Analiza zemljišta

Danas su mi stigle analize zamljišta i rezultati su veše nego poražavajući, dobio sam analizu baš onakvu kave sam se najviše i plašio. Sve njive koje su mi od velikog značaja i u koje san najviše ulagao su MNOGO KISELE. Toliko sam se zabrinuo da sam već razmišljao da sutra posaljemkamion za krečnjak, samo neznam gde?

Da napomenem da su mi tražili potvrdu o obnovi gazdinstva za 2014 i setvene strukture za 2014.

Evo i rezultata ako se ne vide klikni na link.
https://lh3.googleusercontent.com/-...0/ntonNsO3nIs/w957-h538-no/2014-02-24-772.jpg

2014-02-24-772.jpg

Gledam ovu tvoju analizu, kalijuma imas sasvim dosta, nemas potrebe da ides sa NPK, problem ti je fosfor i ph vrednost.Mozes da uradis kalcifikaciju ali nemoj da preteras kolicine jer na susi moze biti jako gadno.Moj ti je ipak savet da sacekas jesen i uradis razbacivanje kreca pa onda oranje, jer krecu treba oko 1 mesec dana da reaguje sa zemljistem.Humus ti i nije los, cak je bolji nego kod mene gde je 2%.
 
Ako hoces tako, onda sto bolje izmesaj taj krec sa zemljom da ne bi negde seme bilo u dodiru sa krecom.
 
Mozes da bacas koliko god zelis, ali podignuti ph vise od 0,3 u praksi je bas tesko.
Sta ti preostaje da podignes kiselost na ph 7? Bas nista..
Trebas bacati svake godine po 1,5kg MAP-a po aru i to u jesen da zaores, a na prolece samo djubri KAN-om.
Iako se MAP razlaze 3-4 godine, u kiselim zemljistima se ne preporucuje bacanje vece kolicine svake druge ili trece godine.
Ureu zaboravi da si ikada kupovao.
 
Eto ti ga sad, tvoj kolega .... mi je rekao da treba da bacim 500 kg MAP u jesen i da ga zaorem, a da krečnjak dovezem iz Badnjevca neznam gde to tamo ima i da ga sa stajnjakom razbacam po njivi. Za ovu godinu mi je rekao da bacim malo KAN-a i da ne bacm ništa drugo. Iako je on stručno lice ja sam se vodio prostom logikom sada da zatanjiram deo krečnjaka, a onda da na jesen opet zaorem deo krečnjaka, pa da na proleće sledeće godine opet zatanjiram. Ako se vodim prostom logikom skoro sav krečnjak zaoran u jesen ode dole na dno i tako će biti naredne pet godina gore dole i polao da se umeša dok se ne razmeša sveukupno, i tada uradim analizu i ono bi trebalo da za malo bude bolje. Kiselih zemljišta ima dosta ali mene boli to štoja mnogo ulažem i ne žalimi to što parcele dobro zalivam ali prinos izostaje ...
 
Zato sam ti i lepo napisao: tamo gde je ph visoka, oni mogu da bacaju fosfor tj map jednom u 2-3-4 godine, obzirom da se fosfor tako razlaze. Mislim da se prve godine razlaze 50%, druge 30%, trece 20 i cetvrte 10%.

E sada, razgovarao sam sa jednim direktorom psss iz Vojvodine koji je po struci hemicar tj radi analize, i on mi je rekao da kiselost "potiskuje" fosfor, i da ne vredi takva preporuka u kiselim zemljistima.
Sto znaci da ti to strucno lice nije dalo losu preporuku, vec se strucnjaci medju sobom prepiru koja je preporuka bolja od ove dve.
Samim tim, ako svake godine bacas po manje, meni je ova preporuka sigurnija, ako se razumemo?

P.s. sto se kreca tice, bacaj koliko zelis, ali podici ph puno neces :)
 
moras baciti prvo krec sa stajnjakom i tek za nekih 3meseca ce ti biljka moci usvajati fosfor kako treba tj znatno bolje nego sto ti je sad slucaj ali bez kreca FOSFOR BACAS ,,DZABE,,
 
ALI ako baca krec svake godine u velikim kolicinama? Zar nije moguce da ph dodje blizu 7?
 
MAP ću baciti odjednom 500kg i već sam tražio ponude jer mi treba ceo šleper (našao sam ortake) i gledaću da bude što povoljnija cena. A kreč ću postepeno, sada 2000/ha pa najesen 5000/ha sa stajnjakom 50 tona (u 6 hektara) i na proleće 1000/ha. U njive koje zalivam iće će oko 500kg MAP Lincer 8 tona kreča i 50t stajnjaka kravlji 5 godina star. Investicija će okvirno izaci oko 1.500.000 za 20 hektara.
 
djjova, ne padaj odmah u depresiju. Ne znači da su pare bacane ali si istina trebao ranije raditi analize. Jeste kiselo ali se može popraviti. Postepeno. Zaori kreč na jesen, bolje je. Biće to na kraju dobro ako se potrudiš.
 
moguce 5 t ti popravlja ph za 1 otprilike tj zavisno od zemljista ali ne bi trebao gajiti biljke ako baca svake godine jer ce ,,izgoreti,,tj blokirace se drugi elementi

Ajd bas neka baci 5t po hetaru i nista vise, pa da vidimo da li ce dici ph za 1 stepen.
Ja kazem da nece.
1 ha ima 10.000m2
5000 kg na 10.000m2
5kg na 10m2

E sada, kada bacis svega 5kg na 10m2 i ako govorimo o kolicini zemlje od 30cm dubine, da li stvarno mislis da u praksi moze da se poveca ph za ceo jedan stepen?

U praksi, ljudi koji su dobijali krec besplatno od drzave nisu sa ovom kolicinom podigli ph vrednost vise od 0,3
Cak i kada radis duplu analizu na istoj njivi, opet naravno dolazi do malih varijacija jer nije svuda isto, pa je diskutabilno da li ce skociti i za tih 0,3
Sumadijska zemlja nije loseg kvaliteta, vec je kiselost ta zbog cega mi imamo tako lose prinose. Bacamo ureu je nam to savetuju prodavci po poljoprivrednim apotekama koji su ili nestrucni, ili zele da zarade.

Odakle kiselost? Pa zato sto su nase oranice nastale krcenjem suma.
To je bolest koja se sporo leci, svidelo se to nama ili ne
 
Slažem se da je tako jer sam ja jednim delom sam zakiselio zemljište. Pre 7 godina ja sam imao iz jednog i po reda od 240 metara kukuruza pun bunker jednorednog šempeter berača. Tada nisam merio koliko je to bilo u kubnim metrima ali smo iz te jedne njive od 2,5HA imali kukuruza da smo ga brali dva dana. Prošle godine sam u kukuruzu skršio 500kg uree jer sam se nadao da dobijem 10 T kukuruza po hektaru, ali dobio sam stojka ne više od 4T i to sa zalivanjem. Sada kada vidim analizu, pa ja sam još dobro prošao.
Sobzirom da je od tada prošlo 7 godina i da smo u proseku svake gorine bacali 3KG ureee ili Ana dolazimo do toga da sam ja tu stavio oko 21 KG (zakiseljivača) đuriva koje kiseli zemlju.
Postoji još jedno pitanje za koje mi mnogi dali različito mišljenje. Da li zalivanje spira krečnjak i samim timepovećava kiselost. Na internetu sam vieo da u nemačkoj kada otkriju kiselo zemljište rade akanilzu od 30 do 60 i ako je zemljište povoljno ima humusa u nekoj razumnoj meri a da je manja kiselost ili je čak i nema pristupaju razbacivanju nekog granulata koji nisam shvatio koji je i onda izoravaju zemljište doboko do 60 centimetara.
 
Za ovo "spiranje" krecnjaka u neke dublje slojeve,licno mislim da glavnu ulogu ima humus.Ako je zemljiste sa zadovoljavajucim procentom humusa,sigurno ce on dobro vezati i krecnjak i ostale makro i mikroelemente,te nece olako doci do spiranja istih.Krecnjak se,inace,baca sa stajnjakom jer je to zdrava kompatibilnost.A i za humus vazi da pored ostalih prednosti,ima takodje svoj ucinak u borbi protiv kiselosti zemljista.Ti djjova,ocigledno dobro djubris stajnjakom i sa humusom sigurno nemas problema.Slazem se sa Markom u vezi podizanja ph sa 5 t krecnjaka po ha za 1.Mislim da je u praksi to tesko,mnogo je duzi put podizanja ph.Slucaj iz jedne susedne opstine,gde je covek od struke bacio odjednom u svom visnjiku kolicinu krecnjaka preporucenu za tu parcelu,ali za visegodisnji period dozirane primene.Imao je nesto sto je licilo na rod,ali ne od visnje,lisce je bilo sitno pomalo deformisano,biljka je bila pod stalnim stresom i prosto se borila za opstanak.Doslo je do strasnog antagonizma medju svim hranljivim elementima i samo ne znam sta je dalje bilo sa tim posedom. E sada,mnogi kazu da saturacioni mulj ima mozda najbolji i najbrzi efekat kod kiselog zemljista.Sigurno da krecnjak nije najbolje resenje,ali jedno od mogucih jeste.
 
Postoji još jedno pitanje za koje mi mnogi dali različito mišljenje. Da li zalivanje spira krečnjak i samim timepovećava kiselost. Na internetu sam vieo da u nemačkoj kada otkriju kiselo zemljište rade akanilzu od 30 do 60 i ako je zemljište povoljno ima humusa u nekoj razumnoj meri a da je manja kiselost ili je čak i nema pristupaju razbacivanju nekog granulata koji nisam shvatio koji je i onda izoravaju zemljište doboko do 60 centimetara.

Tako i dolazi do zakiseljavanja zemljista (ispiranjem krecnnjaka). Kada unosis krecnjak u zemljiste moras ici propisane norme zajedno sa stajnjakom jer prilikom unosenje krecnjaka desava se reakcija koja povlaci hranljive elemente iz zemljista a stajnjak te potrebne elemente nadoknadjuje i samo tako ces uspeti da odradis podizanje PH bez veceg stresa za zemljiste. Ukoliko ubacis samo krecnjak bez stajnjaka sve sto tu posadis moze nici aki ce imati problem u usvajanju nekih elemenata jer ih nema u obliku koji je potreban za usvajanje.
Prosto i samo tako treba da se radi. Sve ostalo je pogresno i donosi vise stete nego koristi.
Mozes i da unosis manje doze krecnjaka u zemljiste svake godine i da tako izbegnes stres na tu parcelu da bi popravio PH ali za to trebaju godine. Ko ima strpljenja to je najbolja stvar, svake godine uz stajnjak ubacis i koju tonu krecnjaka i tako svake godine.:kisa:
 
Sve je to lepo ali ne podpuno i poslednja informacija nije tacna u opisu "materijala za kalcifikaciju". Ispade da je sve isto a nije i u tome sto nije je najbitnija razlika sta se koristi za "kalcifikaciju" uspesno a sta ima fatalne posledice na zemljiste i biljni svet koji se na njemu nalazi..
 
nema veze kiselost sa sumom vec sa tipom zemljista koji se formirao u sumadiji i 70 posto su kisela...rekao sam da otprilike 1 ako ti je ph 5 sigurno ces podici za 1 ako je 3 neces.plus za kalcifikaciju dobijamo krec od opstine sumnjivog kvaliteta,njivalCa je dosta dobar bar tako kazu...meni je zemljiste 4,25 pise da CaCO3 nema ni u tragovima i ima previse aluminijuma mangana i gvozdja sto blokira fosfor zato mora da bacam krec ...ne kazem ja da ces za 1 godinu podici ph...KREC SE RASTVARA OD 2-5 GODINA
 
Nazad
Vrh