Analiza zemljišta

Zdravo micko21. Vrednost pH koja se posmatra je pH u KCl-u. Znači da je zemljište slabo alkalno i nije alarmantno. Što se tiče humusa i to nije smrt, ali nije samo u pitanju korišćenje stajnjaka i ne zaleći se.
Na prvoj njivi je stanje OK a na drugoj ne pomišljaj proizvodnju bez MAP-a! Ovde bi morao bez obzira šta se seje da ideš u narednih min. 4 godine sa 200 kg MAP-a po jutru. Potrebno je meliorativno unošenje. Nacrtaj šemu kako si uzorkovao kako bi mogao približno da se vratiš na isto mesto. Jedino tako možeš da pratiš promene fosfora (P). Ono što nedostaje kod tvojih podataka je predusev/prinos preduseva/stajnjak -da-ne i koliko-koja godina kako je unet/planirani prinos kukuruza/ zemljište -lasko-srednje-teško/. Tada tek dobijaš preporuku. Ako uzmemo pr. da je predusev pšenica sa t/ha prinosa i nema stajnjaka a kukurz je planiran 10t, zemjište srenje preporuka je:
1. njiva - 300 kg/kj 8:16:24 i u proleće UREA, koliko? i to se meri ali o tom po tom.
2. njiva - potrebe 191kg N- 150 kg P- i 155 kg K, ako uzmeš samo MAP imaš problem sa kalijumom jer bi onda morao da ideš sa varijantom a) MAP-a 100 kg/ha + 8:16:24 650 kg/ha ili b) 8:24: 16 ti treba 970 kg/ha, a fosfora ubaciš 232 kg što je 80+ i to je ok, jedino količina đubriva po ha je problem. Napomenuo sam gore da je potreban fosfor podići bar do 15-18 mg/100 gr, a to ne ide jednim unošenjem.

Pozdrav Gariša. Možeš i da se javiš na 064/8814407.
 
Hvala na preporukama. Njive su uzorane i bacen je vestak.
Kako zivim u jeb. selu gde niko nije ni cuo za analizu zemljista, nisu culi za NPK 8:24:16, svi samo bacaju 3x15, nisam ni uspeo da nadjem to djubrivo, a ni MAP. Kako gde pitam jel imate to i to gledaju me belo i cude se sta ja to pricam, kako da bacim nesto drugo osim 3x15 i jos bacam u jesen a ne u prolece - kada svi stari paori bacaju :)
Posto sam bio u skripcu sa vremenom uzeo sam Ruski 3x16 i bacio 250kg po jutru. Na prolece ako nadjem bacicu jos po 50kg MAPa po jutru.
To bi onda po jutru bilo NPK 50:65:40kg + pred setvu UREA 50kg + AN 15kg prihrana sa spartanjem i to za ovu drugu-losiju njivu. Na prvoj isto to ali bez MAPa...
Tako za ovu godinu, a dogodine cu valja uspeti da nabavim pravo djubrivo a i ako nadjem jeftin stajnjak i njega da bacim. Ovde su mi trazili 4800din (meter vestaka) po prikolici stajnjaka, sto dodje za jutro 12 prikolica po 4800din= neverovatnih 57 600din za usranu slamu :)
 
Hvala na preporukama. Njive su uzorane i bacen je vestak.
Kako zivim u jeb. selu gde niko nije ni cuo za analizu zemljista, nisu culi za NPK 8:24:16, svi samo bacaju 3x15, nisam ni uspeo da nadjem to djubrivo, a ni MAP. Kako gde pitam jel imate to i to gledaju me belo i cude se sta ja to pricam, kako da bacim nesto drugo osim 3x15 i jos bacam u jesen a ne u prolece - kada svi stari paori bacaju :)
Posto sam bio u skripcu sa vremenom uzeo sam Ruski 3x16 i bacio 250kg po jutru. Na prolece ako nadjem bacicu jos po 50kg MAPa po jutru.
To bi onda po jutru bilo NPK 50:65:40kg + pred setvu UREA 50kg + AN 15kg prihrana sa spartanjem i to za ovu drugu-losiju njivu. Na prvoj isto to ali bez MAPa...
Tako za ovu godinu, a dogodine cu valja uspeti da nabavim pravo djubrivo a i ako nadjem jeftin stajnjak i njega da bacim. Ovde su mi trazili 4800din (meter vestaka) po prikolici stajnjaka, sto dodje za jutro 12 prikolica po 4800din= neverovatnih 57 600din za usranu slamu :)
pa ti uzmi svinje,ovce krave napravi farmu pa nek ti prave jeftini stajnjak ;)
 
Micko, u proleće ništa više sem UREE, nikako NPK ili MAp to su đubriva koja idu u jesen. Izuzev nekih drugih kompanija o čemu sam ranije pisao. To je to za jesen. I koje je to selo tako "zatucano" a piše kod tebe Novi Sad?
Pozdrav, Gariša.
 
OK, neki su bacali MAP i u prolece, kazu da krene da deluje pred berbu kukuruza kao jako lepo naliva zrno... Titel je u pitanju.
 
Poslednja izmena:
imaš jako malo humusa

"samo vas gledam"

Od 12-stak uzorkovanih parcela ni na jednoj mi humus nije veći od 1,0 i naravno sve kiselo a bavim se ratarstvom i voćartvom.

Nisam zavidan, naprotiv, samo kažem kako je stanje kod mene.
 
I meni stručnjaci kažu da mi je zemlja kisela pH-5,2 pa ja u plastenicima ostvarujem maksimalne prinose.
 
Evo rezultata analize sa jedne od nekoliko parcela na kojima je ove jeseni rađena analiza. Nije ni najbolja, ni najgora!
Humus-3,70%
Fosfor-20.20mg/100g suvog zemljišta
Kalijum-21.9mg/100g suvog zemljišta
pH-7,62
CaCO3-8,46

Za preporuku đubrenja sam dobio ovo


N P K
1. Pšenica 135 30 25
2.Šećerna repa 110 50 80
3.Merkantilni kukuruz 140 30 40
4.Semenski kukuruz 130 40 50
5.Suncokret 70 35 35
6.Soja 0 0 0
 
stigli danas rezultati sa analize,
mkcl ph 7.10
h2o ph 7,85
CaCO3 % 1,4
humus % 3,04
azot 0,152
P2O5 32,5
K20 43,0

to je sa jedne njive. I sa druge je situacija slicna,fofora je jedino malo manje 19,8 ovo ostalo je tu.E sad, sta je CaCo3 odnosno sta znaci njegov mali procenat?
 
"samo vas gledam"

Od 12-stak uzorkovanih parcela ni na jednoj mi humus nije veći od 1,0 i naravno sve kiselo a bavim se ratarstvom i voćartvom.

Nisam zavidan, naprotiv, samo kažem kako je stanje kod mene.

@Batad , potpuno te razumijem , slično je i kod mene. Nije na svim parcelama ali ima dosta sa humusom manjim od 1% , naravno kiselost velika.Ko što kaže Miladin može i ovde dobar rod da se proizvede ali ulaganja su u svakom slučaju veća , i greške se ne praštaju.Kolege u Vojvodini mogu da kažu šta oće ali slobodan sam da kažem da u poredjenju sa našom agrotehnikom njihove njive se same rade.
Mnogi tamo i nisu svjesni kakvu zemlju imaju pa se čude što su cijene zemlje takve , a u stvari i nisu visoke.
Pošto sam i nakim stranim forumima , gdje god pomenem da je u Srbiji nerijetko u zemljištu dovoljno Kalijuma da ga netreba dodavati nemogu vjerovati i odma računaju kolko je to ušteda na duži period i kolko manje padavina treba sa obzirom na humus.
 
Ja sam prosle godine radio analizu na jednoj parceli.

Humus oko 1%
pH 4
P2O5 3.6
K2O 5.4

Bačene 4 tone krečnjaka
40 tona stajnjaka
400 kg 3x15
120 Kg MAP
250 Urea

i jedva ostvario 7 tona kukuruza po hektaru.

A mogu vam reći da imam i gorih parcela koje stajnjak nisu videle godinama i ipak se nekako prezivljava.
 
@lucky,

Jesi li radio analizu ove godine? Za koliko ti se popravio pH posle ovih mera? Jesi li isao sa cistim krecnjakom, tj preciznije, sa cime si radio kalcifikaciju, i ako mozes opisi malo istu. Unapred hvala.



stigli danas rezultati sa analize,
mkcl ph 7.10
h2o ph 7,85
CaCO3 % 1,4
humus % 3,04
azot 0,152
P2O5 32,5
K20 43,0

to je sa jedne njive. I sa druge je situacija slicna,fofora je jedino malo manje 19,8 ovo ostalo je tu.E sad, sta je CaCo3 odnosno sta znaci njegov mali procenat?
Ne beri brigu, njiva ti je skoro u odlicnom stanju. Skoro neutralna, humus solidan, fosfor i kalijum ne bi trebao ni da bacas, a azot zavisi od kulture. Eh, kad bih ja imao ovakvu.
 
@marko22

nisam radio analizu ove godine ali ću videti da odnesem. Kalcifikacija je radjena mlevenim kalcijum karbonatom.
 
Pretpostavljam u jesen, i zaorano zajedno sa stajnjakom. Bas cu da vidim kako cu ja da prodjem. Moja zemlja je iste pH, a ima humusa oko 3%, a P oko 10 mg, a K oko 30 mg. Sa kojim si kukuruzom isao na ovakvu zemlju, i jesi li imao jos neku kultura na ovom kalcifikovanom zemljistu?
 
@marko22

kalcifikacija je radjena u jesen i zaorano je sa stajnjakom. Sejao sam samo kukuruz i to AS-72. Prinos bi bio jos malo bolji ali je bilo dosta popadalog kukuruza.
 
I meni je cudno za as 72, ako moze objasnjenje zasto, bilo je prica na forumu o poleganju asa, mislim da su rekli da je u pitanju as 54?...al najbolje da se predje u njegovu temu
 
Nazad
Vrh