Analiza zemljišta

Za dubinu se podrazumeva 0-30 i 30-60cm , al reko da proverim ovo za tacke sa kojih uzimam , nesto mi najlogicnije samo u pojasu koji djubrim
 
Evo mog izvestaja, kakve su vase preporuke (posto sam dobio samo uopstenu instrukciju) na ovoj parceli je u planu da ide kukuruz sledece godine, ove je bilo zito

Извештај бр. 1918/14
о испитивању основних агро-хемијских особина земљишта
(узорак земљишта са дубине 0-30 цм)
[TABLE="width: 100%"]
[TR]
[TD]Опис узорка[/TD]
[TD]Њива[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Датум пријема:[/TD]
[TD]2.08.2014.[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Датум израде извештаја:[/TD]
[TD]09.08.2014.[/TD]
[TD][/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Агро-хемијскe особинe:[/TD]
[TD]Резултат[/TD]
[TD]Коментар[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Реакција земљишта:
- стварна киселост (рН у води)
- изменљива киселост (рН у 1N KCl-у)[/TD]
[TD]5,88
5,38[/TD]
[TD]Киселo[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Садржај хумуса (%)[/TD]
[TD]3,08[/TD]
[TD]Довољно хумозно[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Садржај укупног азота (%)[/TD]
[TD]0,12[/TD]
[TD]Средњи садржај[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Приступачни фосфор
(мг Р[SUB]2[/SUB]О[SUB]5[/SUB]/100 г земље)[/TD]
[TD]6,35[/TD]
[TD]Врло низак, до низак садржај [/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Приступачни калијум
(мг К[SUB]2[/SUB]О/100 г земље)[/TD]
[TD]22,15[/TD]
[TD]Висок садржај[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Садржај карбоната (%)[/TD]
[TD][/TD]
[TD]Нема[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
МИШЉЕЊЕ: Анализирано земљиште је погодно за гајење већине пољопривредних усева (све житарице, легуминозе, траве и окопавине).
ПРЕПОРУКА: Користити NPK формулације минералних ђубрива са већим уделом фосфорне компоненте (за основно ђубрење 15:15:15 или 16:16:16, а за прихрањивање моно-амонијум фосфат – MAP). Уколико сте у могућности користите стајњак за основно ђубрење у количини од 20 т/ха.
НЕ ПРЕПОРУЧУЈЕ СЕ: Коришћење изразито киселих
No code has to be inserted here.
 
Poslednja izmena:
To je njiva koja je u Petrovcicu, moja dedovina koju radim od pre 3god. u jesen nista niikad nije bacano.Prve godine je bilo zito na koje je bacen samo KAN, druge suncokret opet je djubren KAN-om i ove godine opet zito baceno djubre 2 puta 100kg/kj uree i 100kg/kj KAN-a, i mene je zacudilo da je to kiselo zemljiste, e sad posto sam dobio veoma sturu informaciju o djubrenju zanima me da li bi neko mogao da mi da neku okvirnu preporuku koliko cega po KJ, posto sledece godine ide kukuruz
 
komsija
Slicnu analizu kao tvoju imam i ja na nekim parcelama od prosle godine i koristio sam MAP 12-52 100kg/kj u jesen zaorano i u prolece 150kg/kj urea pred setvu,kukuruz izgleda odlicno ali dobra je i godina tj kisna!! Ovu kolicinu djubriva sam odlicio da bacim bez preporuka strucnih lica a ovo bi ti bila paorska okvirna preporuka!!
 
Ovo što je ivan- sakule napisao deluje o.k. Ili možda KAN umesto te uree da ne zakišeljava još više. Ja mislim. Ali ima valjda i neko sa više iskustva od mene.
 
Osnovni podaci nosioca gazdinstva, broj gazdinstva, broj parcele i kod nekih je potrebna predvidjena setvena struktura za narednih 5 godina.
 
U prokuplju do ovog cetvrtka je besplatna.. Ja sve odneo, sada cekam rezultate, dao sam i dva ista uzorka da vidim hoce li reci istinu ili slagati..
 
@Dragan18

Zadnji put kad smo radili analizu mislim da je pH bio oko 4. Posle toga smo radili kalcifikaciju ali nismo radili analizu.
Samo da napomenem da kod nas nisu sva zemljišta kisela. Kisele su bele zemlje (pseudoglej).

Ako si me ovo pitao zbog upotrebe MAP-a na kiselom zemljištu, onda je odgovor da ne znam kako drugačije nadoknaditi manjak fosfora (3.6 mg/100g) i kalijuma (5.4 mg/100g)?
 
Fosfor nadoknadjuj sa TSP-trostruki superfosfat 46% fosfora visoko rastvorljivog koji je bazne reakcije ,sadrzi kalcijum koji u kiselim zemljistima podize pH vrednost ,malo ga ima u kiselim zemljistima ,a neophodan je za pravilno koriscenje vode i preventivno deluje na poleganje jer se ugradjuje u celijski zid i daje cvrstinu (kao nase kosti). Sto se tice kalijuma mozes da koristis KCl -kalijum-hlorid i Kalijum-Nitrat , kcl mislim da je mnogo jeftiniji pa je stoga logican izbor.
Dakle od Fosfornih za podizanje nivoa P205 -TSP , za podizanje K2O- KCl , Azotna - KAN . Na svim zemljistima koja imaju oko 5-6 ph pa i do 7. Preko 7 pH na karbonatnim (Ca preko 3%) fosfor-MAP , K - Kcl , N- An,San,Urea .oze i Amosulfan.

Kada sta

Kisela zemljista - P u zonu korena- za kukuruz pored reda ,psenica plitko zaoravanje ili tanjiranje da se zamesa do15 cm . Kcl isto kao P . Moze se i kombinovati za kukuruz zaorati oboje pa ostatak P i K sa recimo NPK 15:15:15 pored reda JESEN/PROLECE - 70%:30%
Bazna - zaoravanje MOZE I NEMORA pored reda . N standard po celoj povrsini.

Ovo su definitivno melioracioni zahvati i dug proces.
 
@Dragan18

Kakva je reakcija NPK đubriva? Šta se dešava sa fosforom ako je primenjen po celoj površini a ne u redove?
 
Uz duzno postovanje prema struci. Tesko moze da se popravi pH bez upotrebe kreca ako je kiselo. Bacanje djubriva specijalizovanih za odredjen ph je ok, ali i dalje je drasticno manje usvajanje ako je nizak ili ekstremno visok pH. Sto ce reci, mora se njiva dovesti u radno stanje (ph oko 7) pa onda djubriti P i K prema potrebama gajenog useva.
 
Nazad
Vrh