Analiza zemljišta

malo preko 12. Planirao sam da bacim 150kg/ha map. Kao psenici manje treba K ali za soju nisam siguran pa da ne idem sa NPK.
 
20171006_133723.jpg

Uradio analizu pre neki dan za bostan.Kaze mi čovek u pss Ruma da treba da zakiselim zemlju za bostan:sta:
 
Ima zemljiste za pozeleti a strucnjak mu kaze da zakiseli..............:haha:

@ bojcetic, Moze ako ima i vode od kiselih krastavcica..........:haha:
 
Ma znam zenu,veliki zajebant. Mene htela da bode nozem kad sam rekao da cu nastaviti da djubrim jednu parcelu. :osmeh:
 
@Dobrincan
Da li je to ona njiva sto sam te ubedjivao da ne bacis vestak za repu?:osmeh:

@Vlada015
Prsklicu i nasuti sirce, dizne cetvrotke da ne zagusi negde.:haha:
 
Jeste Bojceticu,samo napravio sam rotaciju,na toj njivi je sada posejano zito(bez osnovnog djubrenja) a repa ide na nizu parcelu.
 
Brat ih koristi tj.koristio ih je , u akvaristici i kolko znam nisu uopste precizni. Mislim da ih je izbacio iz upotrebe bas zbog toga i pH i tds kineske merace. Ne znam detalje, ali sam trazio jedan za mene i rekao mi je da su losi.
Poruci direktno iz kine, jeftiniji su , pa probaj da ga uporedis i izbazdaris.
 
Nista onda, necu ni uzimati, mislio sam da vidim ma nekim parcelama koji mi je ph, posto nije skup, ali kad nije precizan onda ne vredi ni ovoliko.
 
nyeuropean07 je napisao(la):
u nekom postu o pepelu napiao si da ces dati na analizu pepeo od drveta. Jesi li? kakvi su rezultati?
veliki pozz
Sasa
Jesam napisao da cu da to uradim, i nikako... pa si me potsetio. Cistio skoro okucnicu i lozio sam veliku vatru od ogranaka, vecih i manjih. U pitanju je sljiva i dud. Uzeo sam pepeo i u PSSS Kragujevac uradio analizu. Pokazala je PH 12,34 sto je bas visoko. Definitivno je dobra za manje parcele i baste. Za toliko se uvek pepela nadje.
 
Jedno, mozda glupo pitanje, ali meni totalno nejasno...vec drugi put radim analizu zemlje, tj dva puta u 8 godina...cak sam i malo rasporedjivao istu zemlju u druge vrecice, da me ne zeznu ali dobio ssam rezultate gotovo iste kao pre 4 godine. Naime, P ili ti fosfor mi je u ogromnim kolicinama, preko 80, 90% na vecini povrsina, a K u granicama optimalnog ili cak i vise od 25, 30 do 50, 60%...kad sam video prvi put, reko super, odlicno....bacao sam samo Ureu na tim parcelama, posto nije bilo smisla trositi P i K po analizama a i citanju ovde moze dovesti do jos gorih nuspojava....medjutim, prinos mi je onako, osrednji. Pokuso sam da dodam neku optimalnu kolicini P i K na jesen kroz 3x16....dve godine, medjutim isto.....Moje pitanje je jednostavno, da li je moguce da su u blokadi ti elementi i od strane koga??? Sta da uradim da bih to resio? Sa tim rezultatima trebao bih da imam prinose iznad proseka, ili se ne varam....malo sam zbunjen
 
Ima tu neka varijanta sa mikroelementima koji u zemlji vezuju fosfor i kalijum za njih koji onda nisu u "slobodnoj" formi dostupni biljkama... Potrazi na google-u, znam da se neki metali u zemljistu vezuju za njih i na takav nacin ih "oduzimaju" biljci, a ti vidis kroz analizu da imas dosta P i K u zemljistu. Mozda to moze biti jedan od problema.

Sa druge strane, ne znam kakve je Ph vrednosti zemljiste u odnosu na kulturu koju gajis. Mozda je niske ili pak visoke vrednosti koja ne odgovara biljkama, a u toj varijanti mozes imati N-P-K u zemljistu koliko hoces... Prinosi prosto nece biti u meri kakvim se ocekuju. To je najizrazenije u borovnicama, ko gaji zna o cemu pricam.
 
@komadara izvinjavam se, nisam napisao da to je mera u miligramima. Humus je od 2 do 3, malo preko 3....

@proximus znam, citao sam i ovde se pisalo o tome, ali nisam naisao na konkretno rese problema ovog...a da je neko izvodljivo u nekom realnom nasem domenu...Ph nase banatske zemlje pa i kod mene je oko 7, 7,5....negde je i 6, 6,5 Ph...zato i koristim Ureu....a vrte se kulture tri, kukuruz, suncukret i psenica...sve ostalo kod nas je osudjeno na propast verovatnu

Okacicu slike kad dodjem kuci sa rezultatima bas
 
Jos jedna od stvari koja mi na prvu loptu pada na pamet jeste da ukoliko nekih od elemenata imas previse kako kazes, oni mogu postati i toksicni za biljku u nekom momentu... Kao i mi kad preteramo sa nekom odredjenom hranom (obicno slatkisima) tako i biljkama bas ne odgovaraju visoke vrednosti nekih elemenata. Kod psenice i suncokreta ne znam kako se to manifestuje, ali kod kukuruza je najvidljivije na listu. Ukoliko nije tamno zelene boje (u periodu kad bi trebalo biti), vec žućkaste ili crvenkaste to ti moze reci da li ima vecu koncentraciju nekog od elemenata...

Za taj tvoj problem mislim da bi trebao da se konsultujes sa nekim strucnim licem koji ce ti reci tacno sta je, ovako mi ovde mozemo samo da ti dajemo neke znakove i smernice sta bi moglo eventualno da bude... Jos pogotovo ako su neke vece povrsine u pitanju (mada, bilo koje povrsine da su u pitanju)...
 
jesam napisao da cu da to uradim, i nikako... Pa si me potsetio. Cistio skoro okucnicu i lozio sam veliku vatru od ogranaka, vecih i manjih. U pitanju je sljiva i dud. Uzeo sam pepeo i u psss kragujevac uradio analizu. Pokazala je ph 12,34 sto je bas visoko. Definitivno je dobra za manje parcele i baste. Za toliko se uvek pepela nadje.
a, колико има фосфора и калијума?
 
Nazad
Vrh