stočar mu podiže arendu i da je morao da i on podigne kao zbog izbušenih bunara. Znaš sigurno bolje od mene šta se dešava u vezi arende. Znam da i kod mog zakupodavca obleću.

Da, sad si me setio za taj slučaj. Ali taj Raca što izdaje tih 11 jutara prvo ne da nije čovek, nego to je jedno obično govno i gnjida. Ja sam jednom davno probao da se dogovorim sa njim i dogovorili se, pa posle ispalo da se nismo dogovorili. Pitaj Savu Marića kako je njega oterao sa njive u pola oranja. Od takvih mi zemlja ne treba ni za dzabe. A to da mu je Stejin nudio toliko to on kaže, tako da to obesi mačku o onu stvar... Za neki drugi slučaj ne znam...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Mozda tamo kod vas nema toga, ovde kod mene u okolini u svakoj ulici mozes da se sapletes na nekog takvog :D Gomilu ljudi (mladjih, 25-35 godina) znam koji idu u nadnicu i rade da uzmu neki dinar i onda posle dve nadnice u jagodana po 5k ne rade 3 dana dok ne potrose tih 10k koje su dobili.. Znaci katastrofa, surak je imao jednog takvog radnika i oterao ga je jer ne mozes da se oslonis na njega, ocekujes da ce doci sutra a njemu samo sine da taj dan ide da pijanci i samo se ne pojavi, zoves ga on kaze da ima temperaturu a posle pola sata ga vidis ispred prodavnice trese pivo. Sta ocekivati od takvih, njemu da das nov traktor i parce zemlje da radi prvo ce da skrsi traktor i da ga proda u pola cene a onda nece imati sa cime da radi zemlju pa ce i nju prodati i vratiti se na staro. Druga je situacija sa onima koji nemaju nista a vidis da se bore, grebu, rade na sve strane, znam i za takve primere i mogao bi dosta da ih hvalim jer neki stvarno zasluzuju ali nije tema sad pa da ne sirim dalje.. :)

Sto se cene tice cuo sam od jednog veceg proizvodjaca iz sela da mu se trenutno nudi 23 din. od kuce, kaze nece prodavati jos nije mu zapelo.
Meni su prilazili ljudi i nudili pomoć i pozajmice. Kada sam pitao zato baš meni, odgovorili su da su me posmali i zaključili da mi vredi pomoći i da neću proćerdati pozajmicu, pa ću moći da im vratim. Sada ja nekim ljudima pomažem, a od nekih se klonim.
 
Pitaj rođaka za nekih 11kj od nekog Race. Meni su rekli da naš kolega ratar i stočar mu podiže arendu i da je morao da i on podigne kao zbog izbušenih bunara. Znaš sigurno bolje od mene šta se dešava u vezi arende. Znam da i kod mog zakupodavca obleću.

Da, sad si me setio za taj slučaj. Ali taj Raca što izdaje tih 11 jutara prvo ne da nije čovek, nego to je jedno obično govno i gnjida. Ja sam jednom davno probao da se dogovorim sa njim i dogovorili se, pa posle ispalo da se nismo dogovorili. Pitaj Savu Marića kako je njega oterao sa njive u pola oranja. Od takvih mi zemlja ne treba ni za dzabe. A to da mu je Stejin nudio toliko to on kaže, tako da to obesi mačku o onu stvar... Za neki drugi slučaj ne znam...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
Nije problem u to. Raci, on je takav kakav je. Problem je u onima koji pristaju na sve to i onima koji misle da baš njih neće izigrati i stano pokušavaju da naprave dil.
 
Meni su prilazili ljudi i nudili pomoć i pozajmice. Kada sam pitao zato baš meni, odgovorili su da su me posmali i zaključili da mi vredi pomoći i da neću proćerdati pozajmicu, pa ću moći da im vratim. Sada ja nekim ljudima pomažem, a od nekih se klonim.
Pozajmis meni onaj traktor da ga vozikam na sledecem protestu 😃
A sto se tog Race tice , meni iz neutralnog ugla deluje da ga zabole dok ima ovaca da sisa - sisace 🤔
 
Toga ima i kod nas-što traže posao a mole Boga da ga ne nađu.Ali ovde je bila priča o stočarima i ratarima.Nedavno smo angažovali jednog za utovar bala.Kada ga je sin nazvao,rekao je da je na putu i da je udaljen sat i po vremena od Kikinde a treba da se krene..A pet puta su se čuli prethodnog dana.Ratar može da ide a stočar koji nema kome da ostavi marvu-taj ne može da ide.
To nisam komentarisao, jasno mi je da stocari ne mogu tek tako da odu od kuce kad su stale i obori puni.
 
Pozajmis meni onaj traktor da ga vozikam na sledecem protestu 😃
A sto se tog Race tice , meni iz neutralnog ugla deluje da ga zabole dok ima ovaca da sisa - sisace 🤔
Ja na proteste vozim Torpeda.
Ne znam ko je dotični Raca, a ni ne zanima me. ,,Raca" ima puno i to nije problem. Meni smetaju dela naših kolega koji misle da su pametni.
 
Pozajmis meni onaj traktor da ga vozikam na sledecem protestu
A sto se tog Race tice , meni iz neutralnog ugla deluje da ga zabole dok ima ovaca da sisa - sisace

Čovek golja, nema ker za šta da ga ujede. Živi u NS-u, ide peške do Šajkaša u pocepanim pantalonama i pocepanoj košulji. Ima možda 40 kila u njemu. Pre dosta godina došao on da mi nudi zemlju u arendu. Imao je njih trojicu kojima je izdavao pa sad hoće samo jednom da izdaje. Ja kažem ok. Dogovorimo se sve. Ja mu kažem da nemam ovog momenta pare, idem da obračunam pšenicu i za 3-4 dana ti donosim pare. Kaže on, nema problema. Ja mu ponudim kaparu neku da znamo da je to dogovor, kaže ma kakvi nema potrebe. Ja ga za tri dana zovem i kažem da sam spremio pare i gde da mu donesem, on ladno kaže ej ja sam zemlju izdao... Sreća pa mu nisam dao kaparu. Onom Savi što sam ga spominjao, čovek mu plati arendu sve uredno. Posle par dana ode on da ore tu njivu, kad evo ti ovog lika dovozi ga neki u crnom dzipu na njivu i prekida Savu u oranju i kaže mu da ne radi više zemlju i vratio mu pare... Sa takvima nema dogovora...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Arendaši su izgubili kompas, ne znaju vise da li bi u pšenici, da li bi u evrima.. ako moze njihova subvencija da bude itd, u prevodu da izuku para kad da oni rade zemlju
 
Imao sam pre par godina takvog arendaša, izdao mi u proleće "uzorano", nisu mogli kući da se dogovore ko će raditi a ko uzimati novce, i sledeće godine, njemu subvencije, arenda 20% preko one top cene, uz komentar, " bio sam ja da obiđem njive, to je ekstra čisto, lep kukuruz, ti si tu dobro zaradio..."
Samo da dodam, te njive, zubača i ceo herbarijum od početka do kraja dok je on radio, a mene kontrolisao matori....
Normalno, oterao sam ga u tri lepe.... Ali, našla se budala....
 
Таквих изгледа свугде има, а, ја сам имао још једног бистријег даје ми у аренду али под условом да он каже шта да се сеје и да он обилази њиву. Реко, није проблем али кад будеш ишао на њиву, понеси и мотику па успут да окопаш њиву кад си већ на њој.
 
Овај раца што га спомињете, као да је мој школски друг. Наследио земљу од деде и све изделио на јутро и по. Тако издавао кад треба пара он тражи за годину унапред. Стигао до три-четири године унапред да тражи паре. Ако нећеш ти има ко хоће. На крају и то продао. Каже **greška ти земљу није то за мене.
 
Nazad
Vrh