Analiza zemljišta

Ph ti je ekstremno nizak. Tu nema sanse preci 6-7t/ha kukuruza u takvoj zemlji. Ja nemam iskustva sa kiselim zemljistem, ali moras uloziti napore da popravis ph da bude sto je moguce visi (teziti ph 7). Ima ljudi na forumu koji se ozbiljno pave popravkom ph poput @Djove i koliko sam video iz postova i @markokg82 takodje. Imas na forumu (ne znam u kojoj temi tacno) postupak koji @Djova planira da uradi (vec je poceo polako) kako bi na 20ha popravio ph. Nije jeftino, ali bi trebalo da mu se kroz nekoliko godina isplati kroz povecanje prinosa i produktivnosti zemljista.

Kad resis ph onda obilato djubrenje sa PK, koliko vidim opasno ti je deficitarno.
 
Ja sam radio ph testetom, sa njim mozes dobiti priblizno tacne rezultate. Rastvoris zemlju i destilovanu vodu i dobijes rezultat, ali tu ima dosta mesanja i talozenja filtriranja. Kilo zemlje, litar vode i dobro pomesas da se sjedini pa procedis. Ostavis da se slegne talog i premeris ph testerom i to je to. Ako je zemlja 5 a destilovana voda 7 onda dobijas na testeru 6 tj kad imamo dve poznate, trecu nepoznatu je lako naci,(imamo vrednosti destilovane vode i vrednost na kraju merenja i iz toga mozemo izracunati koliko je kiselo zemljiste)..... Ni taj metod nije bas precizan ali aj da kazemo da nemozes da pogresis mnogo kao sa metodom kiseline i slicno....
 
Pozdrav svima, ja sam Vladimir iz Kisača.
Gajim aroniju, ali je kod nas zemljište alkalno pa sam nakon dve godine analize zemljišta, ove godine krenuo u zakišeljavanje. Koristio sam Amonijum nitrat+ sumpor( u đubrivima koja kod nas postoje ima takva kombinacija) i vidi se određen pomak. Nemam još analizu za ovu godinu.
Ako neko ima neka svoja iskustva, oko ZAKIŠELJAVANJA zemljišta, pišite.
 
@ vladimir kisač kod mene u Pazovi jedan čovek posadio aroniju ili borovnicu ali uglavnom zakišeljavanje je radio sa pregorelom čamovom piljevinom koju mu je neko dovozio kamionima iz južne Srbije ako te interesuju detalji poslaću ti broj mob na p.p. pa ti pričaj snjim .
 
Nije loša ideja, probao sam to jesenas da rasturam i kada sa na malom ogledu izračunao koliko bi bilo potrebno piljevine za pola hektara...odustao sam. No, hvala svejedno, ako bude prilike radiću i sa time kao dodatak ovome što sam već počeo. Srećom, imam u Kisaču fabriku koja baš prerađuje čamovinu.
 
Spuštanje ph je spor proces . Pomaže Sumpor , najbolje elementrani ili neko jedinjenje koje je kiselo , jer postoje jedinjenja sa sumporom , naprimer gips koja mogu različito da reaguju čak i da podižu ph. Neke piljevine drveta mogu da zakišeljuju , popravljanje drenaže na razne načine isto pomaže , ali osnovni problem kod bilo kakve hemijske pa i fizičke "popravke" zemljišta je što se radi o ogromnoj zapremini pa treba i mnogo "poboljšivača" . Zašto da svako ne gaji onaj usjev koji odgovara tom tipu zemljišta ?

Neznam kako se konkretno uzgaja ta "agonija" ali ako je slično kao drugo voće možda da popravljaš zemljište samo u trakama redova sadnica a ne cijelu površinu.
 
Momo upravu si treba sejati saditi te kulture koje najviše odgovaraju našem zemljištu , Vladimire recimo jagodi odgovara blago alkalno zemljište što neprobaš sa njom sigurnije ti je , vidim i kod ovog čoveka u Pazovi muku muči da dovede to u red , dug je to i mukotrpan posao . Vladimire koliko taj amonijumsulfat zaista spušta PH jesili možda merio PH zemlje pre i PH posle đubrenja snjim?
 
Jesam merio pre početka spuštanja. Sada ću ponovo na jesen. I tačno, spuštam samo u trakama oko biljaka. Stvar je u tome što 2011-te kada je aronija sađena, nije se puno znalo o njoj, pa tako ni za zahtevom oko kiselosti zemljišta. Navodno joj ne treba ništa, samo posaditi i čekati rod. Ispostavilo se da tu ima posla. Osim ph, pokazalo se da ima potrebe i za proletnjim plavim prskanjem, i borbe protiv štetočina. Međutim, uz dosta truda izučio sam uzgoj ove biljke, naučio puno, uz zaštitara i sad mogu reći da imam plod iz kontrolisane konvencionalne proizvodnje. Ploda ima dosta ove godine a od 2011 do sada je aronija porasla toliko da ni ne mogu upoređivati tada i sada. I u visinu i u širinu barem 5 puta je veća nego u vreme sadnje. Hvala na savetima, u pravu ste i Marčelo i Momošarić. Sad šta je tu je, guramo dalje.
Inače, eto nauke radi, razlika je između amonijumsulfata i amonijum nitrata+sumpora. Hemijska razlika. Ovaj prvi jako zakišeljava zemljište i meni bi bio idealan, dok ovog drugog ima u prodaji kod nas. Eliksirov Ammosulfan ili eurofertilov Sulfammo.
 
Na klasičan način, dva puta sam išao pre samog početka vegetacije i onda otprilike nakon mesec dana. Pre kiše da se lepo upije u zemlju.
 
Pozdrav svima, ja sam Vladimir iz Kisača.
Gajim aroniju, ali je kod nas zemljište alkalno pa sam nakon dve godine analize zemljišta, ove godine krenuo u zakišeljavanje. Koristio sam Amonijum nitrat+ sumpor( u đubrivima koja kod nas postoje ima takva kombinacija) i vidi se određen pomak. Nemam još analizu za ovu godinu.
Ako neko ima neka svoja iskustva, oko ZAKIŠELJAVANJA zemljišta, pišite.


Vlado proveri ti sad ph obavezno...koliko ti je bilo kad si zadnji put radio analize???kazem ti to zato sto se posle svake kise smanjuje ph a s obzirom koliko smo padavina imali mozda i ne treba da ga zakiseljavas vise...imas razne kombbinacije kompleksnih djubriva za tu svrhu...urea na primer je jako kisela i sve sa primesama sumpora,ali kazem ti obavezno proveri ph testom pa tek onda ...mozda ti je vec ph 6=7
 
Naravno. Analiza je u planu svakako. Sad već ne idem sa zakišeljavanjem, sad se već čeka rod. Međutim, palo je i meni na pamet da bi bilo dobro uraditi barem pH sada jer je bilo jako puno kiše. Zanimljivo je da mladi izdanci koji sad teraju su tamno zelene boje a ne žuti. Po tome cenim da sam donekle uspeo da pomerim pH. Posao nije završen, sledi analiza i dalji rad nakon berbe. Sad da li ću čamovu strugotinu ili šta već za jesen a onda u proleće opet kisela đubriva.
Uverio sam se da bez analize zemljišta nema ništa. Umalo proletos nisam bacio trifosfat( on je jako kiseo) i nagovori me drug da i ove godine uradim analizu. Kad ono fosfor u višku čak. Komentar nije potreban.
 
Ne mogu da nadjem postupak uzimanja uzorka zemlje u vocnjaku par godina starosti , da li uzmima isto kao sa parcele 0-30 i 30-60 ili trebam da bodem sondu izmedju stabala u zoni djubrenja ?
 
Rodjak je zabadao sondu 30-40cm od stabla. Da li je pravilno, ne znam, ali tako je radio. I kad se djubri, djubri se samo pojas 40-50cm gde je red sa vocem.
 
Nazad
Vrh