Analiza zemljišta

Evo napokon stigoh da uslikam....ovo su to te parcele o kojima sam pricao....







A ovako mi je jedna od najlosijih.....a ispada na kraju, da su mi na ovoj poslednjoj imam slicne skoro prinose kao i na ovima gore.....kazem, radio sam nalaize i pre 4 godine, skoro identicne rez sam dobio....ne verujem da su upamtili u kompijuteru rezultate pa samo prepisali :haha:
 
Misliš da zbog preteranog viška fosfora koji je u ovoj količini i štetan ili zato što je nepristupačan biljkama?

Imam ja jednu parcelu sa duplo više fosfora od kolegine.
 
Pa šta si ti radio da imaš ovoliki fosfor?! :sta:

Na onoj parceli si ga zakucao na 100.00! :bravo:

Ne valja tolika količina... Neka me neko ispravi ako grešim, ali mislim da je ovo već baš previše...

Jbte, ja na mojoj imam jedva 8, a ti brate milion :osmeh:
 
Poslednja analiza ti je losa zemlja. Ajmo sada jedno baba wanga predvidjanje. http://fotkica.com/slike.php?slika=1_108552832_20180225_184506.jpg na ovoj i na poslednjoj slici imas iste prinose, cak na poslednjoj imas bolje nego na ovoj sto sam ti link okacio?

@bojcetic da bas tako, poslednja analiza mi je bas losa parcela, namerno sam i okacio...nju djubrim sa nesto vecim kolicinama bas zbog toga. Upravo tako kako si napisao, imam priblizno iste prinose nekada cak i bolje na ovoj losijoj zemlji...a taj link koji se okacio je blizu sela, 1 klasa...nije mi bas nista jasno....malo sam zbunjen, pa ako neko ima objasnjenje znacilo bi :bravo:


hhahaha pa nisam nista radio, barem ne ja....tu je moj pradeda imao vinograd, bilo je blizu sela...nesto malo se izvlacilo kasnije stajskog a deda mi je neretko drzao detelinu tu....ne znam otkud toliki fosfor....:sta: medju tim velikim kolicinama fosfora sto sam okacio mi je i jedna parcela u zakup, arenda mislim, tu je covek sejao nekada repu cesto...ne znam da li je do toga, ali eto....nisam znao sam uzeo tako kvalitetnu zemlju u arendu ali ni tamo nisu sjajni rezultati, barem kakvi bi se ocekivali po brojkama http://fotkica.com/slike.php?slika=1_108552832_20180225_184441.jpg o ovoj parceli pricam.....eto to su moje 'muke' :osmeh:
 
Parcela sto sam ti link okacio. Stajnjak i potpuno izbegavanje Map, Dap i slicnih. Nadji KCL negde (nije skup) i 100kg/ha 2-3 godine (svake po toliko ne preko toga). Sva djubriva sa fosforom zaboravi. Ureu u 2-3 navrata (u jesen pre oranja 1/3, pre setve 1/3, u spartanju 1/3).
 
Jedno, mozda glupo pitanje, ali meni totalno nejasno...vec drugi put radim analizu zemlje, tj dva puta u 8 godina...cak sam i malo rasporedjivao istu zemlju u druge vrecice, da me ne zeznu ali dobio ssam rezultate gotovo iste kao pre 4 godine. Naime, P ili ti fosfor mi je u ogromnim kolicinama, preko 80, 90% na vecini povrsina, a K u granicama optimalnog ili cak i vise od 25, 30 do 50, 60%...kad sam video prvi put, reko super, odlicno....bacao sam samo Ureu na tim parcelama, posto nije bilo smisla trositi P i K po analizama a i citanju ovde moze dovesti do jos gorih nuspojava....medjutim, prinos mi je onako, osrednji. Pokuso sam da dodam neku optimalnu kolicini P i K na jesen kroz 3x16....dve godine, medjutim isto.....Moje pitanje je jednostavno, da li je moguce da su u blokadi ti elementi i od strane koga??? Sta da uradim da bih to resio? Sa tim rezultatima trebao bih da imam prinose iznad proseka, ili se ne varam....malo sam zbunjen

Nazalost ishrana biljaka nije samo NPK, ph i humus. Ima jos 15 elemenata koji su neophodni za rastenje i plodonosenje i koji podjednako mogu uticati na prinos i kvalitet bas kao i NPK. Dakle nedostatak/visak svakog od njih dovodi do istog rezultata. Pored toga, treba uzeti u obzir i njihov medjusobni odnos. Takodje postoje i brojni drugi parametri. Ovo je bitno cisto da ne trazite uzrok loseg/losijeg prinosa i kvaliteta a kasnije i resenje samo na osnovu tih par parametara:ppozdrav:
 
Da li je neko radio analizu zemljišta preko Victorija logistic-a i kakva su mu iskustva s njima? Hteo bih da radim analizu pa me interesuje.
 
Radio sam ali pre 10 godina, bilo je besplatno tada, uglavnom izvestaj je bio ok. Sada ne znam kakva je situacija.
 
Poslednja izmena:
Srbobranska opstina placa analizu zemljista, e sad ne znam koliko po gazdinstvu uzoraka moze. Ja dam dva odneo i kazu placa opstina, bitni su samo brojevi parcela.
 
Analiza na lakopristupačni azot. Prva dva uzorka su sa državne parcele koja nije djubrena na jesen, u planu je kukuruz, a predusev je Uljana repica. Prvi Uzorak je uzet sa brega i tu je najniži sadržaj Azota, drugi uzorak je uzet iz doline ( obratite pažnju na vlažnost u trećem sloju na oba uzorka) . Treća parcela je predusev Uljana repica nadjubrena na jesen sa 200 kg MAP-a po ha i sa 90 kg/ha Ureje u planu je setva kukuruza. Četvrta parcela je predusev kukuruz nadjubren sa 60 t/ha stajnjaka u planu je setva suncokreta ( Obratite pažnju na vlažnost u donjem sloju).

1fxq37.png
 
Ista tj slicna situacija i kod mene. Vocnjak gde djubrimo stajnjakom vlaga 20+ a ratarstvo 15+-. Azot dobar svugde sem na 2 njive gde je repa bila 100+t po ha.
 
To je OK sa repom. Davne 2006-e na 100 ha prinos repe je bio oko 100+ t/ha na ritskoj zemlji, naplativa 85 t/ha. Ista ta parcela ni za repu ni prethodni usevi nisu videli plug 4-5 godina!
Kada napišeš da unosiš stajnjak u voćnjak baš me zanima šta uradiš sa njim. Obično, trebalo bi, da se voćnaci zatravljuju i ta trava malčira što je 20-30 kg/ha N a vlaga se isto ponaša. S druge strane obratiti pažnju na izbegavanje živinskog i svinjskog stajnjaka, JER PRAVE "MULJ" OD PARCELA.
Kod Dragana se lepo vidi da donji slojevi imaju problem sa vlagom, izuzev poslednje parcele. Ali to nije posledica "premeštanja" stajnjaka u dublje slojeve nego promena odnosa pesak-prah-glina po dubini.
Pozz Gariša.
 
To je OK sa repom. Davne 2006-e na 100 ha prinos repe je bio oko 100+ t/ha na ritskoj zemlji, naplativa 85 t/ha. Ista ta parcela ni za repu ni prethodni usevi nisu videli plug 4-5 godina!
Kada napišeš da unosiš stajnjak u voćnjak baš me zanima šta uradiš sa njim. Obično, trebalo bi, da se voćnaci zatravljuju i ta trava malčira što je 20-30 kg/ha N a vlaga se isto ponaša. S druge strane obratiti pažnju na izbegavanje živinskog i svinjskog stajnjaka, JER PRAVE "MULJ" OD PARCELA.
Kod Dragana se lepo vidi da donji slojevi imaju problem sa vlagom, izuzev poslednje parcele. Ali to nije posledica "premeštanja" stajnjaka u dublje slojeve nego promena odnosa pesak-prah-glina po dubini.
Pozz Gariša.
Nisam rekao da stajnjak drži vlagu, nego sam spominjao djubrenje zbog količine N . Predusev je drugi, na to se pre svega odnosio sadržaj vlage, mada DA u pravu si za odnose glina-prah-pesak bitno se menja na uzorku sa najmanje vlage na trećoj dubini je "žutulja".

Poslato sa WAS-LX1 uz pomoć Tapatoka
 
Nešto sam naučio za ovih 15ak godina bavljenja poljoprivredom . Šta je savršena zemlja za usjeve , bar ove koje radim ? Uopšte nije presudna analiza i sastav elemenata , niti ph , niti humus , niti .... Kada bi mogao birati , savršena zemlja je gore glina (može pjeskovita glina) a ispod pijesak . Jest da je to skoro nemoguće vještački postići , samo priroda može ali to je za jare usjeve vrh, jer tako čuva vlagu po dubini da joj suša ništa nemože . Kod nas su takve zemlje samo riječni nanosi .Ima jedan fizički fenomen u vezi pijeska , kada je na površini t je katastrofa , a kada je u dubini i nije povezna direktno na površinu to je bingo.
 
Nazad
Vrh