Analiza zemljišta

Stigla i meni analiza.
64rv.jpg
 
Hteo bi da mi neko razjasni "preveliku" količinu fosfora na prvoj slici? Kako uopšte deluje na gajenu biljku ?
dscn0932.jpg
[/IMG]
Na ove druge dve mislim da je u granicama normale ili se varam ???
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG] Šta dalje preduzimati i koje kulture podnose preveliku koncetraciju fosfora ?
 
Hteo bi da mi neko razjasni "preveliku" količinu fosfora na prvoj slici? Kako uopšte deluje na gajenu biljku ?
dscn0932.jpg
[/IMG]
Na ove druge dve mislim da je u granicama normale ili se varam ???
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG] Šta dalje preduzimati i koje kulture podnose preveliku koncetraciju fosfora ?


ovo ti je nemoguce verovatno je 21,9 a i to je mnogo optimum ti je 15mg...proveri ti to...u svetu ne postoji takvo zemljiste:haha:

- - - - - - - - - -

Stigao danas krec,posle 6 meseci...
155951910201498303719837.jpg

162195410201498300319752.jpg


Sta mislite moze li(valja li) da krec prosipam po stajskom djubretu dok je jos na gomili,sloj kreca,sloj djubreta,da ga posle ne bih dizao na prikolicu?

treba da bacis stajnjak pa krec u prahu po njemu al bi valjalo da razbacas i zaores a ne na gomilu...po kojoj si ceni uzeo i gde?

- - - - - - - - - -

Stigao danas krec,posle 6 meseci...
155951910201498303719837.jpg

162195410201498300319752.jpg


Sta mislite moze li(valja li) da krec prosipam po stajskom djubretu dok je jos na gomili,sloj kreca,sloj djubreta,da ga posle ne bih dizao na prikolicu?

treba da bacis stajnjak pa krec u prahu po njemu al bi valjalo da razbacas i zaores a ne na gomilu...po kojoj si ceni uzeo i gde?
 
@ Kameni, verovatno je greska u pitanju 21.9 je prava vrednost.Kod mene je bila vrednost 10.00 i 13.50.Sa 219.00 bi mogao da otvoris rudnik fosfora...............i da se obogatis........::novac::
 
Moze biti i greska a moze biti i nepravilno uzet uzorak ali i dugogodisnje nepravilno djubrenje. Ja sam gledao analize sa preko 100 fosfora, tako da nista nije nemoguce
 
Hteo bi da mi neko razjasni "preveliku" količinu fosfora na prvoj slici? Kako uopšte deluje na gajenu biljku ?
dscn0932.jpg
[/IMG]
Na ove druge dve mislim da je u granicama normale ili se varam ?

Mislim da nije greška,.. ali to ipak znaš najbolje ti sam.
Ako si redovno prihranjivao sa (recimo) 15:15:15, pa uz to i nisi štedeo,.. to je to.
Dogodilo se to i meni kada sam nosio baštensku zemlju na analizu.
Štos je u tome što FOSFOR NE ODLAZI, već se vezuje za podlogu. Azot i Kalijum odlaze u dublje slojeve (ispiraju se,.. azot više).
Druga stvar je što većina biljaka više troši Azota i Kalijuma (a najveći potrošači fosfora su lubenice, pa paradajz,.. od uobičajenih kultura).
Ostali rezultati su OK. Na ove druge slike mislim,..
U knjigama je opisano štetno dejstvo fosfora,.. ali ti ja iz ličnog iskustva tvrdim da je to u praksi zanemarljivo, (ja nisam primetio) ako u podlozi ima dovoljno Azota i Kalijuma. (Ja sam u rezultatima analize i Kalijuma imao preko 100, a humusa 6%).
 
Ne mora biti greska. Svojevremeno je @cicimoric okacio analizu jedne-dve svoje parcele sa oko/preko 100 mg/100g kalijuma. Takodje je poznato da u njihovom kraju seju soju bez NPK i imaju dobre rezulatate, sto je i ocekivano spram njegovih rezultata.
@lola od nikaragve
Zavisi kako koja kultura. Kukuruz je 50-50 u potrosnji fosfora i kalijuma. Povrce po defaultu trosi vise kalijuma zato se i predlaze djubrenje sa NPK sa naglasenim kalijumom. Za paradajz se delimicno slazem.
U zavisnosti od planiranog prinosa, tipa proizvodnje i bogatstva zemljišta u hranivima, u zemljište se unosi oko 140-160 kg N/ha, 180-220 kg P20 5 i 130-150 K20/ha. Ove kolièine proizvoðaèi treba da uzmu samo kao orijentacione, jer se svaka parcela djubri za sebe. Kod obraèuna kolièine hraniva koja se unose u zemljište važno je napomenuti da paradajz iskorišæava azot sa 60%, fosfor sa 15% i kalijum sa 70%.
http://www.poljoberza.net/PG16_2.aspx
Dakle iskoristava daleko veci % kalijuma, pa mu treba manje kalijuma dodavati prilikom djubrenja od fosfora, ali je i dalje kalijumska biljka.
 
Zanimljivo je to što sam neko veče bio kod komšije na kafi i priča on kako je dobio rezultate analize i ajde da vidim kad ono slično mojima a njive deli samo put pa zaključujem da je analiza ispravna i da je verovatno takva "greda" zemlje u našem kraju.
fotografija0540.jpg
[/IMG]
Sa prve slike je komšijina analiza njive koju deli samo put a druga slika je njiva udaljena nekih 300m da ne kažem u drudoj duži !!!!
fotografija0542.jpg
[/IMG]
I ovde je fosfor u velikoj koncetraciji ali ne kao kod mene ?
 
Velika kolicina fosfora je uglavnom u zemljistima koja imaju visoku ph vrednost. Niska ph "istiskuje" fosfor, i koliko god da djbris, opet je nedovoljno.
Koja je vama ph vrednost na ovu klolicinu fosfora? Ne bi me iznenadilo da je oko 8
 
Naša (Banatska) zemlja ima pH oko 7,4 do 7.8 ,.. prosečno se računa na oko 7,5 a približno toliko ima i voda iz bunara .
Slična je situacija u celoj Panonskoj oblasti, - blago alkalna.reakcija.

Velika kolicina fosfora je uglavnom u zemljistima koja imaju visoku ph vrednost. Niska ph "istiskuje" fosfor, i koliko god da djbris, opet je nedovoljno.
Koja je vama ph vrednost na ovu klolicinu fosfora? Ne bi me iznenadilo da je oko 8
Moglo bi se i tako reći da: Niska ph "istiskuje" fosfor ,.. ali je pravo objašnjenje u hemiji.
Naime pri toj reakciji tla se ne događaju, dovoljno, henijske reakcije, u kojima nastaje Fosfor koji biljka može da uzme korenom. To je lepo objašnjeno na ovom forumu u ovoj temi http://poljoinfo.com/showthread.php?4160-Osnove-pravilne-prihrane .

a evo jedan jednostavniji grafik, gde se vidi, koliko se važni (i biljci pristupačni) elementi stvaraju u podlozi, zavisno od pH reakcije:
phreakcija.jpg
:

Možda nije zgoreg još da napomenemo da, Fosfora u P2O5 (Fosfor-pentoksid) ima oko 43%, jer u rezultatima analize se ne daje količina čistog fosfora.


Znači, ima veze koliko je Fosfora prisutno u podlozi, ali je još važnije, koliko biljka može uzeti korenom. Zato se u analizi zemljišta radi i pH reakcija (pH vrednost).
-------------------------------------
I još nešto zaboravih: Količina humusa može biti od 2 do 8%, a optimum je 4%. (Huminska kiselina helatizira mikroelemente,.. u prvom redu gvožđe, a biljka ga uzima samo u helatu,.. ).
Sve ispod 2% humusa je posno,.. mršavo.
 
Poslednja izmena:
Velika kolicina fosfora je uglavnom u zemljistima koja imaju visoku ph vrednost. Niska ph "istiskuje" fosfor, i koliko god da djbris, opet je nedovoljno.
Koja je vama ph vrednost na ovu klolicinu fosfora? Ne bi me iznenadilo da je oko 8

Na slici gde je fosfor 219mg, ph je 7,58. A na one dve manje slike gde sam naveo da je verovatno OK, tu je ph 6,59 i 7,20 !!!
Bio sam danas u PSS Sombor i pitao za moj slučaj kako da ga rešim ! Narednih par godina da sejem bez upotrebe NPK đubriva je bio odgovor !!!
 
Danas su mi stigle analize zamljišta i rezultati su veše nego poražavajući, dobio sam analizu baš onakvu kave sam se najviše i plašio. Sve njive koje su mi od velikog značaja i u koje san najviše ulagao su MNOGO KISELE. Toliko sam se zabrinuo da sam već razmišljao da sutra posaljemkamion za krečnjak, samo neznam gde?

Da napomenem da su mi tražili potvrdu o obnovi gazdinstva za 2014 i setvene strukture za 2014.

Evo i rezultata ako se ne vide klikni na link.
https://lh3.googleusercontent.com/-...0/ntonNsO3nIs/w957-h538-no/2014-02-24-772.jpg

2014-02-24-772.jpg
 
Jovo ima i gore od ovog,za nas kraj i nije toliko porazavajuce,realno je bilo ocekivati da je zemljiste kiselo.
Samo krec i MAP i popravi se sve.
 
Znam da ima gore, ali ja sam godinama mnogo ulagao u zemlju, a tek sada sam prvi put setio se da uradim analizu. Koliko sam samo bacio para u zemlju a ada nisu ni imale priliku da se vrate. Ča i ova godina je pod znakom pitanja jer su mi rekli da kreč mora da se zaore. Bogami ja cu da bacim jedan deo i da ga zatanjiram pa šta mu bog dao.
 
Druze,moj ti je savet,ako nisi do sad bacao krec,nemoj ni bacati do jeseni da bi ga zaorao,kad vec tako preporucuju strucnjaci.Ja sam tako radio i sledeca analiza je pokazala manju kiselost
 
Nazad
Vrh