Analiza zemljišta

Jos da kazes kolicinu stajnjaka?
Koliko vidim svake godine si "redovno" djubrio mineralnim djubrivima + stajnjak,tako da je verovatno on doveo do toksicnih kolicina hraniva u zemljistu.

Nemojmo se zavaravati, ta njiva je bila jaka čim se osušilo Panonsko more, sa svim ovim djubrenjem ne može da se poveća skoro ništa.
 
За пређубреност се не једи превише него немаш довољно органске материје у тлу а самим тим ни влаге у тлу која треба да раствори то "ђубре" у облик погодан да га корен биљке препозна и "узме" у мери и количини који јој је потребан.Гајена биљка ће сама направити оно што јој треба и одговара.Све то само аке је не спречиш бацањем којекаквих заштитиних отрова.
 
Jesenas uradjena analiza zemlje koju je finansirao grad, pa sad smo uzeli da je malo rascivijamo pa nikako ne mozemo taj Kalijum da uklopimo u racunicu pa ako neko ima neku ideju svaka je dobrodosla na primer za zito i ovu parcelu.
analiza-za-poljoinfo.jpg
 
@Kiraj jeste probali mozda sa banderama ili dugmadima da ih posejete ? :osmeh:
@Mali Paor moras malo da "saras" sa vrstama djubriva npr. :
-Psenica MAP 100kg 12:52 + NPK 200kg 3*15(3*16) + azot ali njega kako resis da uneses(razunaj da si 42-44kg uneo u jesen mapom i mesavinom) mozes dodati jos 50kg ureje u jesen,a ostatak na prolece u 2 prihrane.
-Suncokret ides 100kg "mali map" 10:40 i 150KG NPK 3*15(3*16) i fali ti jos 60ak kg azota koje u prolece treba da uneses.
-Kukuruz 200kg MAP 12/52 + 200kg NPK 8/16/24 + azota u prolece fali oko 110kg azota,sto je od prilike 250kg ureje.
-Soja tu mozes 100kg "malog MAPa" 10:40 + 150kg NPK 3*15(3*16),a na prolece za soju nemoj ureju nego idi AN ili SAN 100kg/kj.
To je to,gledao sam da ubacim u racunicu ova djubriva koja imas manje vise po svim zadrugama,moglo je i u kilogram da se izracuna ali treba iskombinovati sva ta djubriva u rasipacu i jednako ih nasuti da bi i distribucija bila jednaka.
 
North Army da nisi malo preterao sa tim količinama?:sta: Kad bi ovoliko djubreta bacao svake godine ispada da bi radio samo za njega ,i da se kaže da nešto radim.Znam šta je raditi po preporuci ,čega i koliko treba ali druga strana priče je sramno ogoljen i isrpažnjen seljački džep i realno pat pozicija.
 
North Army da nisi malo preterao sa tim količinama?:sta: Kad bi ovoliko djubreta bacao svake godine ispada da bi radio samo za njega ,i da se kaže da nešto radim.Znam šta je raditi po preporuci ,čega i koliko treba ali druga strana priče je sramno ogoljen i isrpažnjen seljački džep i realno pat pozicija.
Kolega je trazio savet oko konkretne kolicine djubriva da bi zadovoljio "potrebe" cistog N,P ili K.
Druga stvar je oko kolicine unosa djubriva kad imas kao sad vrlo nizak nivo P <15mg/100g zemljista tad se unosi u kolicini 110-130% od potreba da bi se kroz nekoliko godina podigao nivo na optimalni koji je cirka 20mg/100gr zemljista.
Ako je njiva arenda onda se da korigovati i djubriti samo prema potrebi biljke npr 10t kukuruza iznosi 100-110kg P,ali je dodato jos nekoliko % zbog podizanja plodnosti.
Ovo nije lose procitati ima korisnih stvari,posebno na 8 strani:
http://www.pss-subotica.rs/dokumenti/Specificnosti_agrotehnike_kukuruza.pdf
Mada je nezahvalno generalizovati ali za 1kj u osrednje losijoj zemlji treba 100kg 8/16/24 i 100kg malog mapa u kukuruzu za dobar prinos. To ako ne djubris godinama jakom i dobrom kolicinom jednog dana dovede da se ceses i de te ne svrbi. Imam takvu njivu u vlasnistvu de sam lane imao manje prinosa kukuruza u kisi,nego sada u susi(nije rec o podzemnim vodama,cisto stvar djubrenja) lane je tamo u prolece uneseno NPK djubrivo ne secam se tacno ali oko 150kg/kj nesto tipa 8/24/16...ako je i toliko(kad sam za ferdzu zakacio amazone rasipac i za njivu od 1.5kj sam ubacio i mesano djubrivo i ureju,a on je to onako opusteno doneo do njive). Druga njiva je arenda i uradio sam analizu i tu sam po preporuci za kukuruz morao da razbacim 150kg malog mapa i 300kg 3*16 pod brazdu i proletos 250kg/ha ureje.
Sad sam odneo na analizu moju njivu i bio sam juce prisutan malo dok se radilo kad sam cuo da je P 7-8mg/100gr i K 14mg/100gr zapalio sam napolje da se ne slogiram. :osmeh:
Udavih ja malo... :ppozdrav:

- - - - - - - - - -

P.S. Sutra sam ujutru u Turiji kod jednog kolege sto ti je prodao stan,pa dodji na njivu da se upoznamo,provozaj se. :ppozdrav:
 
North ARMY Hvala na preporuci i posirokom objasnjenju, nadam se da se ta kolicina djubriva odnosi po hektaru, a ne po jutru jer bi onda bilo bas zaj*bano sve to ::novac::.
 
Kolicina se odnosi prema kolicini robe,ako si zazeleo vagon kukuruza na frtalj jutra onda moras i da nadjubris tim kolicinama frtalj jutra. :osmeh:
Naravno da se odnosi na ha,jer pise gore prinos/ha. :ppozdrav:
 
Kada govorite o đubrivima naročito o hranivima N, P, K napomena: N kao amonijum nitrat ili amid - takav je u đubrivu računa se kao "čist azot". Kod P i K govorimo o aktivnim materijama P2O5 i K2O. (ovo je u praksi). Ovako i đubrimo! Ako govorimo o čistom P onda se P2O5 x 0,4364, a K2O x 0,8301 i dobiješ čist K.
Ako bismo govorili o čistim hranivima mislim da bi trebale tone đubriva na hektar. Izvinite ako sam bukvalista.
Pozdrav,
Gariša.
 
Radio sam neke analize,kalijuma ima dovoljno,cak i vise,fali nesto azota i fosfora,slicni parametri.Gledam nesto da zaorem,MAP je preskup 72 din. a nije slicna ravnoteza dve komponente,NP 20-20 bi najbolji bio ali ga nemogu naci,NPK je takodje skup 48 din.

Potrebno misljenje, da bacim KAN 30 din. kao azotno i EliksirZorka SSP 25 din. kao fosforno. Daleko jeftinije,zadovoljava preporuku o kolicini azota i fosfora,jedino posebno razbacivanje komponenti,to nije problem.Ima li neke logike?Koliko su ovako razbacena "OVA" djubriva efikasna?
Unapred hvala na pomoci !
 
Klasika, kiselo zemljiste.

- - - - - - - - - -

Uh,nisam napisao ph je od 5,2 do 5,8.
 
Radio sam neke analize,kalijuma ima dovoljno,cak i vise,fali nesto azota i fosfora,slicni parametri.Gledam nesto da zaorem,MAP je preskup 72 din. a nije slicna ravnoteza dve komponente,NP 20-20 bi najbolji bio ali ga nemogu naci,NPK je takodje skup 48 din.

Potrebno misljenje, da bacim KAN 30 din. kao azotno i EliksirZorka SSP 25 din. kao fosforno. Daleko jeftinije,zadovoljava preporuku o kolicini azota i fosfora,jedino posebno razbacivanje komponenti,to nije problem.Ima li neke logike?Koliko su ovako razbacena "OVA" djubriva efikasna?
Unapred hvala na pomoci !

Kakva ti je računica sa SSP za 25 din. kada on ima samo 18.5% fosfora (P2O5).

Evo računa:

200Kg MAP-a košta 14400 din. i sadrži 24Kg azota i 104Kg fosfora.

Da bi dobio istu količinu azota i fosfora treba ti 89Kg KAN-a i 562Kg SSP-a.

89 x 30din + 562 x 25din = 16720din

Razlika u korist MAP-a je 16720din - 14400din = 2320din.

Jedina prednost SSP-a je što nije kiselo đubrivo.
 
Nazad
Vrh