Analiza zemljišta

Pa nije bas sve tako crno kao sto pisete,kod mene je ph 3-4 pa zemlja radja 5 tona psenice....
Treba samo paziti da se jos vise ne upropasti a pomoci tu nema,kod mene su bacali i krec i mulj i nakraju odustali,sledece analize su bile iste kao i pre upotrebe kreca,a usevi nista bolji.Gde je kiselo tu popravke nema.KAN i adekvatna djubriva su recept za trajno isto stanje.
Jedino da dovlacimo zemlju iz Vojvodine pa da nasipamo njive:haha:
 
Moze se popraviti ako se radi strucno . Ali je to dug proces. Solonjece je maltene nemoguce popraviti recimo.
 
Znam da drugari iz okoline Loznice, svake godine 20-30ari sredjuju sa krecom. Po njima primetno je poboljsanje useva. Od djubriva koriste samo stajnjak i KAN.
 
Мирко мени ту нешто не штима.Ил` није добро мерење ил` није ваљана препорука ил` си ти нешто заобишао или прескочио а може и бити и забрљао јер тад ниси био на часу.Није ништа лично јер ниси ти једини.
Замисли да правилним приступом поправци тла (рад,материјал,техничка и новчана средства,се подразумевају) сваке 4-5 године приходујеш кумулативно још једну жетву а можда и две и тако у бескрајон.Није занемарљиво зар не?
 
Na nekim njivama radio analizu,ph oko 4,5.Po preporuci razbacio satracioni mulj iz secerane u kombinaciji sa krecom,sve zaorano,posejana psenica katastrofalan prinos,zato sam imao vrhunsku ambroziju na strnjici.Opet uradjena analiza koja je pokazala ph 4.Dok sam ja ziv njive se nece popravljati.Ostala je jedna kamara satracionog mulja iz koje je odmah izrastao korov i ambrozija.
 
Po preporuci razbacio satracioni mulj iz secerane u kombinaciji sa krecom,sve zaorano,posejana psenica
U ovome ti je bila greska.Posto kada se razbaca mulj ili krec treba da se uzore ali i da odstoji tako.Tj najbolje je pobacati i uzorati u jesen pa na prolece sejati kukuruz,suncokret,repu...Ti si uzorao i odmah posejao psenicu nije ni cudo sto je lose ispalo.Tek sledece godine ces videti rezultate.
 
I dan danas ne vidim rezultate,nije to radjeno prosle godine vec ranije,nije to samo jedna njiva,kao primer je navedena ta sa psenicom a ove dve sa kukuruzom bolje su izgledale pre kalcifikacije.Na svim njivama koje su "kao" sredjivane ambrozija ide kao luda.Bolje da sam sedeo kuci miran umesto sto sam slusao strucnjake koji njive obilaze,gledaju a ne rade je.Djubrenje Kanom kao i do sad i odrzavanje njiva u stanju kakve jesu.
 
E o tome i ja govorim, ovde je veca pomoc na forumu gde se vecina znaju preko tastature nego od tih strucnjaka.... Jednom coveku u mom kraju dali krec covek razbacao po njivi 3-4 godine nije mogao nista da izvuce iz nje tek odprosle godine posle silnih kisa bilo je nesto, a ove je dobio prosecan prinos, ...
Ja samo cekam da vidim moje rezultate, da vidimo i to cudo!
 
Ajoj ,vidim da u ovoj temi svega ima rečenoga osim onoga najbitnijega.Postupak uzimanja uzoraka za određivanje ph zemljišta je propisan i radi se po točno određenoj šabloni.Ali.Uvijek ima taj ali koji meni nije dao mira i ja sam odlučila uzeti stvar u svoje ruke i riješiti se stručnih - usput rečeno skupih - analiza,koje mi ionako na kraju ništa ne pokažu.Zapravo pokažu jedan prosjek koji je najčešće u najmanju ruku daleko od stvarnog stanja zemljišta.Zašto?Zato jer se na problematičnom zemlijštu ph jako razlikuje na svakih nekoliko kvadratnih metara udaljenosti.Tako se može dogoditi da je na jednom mjestu mjerenja ph npr.4,6, a samo desetak metara dalje 6,7. A mi uzimamo određen broj uzoraka koje miješamo i i tu mješavinu nosimo na analizu.Rješenje je kupnja ph metra,ulaganje od nekih stotinjak eura jednokratno i svako zemljište možemo sami prekontrolirati doslovno na svakih par koraka i vidjeti stvarno stanje.I po potrebi najkritičnija mjesta selektivno tretirati.
 
@povrcarka....Koliko je tocno to mjerenje..??? Al svakako bi vjerojatno dalo razlicite rezultate ...' tako bi se i na osnovu takvih mjerenja mogla preduzimati odredjena aktivnost....?
 
Mjerenje je pouzdano.Ako ti na istome mjestu u tri uzastopna mjerenja sonda pokaže isti rezultat,a na nekoliko metara dalje isto tako,ali sa drugačijim rezultatom,mislim da aparat pokazuje ispravne vrijednosti.
Nedostatak ovakvog mjerenja ph je što nema iskazane vrijednosti makroelemanata u zemljištu pa nema niti preporuke za gnojenje.Međutim,po meni su te preporuke isto diskutabilne,jer znamo da je u različitim stupnjevima ph dostupnost nekih elemenata biljkama ograničena bez obzira na njihovu deponiranu količinu.Tako se može dogoditi da nekog elementa ima u suficitu,ali je zbog acidnosti netopljiv pa ga one ne mogu usvojiti.Zato mislim da bi svakome proizvođaču bilo najbolje uložiti tih stoinjak eura u nabavu aparatiča.
 
Sale jesi bio da uzmes rezultate ili ti slali postom??? Ovih kod mene nema ni traga ni glasa, niti salju niti se javljaju....KAzali u toku septembra a mi predali krajem avgusta...
 
Nazad
Vrh