Analiza zemljišta

Možda je tamo nekad davno bilo neko groblje za uginule životinje pa otuda i toliko fosfora!?
 
Sale ratar @ uhvatio sam trenutak kada su dozvolili 10 uzorka gratis, pa sam odradio posao, Analizu zavrsili ali su izgubili Papir, u isti uzorak razlicita kolicina djubriva....Za koji dan slikacu nalaz pa procenite...Razocaran sam u sluzbu, bitno je samo da im plata legne...
 
Kcl je znatno jeftiniji od kalijum nitrata. Ja sam jedva našao kalijum hlorid, ali sam ga našao. Cena je 44-46 din., zavisi od prodavca, inače Lincer proizvođač. Kalijum sulfat je već 3 puta skuplji a kalijum nitrat u istom rangu ako ne i skuplji od kalijum sulfata
 
Kako vam se čini ova analiza i preporuka za jednog prijatelja, hoće da sadi lešnike?

 
Drustvo imam jedan rebus pa mi je potrebno vase misljenje.
Uradio sam analizu pre sadnje jagoda 2007. i posadjene 2008.
2007:
-pH 7,57
-CaCO3 21,63
-humus 3,47
-P 38
-K 25,9
Nakon 4 godine polovinu jagoda sam razorao a pre toga uzeo uzorak (pola sa bankova, pola izmedju bankova) i uradio analizu
2012:
-pH 7.61
-CaCO3 18.03
-humus 3.27
-P 9
-K 17.5

Drugu polovinu jagoda sam ostavio jos jednu godinu, uzorao, stajalo godinu dana pod ugarom bez grama djubriva i jesenas uzeo uzorak i odneo na analizu. Neki dan mi stigli rezultati:
2014:
-pH 7.51
-CaCO3 25.4
-humus 3.35
-P 31.4
-K 31.5

Prosto mi je nemoguce ovakvo povecanje P i K cistom mineralizacijom za dve godine. Za K bi mozda i mogao da progutam, ali ovakav skok fosfora mi je van svake logike. Jedino logicno objasnjenje je da je neko nesto debelo z....
Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ta devetka vrlo lako moze biti greska u analizi, ili je pogresno upisana cifra (desilo mi se to jednom) . Umesto 9 verovatno je 19.
 
Nemam pojma. Nemoguce da uzorak moze biti toliko lose uzet da dodje do ovakvog odstupanja. Nadam se da je bar ova poslednja analiza korektna

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Jako je bitno u kom periodu godine su uzeti uzorci nije ista pristupacnost na razlicitim temperaturama tj. Na nizim temp pristupacnost je manja. Ja sam radio analizu jedne parcele od 15 ha i uzeo tri uzorka iz odredjenih tacaka na parceli za koje sam smatrao da su losiji iz prethodne proizvodne god. I imao sam recimo Fosfora od 20-28 mg , a kalijuma od 16-19 stim sto mi je na jednom uzorku pisalo 9 mg Kalijuma ... Humus je preko 3,8 (na jednom uzorku 4,3 %) sto mi je bilo neverovatno tako malo K a na taj humus. I humus mi je bio neobicno veliki ali je moguce jer je pored te parcele bila farma bikova pa je izdjubravanje bilo verovatno na najblizim parcelama. Nazovem ja PSS da provere ... Kazu greska laboranta ..u svesci upisano 19 mg K , a kod unosa za stampanje 9...

Послато са GT-S7500 користећи Тапаток 2
 
Poslednja izmena:
Ima mnogo nelogičnosti u vezi analiza a tek preporuka , kao da su ih pisali pedesetih godina prošlog veka .
 
Probao na drugoj temi, pa mi rekše da postavim pitanje ovde.
Elem, interesuje me gde bi mogao da odradim analizu zemljišta za podizanje voćnjaka sa preporukom vrste voća u zavisnosti od svih parametara lokacije?
U pitanju je lokacija u topličkom okrugu.
 
Čemu ti je takva analiza, da ne bi morao da đubriš ili šta?
Najvažniji parametar lokacije je: na čemu možeš najbolje zaraditi. Shvati ovo ozbiljno. To ne znači da treba saditi brusnicu na alkalnom zemljištu, ali i dalje tvrdim da je najvažniji parametar isplativost a onda gledaš šta a onda kako uklopiti zemlju sa time.
 
Pa računam, da mi na osnovu sastava zemljišta, nadmorske visine, osunčanosti, mogućnosti navodnjavanja, predlože najbolje varijante za uzgoj voća, pa bi onda video šta je od toga najbolje i najisplativije za mene.
 
Posto sam dobio sturu preporuku oko djubrenja, baceno je jesenas 80kg/kj MAP-a i zaorano, e sad sta baciti i koliko pred setvu, u planu je kukuruz, prosle godine je bilo zito. Zemlja je kisela tako da UREA ne bi bila preporucljiva, moje pitanje koliko KAN-a po KJ.

img20150209171041.jpg
 
Dnevnik.rs:

Анализе у корист ратара



ЗРЕЊАНИН: Директорка Пољопривредне стручне службе Зрењанин Кристина Салапура изјавила је да је ова установа у претходној сезони остварила одличне резултате пословања и производње.




Од препорука из лабораторије зависе и приноси

Она је појаснила да су просечни приноси пшенице на овом подручју износили седам тона по хектару, сунцокрета три тоне, а кукуруза 14 тона по хектару, због чега је ова служба добила признање од Института за ратарство и повртартво због пружања вишегодишње стручне помоћи произвођачима хране у средњем Банату.
Салапура је напоменула да је лане урађено чак 7.500 анализа земљишта и 1.500 анализа семена, захваљујући савременом микроскопу помоћу кога се може утврдити присуство биљних болести и њихова детерминација, а који је донирао Град Зрењанин.
- Овакве врсте анализа су веома важне, јер од тачне идентификације патогена зависе мере контроле и заштите усева и засада. Пољопривредни произвођачи који након анализа добију савете и препоруке на који начин да третирају земљиште и биљке сигурно ће остварити изузетне економске уштеде, али и високе приносе - објаснила је Салапура, уз напомену да су анализе показале да земљиште у овом делу Баната поседује висок проценат калијума, али и смањен проценат хумуса.
Наводећи да је у средњобанатском региону почела сетва јарих култура, шећерне репе и соје, и да са побољшањем временских услова креће и сетва сунцокрета и кукуруза, Салапура је најавила да ће у наредном периоду бити проширени огледни воћњаци, садњом 500 садница кајсија, на површини од 1,5 хектара.
- Пажњу ћемо усмеравати и ка раду прогнозно-извештајне службе Регионалног центра Зрењанин, која прати појаве болести, штеточина и корова, али истовремено даје правовремене препоруке пољопривредним произвођачима - казала је Салапура.

 
Волео бих да ми неко каже да ли државне пољ. стручне службе раде бесплатно анализу земљишта за особе које имају регистровано пољопривредно газдинство?
 
Да, јесу уписане у регистру. Знаш ли треба ли какав доказ из општине понети за тамо где анализе раде.
 
Nazad
Vrh