Analiza zemljišta

zcurcic je napisao(la):
dok se tarana ne javi, samo da napisem da ti je njiva ekstra. oko 5% humusa i visok nivo CaCO3, to je najvaznije.
ne znam samo za koju kulturu ti je ta preporuka. nivoi P i K su ti u optimalnom nivou, tako da nemaš razloga da brigu i ako preskocis osnovno đubrenje jednom u 3-4 godine.
planiram kukuruz da sejem ,prosle godine je bio jecam
 
kasno ti je za osnovno đubrenje. efekat P i K će osetiti tek sledeća kultura 2012. godine. moje mišljenje je da ideš samo predsetveno sa azotnim đubrivom. idi sa onom količinom kojom obično ideš na svojim njivama. zemlja ti je kvalitetna, ali ne bih licitirao koju količinu azotnog đubriva da primeniš pred setvu.
mi ove godine za kukuruz idemo ureom oko 130 kg/kj, predusev je bila repa, nismo išli u jesen sa osnovnim đubrivom.
 
Kolege, dal neko nosio uzorke na analizu nakon žetve? interesuje me da li je besplatna ili se plaća , kolko ::novac:: po uzorku?
 
I ove godine je besplatna analiza zemljista, treblo bih svi da uradimo da bih znali tacno stanje zemljista i kako da sto jeftinije povecamo prinose.
 
posto su mi njive fest nadjubrene stajnjakom interesuje me koji bi mi vestak preporucili .da nenosim na analizu posto imam na desetak mesta njive .znam da ce mnogi reci nosi na analizu ,ja se spremam da nosim 15 tak godina pa nikad.cisto neka neoobavezna preporuka .
 
Sve zavisi koje kulture planiras da sejes dogodine, plus koji tip zemljista preovladjuje na tvojim njivama. Manje vise skoro sva zemljista u Vojvodini imaju optimalan nivo kalijuma ili preko tog nivoa. Fosfor može da bude deficitaran, jer se on najvecim delom iznosi zrnom. Ovako napamet bi rekao MAP ili DAP u jesen, plus azotno djubrivo u prolece. Naravno analize su najbolji pokazatelj.
 
zemla je slicna vasoj cenejskoj proso sam vas atar sa marinkom leticom sa nekim presama isprpbavali ih. a imam malo irita .a kulture planiram soja rit polje.. sve kokuruz .
 
Napamet davati preporuke je baš nezahvalno. Ono što mi radimo jeste neka kombinacija tropolja soja, repa, pšenica ili kukuruz. Samo pod repu idemo sa osnovnim djubrenjem MAP ili DAP oko 150 kg po KJ ili tri petnaistice oko 250 kg/kj. U proleće oko 100 kg/kj uree pred setvu za repu. Soju ne đubrimo od prošle godine, išli smo startno sa ureom oko 50 kg/kj. Pšenicu samo prihranjujemo sa ureom oko 150 kg/KJ.
Inace parcele su nam na donjoj granici sa fosforom, a optimalno obezbedjene sa kalijumom. Zbog toga smo prešli na M(D)AP.
Analiza je besplatna, a uzorkovanje nije uopšte komplikovano http://www.nsseme.com/products/inc/lab/Uputstvo_uzorkovanje_zemljista.pdf. Radio sam uzorke i sa sondom i sa ašovom, više preferiram ašov, jer se manje sabija zemlja koja ide u uzorak.
Nmin nikada nisam radio kući.
 
Najjednostavnije je da "iskustveno" đubrite! E, nije! Ali kako vidim većini je teško da uradi analizu tj. najteže uzme uzorak! Ako ne dobijate preporuke, preciznije od one koju daje Institut ili PSS ili neko treći onda veći deo pada u vodu. A najgore je što se nema vremena da se plan napravi za sledeću godinu. Znači ili se oslanjate na "godinu" ili ne nameravate da se ozbiljno bavite poljoprivredom. Šta od ta dva?
Gariša
 
Najjednostavnije je da "iskustveno" đubrite! E, nije! Ali kako vidim većini je teško da uradi analizu tj. najteže uzme uzorak! Ako ne dobijate preporuke, preciznije od one koju daje Institut ili PSS ili neko treći onda veći deo pada u vodu. A najgore je što se nema vremena da se plan napravi za sledeću godinu. Znači ili se oslanjate na "godinu" ili ne nameravate da se ozbiljno bavite poljoprivredom. Šta od ta dva?
Gariša
ma nemam pojma al kod nas u titelu niko nenosi.uzorke .a ima ix dosta sta rade od 100 pa do 300 lanaca ,pa nemoze se reci da se nebave ozbilno poljuprivredom.al takoje .mozda neko i nosi al cuti.VALDA NIJE U MODI.sta drugo da kazem al tako je
.
 
Упљувасмо се објашњавајући важност анализе тла и анализе самих биљака.Баш бих волео да сазнам колико људи нас је послушало и какве су резултате у приносу имали.
Стево,Приђи оним "глупима" који "бацају паре" на анализу тла.
 
Ovih dana se bakcem sa razbacivanjem kalka i stajnjaka/zajedno/. Rece mi otac- sto se mucis, ja to nikad nisam baco pa sam ziveo! Iskuliro sam ga sto bi rekli klinci al tesko.
 
Za Iora578,
analiza za tvoje parcele se radi u Institutut TAMIS, na Novoseljanskom putu 3 u PA, pored Poljoprivredne skole. Nazovi 064/8814407 ili 313092 i trazi Laboratoriju za zemljiste.
Garisa.
 
Nešto mi nije jasno ,kada rade preporuke savjetodavne službe uzimaju u obzir analizu zemljišta i pitaju šta se namjerava gajiti sledeće godine itd , a ne pitaju za najvažniji podatak : "KOJI USJEV JE TRENUTNO NA TOJ PARCELI I KOLIKI PRINOS SE OČEKUJE , ŠTA SE RADI SA OSTACIMA ITD".
Možda je to samo ovde tako ali ne vidim ni na forumu da se pominje najvažniji uticaj ako se analiza radi u toku vegetacije , a to je koliko će se materija izvesti sa njive u prikolicama.Valjda je smisao osnovne gnojidbe da se namire hranjive materije koje su izvučene iz tla a ne da se planiraju potrebe ili ja možda griješim.
 
@Momosaric!

Ja uzorke uzimam nakon skidanja useva, posle žetve! analiza ne radi u toku vegetaciji....
 
mozda bi i mogla da se radi pred kraj vegetacije ... ali to ne bi mozda bio 100 % tacan podatak ali opet je bolje i tako nego nikako. Da se bar stvori neka slika o stanju zemljista.
 
Nazad
Vrh