Analiza zemljišta

Jel zna neko da li možeš da nosiš analizu gde hoćeš ili moraš u svoj region,recimo ja znam da je za moje mesto zadužen institut tamiš, jel mogu da nosim u NS.?
 
U Institut možete doneti uzorke iz cele Vojvodine. Možda ne bi bilo loše da napraviš dva uzorka iz jedne kofe, jedan odneseš u Tamiš, a drugi u Institut da uporedimo da li će biti neke velike razlike.
 
Analize plaća pokrajinsko izvršno veće. Sredstva za to možda povlače iz EU fondova, mislim da nema potrebe da se ustručavaš. Možeš da ih vodiš kao uzorke sa dve parcele, čisto da ne bude u sistemu dva uzorka sa jedne iste.
 
Za clana MOMOSARIC mala napomena: u pravu si kada kazes da se ne pita koji je sada usev na parceli i sta je ostavio za sobom a sta izneo. Pokusavam godinama da one koji su uradili analize "uteram" u red da se tokom perioda, leta kada nema nekoh vecih poslova, sastanemo i napravimo plan nabavke min. hraniva posle psenice i okvirno za posle kuk., sunc. ili s.repe. Ali, nema sanse! Iz analize meni je potreban podatak koji izgleda kao krvna slika. A ostalo ide od proizvodjaca pa cak i primena stajnjaka - vrsta, kolicina, godina, zeljeni prinos i tekstura tla. Mozda to smara proizvodjaca? Po dosadasnjem iskustvu kao da nije bitno ono sto sam naveo. Ne bih dalje da duzim mogu da se najedim (iznerviram).
Garisa.
 
danas stigla analiza jedne njive...

pH(KCl) - 6.51
CaCO3 - 10.4
humus - 3.4
N - 0.21
P2O5 - 11.7
K2O - 14.8

predusev soja,slama iseckana,planirana kultura kukuruz!koje djubrivo i u kojoj kolicini da upotrebim?
 
za mladena87

300 kg MAP-a i 300 kg KCl 60% na 1 ha, za prinos od 10 t/ha. E sada ispada da ja filozofiram. Ali, stvarno ima useva, naročito povrće - kupus, mrkva, peršun a i ratarski usev kao što je šećerna repa i krompir kod kojih je neophodno dodati KCl. I to su ozbiljne količine naročito kada su balansi u zemljištu u pitanju tj. da ne preteramo (kao do sada) sa samo 3x15 i sl. Naravno idemo ovako 128:150:219 je količina N:p:K za navedeni prinos a za nas je bitno da imamo dovoljno P i K u jesen. Proveri u šećerani oni imaju KCl. Mi u Pančevu uzeli za šećernu repu na ogledu, bar mislim da je tako proveriću da li su moji naručili jer nam je P-17.5 a K-21 mg/100gr. Za repu tu treba dosta i P i K.
Gariša:cool:
 
Nije bas pitanje za ovu temu, ali da ne otvaram novu. Zanima me da li neko zna gde se moze naci vestacko djubrivo KCL. Kod mene u selu sam pitao u nekoliko radnja i gledaju me kao da sam pao sa Marsa :haha:. Nikad nisu culi za to.
 
relativno skupo djubrivo, a mislim da ne daje bas puno efekta. jedino ako ti je bas zemljiste kriticno po pitanju kalijuma.
 
Nije kriticno, ali bih da sejem secernu repu na tu njivu, pa sam mislio kombinaciju MAP-KCL da primenim. Ako ne nadjem bacicu 8-16-24 + MAP. Uradicu analizu ali 99% ce biti potrebno dodati odredjenu kolicinu kalijuma.
 
Mi smo planirali pre dve godine isto takvu varijantu, pa smo odustali, jer je bilo dosta skupo. Tako da dve godine sejemo repu na njivu djubrenu samo sa MAPom.
Ove godine cemo videti sta cemo. Nikako da nadjemo neko normalno djubrivo u okolini Novog Sada. Ćale mi reče da je mešani fertilov MAP oko 70 din/kg. Za repu najverovatnije tri petnaestice ili ruske 16.
 
Nazad
Vrh