Analiza zemljišta

Hvala Dragane od tebe sam i mogao očekivati da znaš za ovo verovatno se ovo uči na fakultetu :ppozdrav:
 
Evo i mojih analiza, mene prvenstveno zanima šta da bacam od đubriva da bih kroz duže vreme vratio zemljište u ph neutralno, i podigao vrednosti caco3, u glavnom manje više sve njive su mi slične, ova ima možda najniže vrednosti ph i caco3 ali to je to....
Zanima ma me, kako urea utiče na te vrednosti, a kako kan i san.... Molim za savet garise, Dragana18 i ostalih koji se razumeju...

 
Poslednja izmena:
Nadamo se evo da će neko ko se razume, ipak odvojiti vremena i objasniti, čemu služi i kako se povećava....
 
Kao prvo cudi me da u Vojvodini postoji kiselo zemljiste, CaCO3 je krecnjak i osnovna je funkcija da neutralise kiselost iz humusa i biljnih ostataka, urea na kraju svog razlaganja ostavlja kiseo deo, zato se ne preporucuje za zemljista sa manjim ph od 6.Kan ili krecni amonijum nitrat u sebi sadrzi krecnjak najcesce kao nosac, tako da ima baznu reakciju na kraju razlaganja i vecinom se koristi za zemljista sa kiselom reakcijom, da bi ih neutralisao.
 
Ova konkretno šimuđ VI duž, ali generalno ovakva je situacija, i sa s.stranom, i sa ritom, i sa selištem...
 
Ako hoces da povecas udeo CaCO3 jedino je resenje da razbacis saturacioni mulj, on je najeftiniji , a dobar i dugotrajan............
 
Pitanje je da li treba da ga povećavamo, da li bi dobili nešto time?
Postoji djubrivo, Eurofertilovo, koje sadrži CaCO3, zaboravio sam mu ime. Mindjušar je pisao da ga obavezno baca pre setve soje.
Šta je sa tim čovekom, nema ga?
 
Najlakse je uzeti mleveni krec i razbacati!! Ne znam koliko kosta u praksi,ali tako kaze teorija i moj profa na fakultetu.. Lako se izracuna koja kolicina je potrebna za odredjenu povrsinu,jedini uslov je da se zna koliki je kapacitet adsorpcije zemljista (CEC) ,to se analizom moze utvrditi..I na svakih par godina dodavati pomalo kreca i odrzavati nivo koji je potreban.Ali obavezno se treba uraditi mehanicka analiza zemljista da bi se utvrdio CEC,jer ako se doda previse kreca ode zemljiste u blago alkalno,a onda se javljaju problemi sa iskoriscavanjem hraniva... Sve u svemu naci coveka koji zna svoj posao i platiti ga i ne razmisljas o posledicama - imas koga da vatas za gusu ako ne daj boze nesto krene naopako :)
 
@ kanački Postoji amonijumsulfat ,on se uglavnom koristi kao veštačko đubrivo za veoma alkalna zemljišta. U zemljištu se amonijumjoni oslobađaju i formiraju male količine kiseline, snižavajući PH balans zemljišta, istovremeno dajući azot koji je esencijalan za rast biljaka.
 
Sve zavisi u kojoj fazi evolucije je zemljiste,ukoliko je pocelo ispiranje karbonata,u kratkom periodu ce se nastaviti ispiranje dodatog CaCO3. U blago alkalnim karbonatnim zemljistima sa pH 7.5-8.2 se mnogo sporije ispiraju karbonati. U kiselim zemljistima na svakih par godina trebalo da se proverava pH i dodaje pomalo CaCO3 da bi se odrzavao pH na optimumu..

@marcelo Amonijacni jon usvaja biljka,koji je izvor azota, dok pH snizava sulfatni jon koji je kiseo,tj sa vodonikom gradi kiselinu koja zakiseljava zemljiste.. Inace u pravu si,amonijum sulfat snizava pH i mora se voditi racuna sa njim da se ne napravi neki belaj..
 
Poslednja izmena:
a da li postoji nacin da se vremenom smanji CaCO3 iz zemljista ?

Slažem se ja sa svim gore napisanim o smanjivanju pH vrednosti (zakišeljavanju zemljišta). Skoro svi sulfati smanjuju pH podloge (i gvožđe-sulfat i magnezijum-sulfat,.. ali se koriste u manjim dozama, jer je azota najviše potrebno,..), zakišeljava ga i Sumpor (u koloidnom obliku, tzv kvašljivi sumpor),..

a u hemijskoj reakciji Azotne kiseline i Kalcijum-karbonata, nastaje Kalcijum-nitrat i ugljen-dioksid i voda.

2HNO3(aq) + CaCO3(s) = Ca(NO3)2(aq) + CO2(g) + H2O
Azotne kiseline bude i u kiši (ponekad i previše), a Kalcijum.nitrat uzima biljka, kao hranu,..
 
u novosadskom institutu se naplacuje nekih 2300-2600 din po uzorku , moze da se posalje brzom postom , tacnu cenu sam zaboravio ..
u zrenjaninskom institutu je besplatno jos uvek , ali se jako dugo ceka.. nisam siguran da mozes da im posaljes, ali raspitacu ti se ovih dana kad budem isao po svoje rezultate
 
Pozdrav ..Da li neko ima iskustva sa ovim.... ili je bacanje p...i vremena....???

Milwaukee NPK Test Kvaliteta Zemljišta, omogućava Vam da testirate zemljište i utvrdite koncentraciju glavna tri elementa N, P, K, u zemljištu.
Uputstvo za korišćenje:
Uzima se dva uzorka (po 1 aru), pri čemu se obavezno odstani gornjih 5 cm zemljišta. Uzorak se uzima sa dubine od 5-15cm (livade), 15-40cm (redno sađene biljne kulture), 20-60cm (drveće). Zatim se svi uzorci sa istog dela zemljišta se pomešaju u homogenu smešu. Iz iste je neophodno odstraniti kamenje i biljne ostatke. Pre rađenja individualnih testova neophodno je izvršiti izvlačenje ekstrakta zemljišta. To se vrši na sledeći način: napuni se bela tuba sa 7.5ml ekstrakt rastvora, doda se 9 malih kašika uzorka zemljišta, zatvori se i mućka 1 minut. Tuba treba da odstoji 5 minuta.
Individualni test N: pipetom se uzme 2.5ml ekstrata iz zemljišta u čistu tubu, doda se paketić reagensa za azot (obavezno ceo). Tuba se zatvori i mućka 30-ak sekundi kako bi se reagens rastvorio. Tuba mora da odstoji 30 sekundi a zatim se upoređuje boja sa bojama na test kartici za azot.
Individualni test P: pipetom se uzme 2.5ml ekstrata iz zemljišta u čistu tubu, doda se paketić reagensa za fosfor (obavezno ceo). Tuba se zatvori i mućka 30-ak sekund ikako bi se reagens rastvorio. Tuba mora da odstoji 30 sekundi a zatim se upoređuje boja sa bojama na test kartici za fosfor.
Individualni test K: pipetom se uzme 0.5ml ekstrata iz zemljišta u čistu tubu, doda se 2ml ekstrakt rastvora. Zatim se doda i paketić reagensa za kalijum (obavezno ceo). Tuba se zatvori i mućka 30-ak sekund kako bi se reagens rastvorio. Tuba mora da odstoji 30 sekundi a zatim se upoređuje boja sa bojama na test kartici za kalijum.
Ovaj komplet poseduje po 25 reagensa za pojedinačne elemente (N, P i K) što znači da se može koristiti za 25 pojedinačnih uzorkovanja zemljišta!
 
Nazad
Vrh