Analiza zemljišta

garisa je napisao(la):
Kod Polj. Stručnih Službi analize su besplatne. Najbolje je da se radi iza pšenice na strnjištu ili posle ugarenja a na kukuruzu i suncokretu ili soji u septembru pre ili posle žetve a kod kukuruza ako se ima vremena ući pre berbe. Neophodno je imati na umu da se analiza ne može readiti za manje od 6 meseci ako ste u proleće uneli NPK (najčešće kod naših paora, valjda ih navikli trgovci ::namigivanje:spavam:. Najvažnije je da služba bude ažurna i da za kratko vreme do 2 nedelje, dobijete rezultate. Naravno tu su i preporuke koje se mogu korigovati, tj. potrebna je korekcija. Zato ašov u ruke i posle žetve pšenice u pohode.
Gariša. :ppozdrav:
P.S. napravite šemu uzorkovanja jer ako se ne vratite na isto mesto za 4 godine "džabe ste krečili".
Da li bi moglo pocetkom marta ako vreme dozvoli da se izuzorkuje i kada bi rezultati bili gotovi,tj ima li smisla sada to raditi uopste?!
 
U PSS Sombor možeš da se raspitaš kako se uzima uzorak i da ga doneseš. Mislim da pripadaš njima, ako ne onda pripadaš Subotici. Ista procedura. Ne radi se u proleće, već tokom leta posle pšenice, soje, suncokreta i kuukruza ali je kod ovog poslednjeg pitanje kada ćeš dobiti rezultate. Po AL metodi za fosfor i kalijum vrednosti su sledeće 0-10 mg/100gr - siromašno; 10-15 mg/100gr je slabo obezbeđeno; 15-20 mg/100gr je dobro obezbeđeno; 20-25 mg/100 gr je optimalno; 25-30 povećan sadržaj, 30-35 visok; 35-40 vrlo visok i preko 40 obično je štetan. Azot se izračunava iz humusa i u ovoj analizi je nebitan, pH je definisan na izveštaju najbolji je od 6.5-7.1, kalcijum karbonat u zoni karbonatnog zemljišta tj. negde 5-10%. E, kada to sve dobiješ tada se javiš savetodavnoj službi i ona ti preporuči mineralno hranivo za gajeni usev uz još par informacija koje im saopštiš o predusevu, prinosu, stajnjaku itd.
Gariša. ::namigivanje::
 
Kako vam se čine ove cene i na šta raditi analizu u voćnjaku gde ima kajsije, trešnje i poneka jabuka, šljiva...



CENOVNIK LABORATORIJSKIH USLUGA
Odsek za zemljište i biljni materijal
za godinu 2011.

Analize iz obima akreditacije
Cena analize serije Broj uzoraka u seriji Cena po uzorku Broj serija Analiziran broj uzoraka Cena 1*4+3*5

1 2 3 4 5 6
Priprema uzoraka - 660 -
Aktivna kiselost (pH u H2O) 330 20 330
Supstituciona kiselost (pH u KCl) 330 20 390
Hidrolitička kiselost (Y) 990 24 660
Suma adsorbovanih baza po Kapenn-u (S) 990 24 660
Slobodni karbonati (CaCO3) - 660
Ukupan humus 990 20 700
Ukupan azot (N) 1320 6 1980
Priostupačni oblici kalijuma K2O 1320 24 1320
Priostupačni oblici fosfora P2O5 1320 24 1980
Mehanički sastav 1320 12 990

Cena ispitivanja bilo kog svojstva zemljišta iz obima akreditacije (kolona 6) iznosi:
Cena = (broj uzoraka)  (cena po uzorku) + (cena analize)  (broj serija)

Cene su date bezt PDV-a
 
Odradio sam analizu zemljista ...
Procitao u knjigama da 10t kukuruza iznese 140kg/ha azota, 80kg/ha fosfora i 180kg/ha kalijuma...
Moje pitanje glasi:
U analizi mi sve pise mg/l00g ... a ne pise kg/ha .... kako ja sada da pretvorim mg u kg i 100g u ha:haha:

jednostavno ne znam kako da znam koliko djubriva da unesem u zemlju?
Ima li neko prosto resenje za ovo?

evo primera:
Oznaka Dubina pH pH CaC03 Humus Azot P20S K20
pareele (em) H2O KCI % % % mg/l00g zemlje mg/l00g zemlje

0-30 7,26 6,33 0,32 3,11 0,0 >40 25,0

Preporuka mi je da prihranim N 163 P 37 K 42

Kojom racunicom su oni dosli do te preporuke ... ?? Zna li neko da pojasni? :sta: :sta: ::namigivanje:: ::namigivanje:: :sta: :sta:
 
mare81 je napisao(la):
Oznaka Dubina pH pH CaC03 Humus Azot P20S K20
pareele (em) H2O KCI % % % mg/l00g zemlje mg/l00g zemlje

0-30 7,26 6,33 0,32 3,11 0,0 >40 25,0
moja preporuka je samo urea predsetveno. slobodno mozes izostaviti osnovno djubrenje i iduce sezone, ako ces psenicu sejati. jedino ako bi sejao repu iduce godine.
optimum za fosfor i kalijum su 25 mg/100 g zemljista. preko 50 je toksicno.
 
racun je malo komplikovan.
ako te bas-bas zanima - pokusacu da objasnim.
ako ne, poslusaj zcurcica.
za fosfor ne brini 4-5 godina a kalijuma imas solidno.
pozeljno bi bilo da za jesen nabacis neko kalijumsko djubrivo.
treba ti oko 50kg/ha da bi nivo odrzavao na postojecoj vrednosti u slucaju
setve kukuruza s prinosom od 8-9t/ha.
psenica trosi uglavnom N i P.
repa i suncokret su druga prica.
 
tarana je napisao(la):
racun je malo komplikovan.
ako te bas-bas zanima - pokusacu da objasnim.
ako ne, poslusaj zcurcica.
za fosfor ne brini 4-5 godina a kalijuma imas solidno.
pozeljno bi bilo da za jesen nabacis neko kalijumsko djubrivo.
treba ti oko 50kg/ha da bi nivo odrzavao na postojecoj vrednosti u slucaju
setve kukuruza s prinosom od 8-9t/ha.
psenica trosi uglavnom N i P.
repa i suncokret su druga prica.

Interesuje me taj racun ... da ja mogu sam da izracunam ...
Pre svega i pitao sam za taj racun ... jednostavno me interesuje kako su oni dosli do tag racuna!!! ?
Post je spojen: [time]1300790439[/time]
_________________________________________________
savato je napisao(la):
8:16:24 - 200 kg/ha(jesen) + Urea oko 150 po ha (prolece) jel sam u pravu?!

Pa tako nesto!!!
 
ok.
računamo potrebe u kg/ha.
tvoj uzorak je 0-30cm.
u uzorku ima 10.000m**2 debljine 0.3m.
to je ukupno 3000m kubnih.
pošto je specifična težina zemljišta 2.7g/cm**3
ukupna težina tvog uzorka je (spec. težina zemljišta)x (3000m kubnih) = 8.1x10**6kg
-------------------------------------------
a ti imaš fosfora u tom uzorku više od 40mg na 100g
da uzmemo najmanju vrednost od 40mg.
to znači da u 1 kg tvog uzorka ima 0.0004kg fosfora
a uzorak ti je 8100000kg.
znači u 30cm zemljišta na jednom hektaru ti imaš 0.0004kg fosfora x 8100000=3240kg fosfora
i sad recimo 10t zrna kukuruza iznosi 120kg fosfora.
ti si "bezbedan" dok ti količine ne spadnu na 2000kg/ha a to je 25mg/100g uzorka.
10 godina da ne baciš ni kg fosfora i da seješ samo kukuruz, pa bi opet bio okej.
pride imaj na umu da se radi o lakopristupačnom fosforu i da njegova količina zavisi od hemije koja se odvija u zemljištu u momentu uzorkovanja. ne bi trebalo od godine do godine da bude značajnih odstupanja, ali nekih manjih verovatno da ima. u hemiju se ne razumem.
probaj sam da izračunaš koliko ti kalijuma treba godišnje.
sad ti je kalijum optimalan i treba ga držati na tom nivou.
*valjda nisam ispustio negde neku nulu ::namigivanje::*
 
Jel može meni neko da pomogne da mi kaže na šta da radim analizu tj koju, gajim kajsije i trešnje i poneko voće ovako šareno... :) Okačih gore cenovnik, pa sa njega gledano šta tačno, hvala :cao:
 
pitanje za tarana: analiza izgleda ovako
dubina kcl H2O CaCo3 Humus Azot P2O5 K2O
0-30 7.47 8.6 4.59 4.92 0.25 24 18.3
njihova preporuka:p-96kg, K-96kg ,sta ti mislis o ovome
 
dok se tarana ne javi, samo da napisem da ti je njiva ekstra. oko 5% humusa i visok nivo CaCO3, to je najvaznije.
ne znam samo za koju kulturu ti je ta preporuka. nivoi P i K su ti u optimalnom nivou, tako da nemaš razloga da brigu i ako preskocis osnovno đubrenje jednom u 3-4 godine.
 
Nazad
Vrh