Analiza zemljišta

Nisi Mirko u pravu,prvo postavi pitanje da li je adekvatno urdio analizu.99% da nije zato je sledeći put I bio rezultat poražavajući,ali dosta da pusti priču po selu I svi odustali. Drugo, nije se valjda nadao da će udvostručiti rod?
Nije pustio pricu,komsija mi je a i sve njive su mu pored mojih,sve vidim kao na dlanu.Sta je dobio tim,mucenik se ubio da razbaci sav taj krec i prc.Moji a i usevi ostalih se nista ne razlikuju od njegovih iako ja nikad nisam uradio analizu i nisam bacio krec.Bacam KAN redovno sto je i propisano za nase brdovite kisele terene:osmeh:
 
ahhaha mirko 015@ bas je brdovit teren :D ja bacam stajnjak kravlji i za sada sljive razbijaju :) a za ostalo krave slabo daju djubre, dzabe ih kritikujem one ne moguvise da daju :D hhaaha
 
Ja samo da vas informisem da je jedan covek iz susednog sela ciklonom(rasipacem vestackog djubriva) razbacivao krec ne da je bilo magle, nego imao sam utisak da je neko bacio atomsku bombu!!! da kazem ''dim'' je bio visok bar 20 metara duvao vetar haos :)
 
U prikolicu sa stajskim djubretom ne bi trebalo da bude tesko toliko.
Zemljace i da bacas rucno iz prikolice lopatom nije nista tesko. Jedan vozi traktor a dvojica lopatama razbacuju po njivi i gotovo za cas. Ima ovde dosta njih sto su tako razbacili opusteno pa i ja medju njima.
Ako imate prikolicu za stajnjak jos bolje samo kad budes vukao stajnjak ubacis u nju i krec i gotovo.
 
Ali da budem iskren mislim da ko ima stajnjak treba da ga iskoristi tamo gde mu urea nije pomogla...kako god jeftinija je prikoica stajnjaka nego dzak ureje ili uree kako god :D
 
Ja samo da vas informisem da je jedan covek iz susednog sela ciklonom(rasipacem vestackog djubriva) razbacivao krec ne da je bilo magle, nego imao sam utisak da je neko bacio atomsku bombu!!! da kazem ''dim'' je bio visok bar 20 metara duvao vetar haos :)
Na taj nacin NIKAKO,pa koliko god da je mala kolicina u pitanju.ISKLJUCIVO prikolicom za stajnjak bacati
 
Ljudi kalcifikacija je 100% uspesna, ali kolicine koje se preporucuju od strane PSS su veoma male.Hektar zemljista je 100 m * 100 m i da ide sloj kreca debeo 1 centimetar, dobije se da je neophodna kolicina 100 kubika na hektar ili 100 tona.Ne moze se sa malom kolicinom kreca neutralisati kiselost zemljista ciji je sloj debeo 50 cm. Konkretna preporuka od 8 tona na hektar je veoma mala, dodje 0.8 milimetara debeo sloj kreca da se nabaci na povrsinu zemljista.
 
Na taj nacin NIKAKO,pa koliko god da je mala kolicina u pitanju.ISKLJUCIVO prikolicom za stajnjak bacati
slazem se, krivo mi je covek bio daleko inace sam hteo da snimim i da postavim ovde, ako nedge vidim neku slicnu ''ideju'' postavicu slike, inace ferguson je posle toga postao beo vozac kompletan beo mislio sam da je andjeo jos krila mu falila, al opet kazem kad sam stigao da vidim sta se desava odkud tolika dimna zavesa videh samo njega :D
 
Kiselost zemljista potice od humusa a humus od organske materije. Zemljista juzno od save i dunava su vise ili manje kisela, zato sto su zemljista i njive nastale uglavnom na sumskim krcevinama bukve i slicno ciji je list mnogo vise kiseo nego npr . hrasta. Pa svakako treba bacati sto vece kolicine, naravno ne treba preterivati jer puno kreca u susnim godinama kakve su zadnje 2-3 zna da bude mnogo nezgodno.
 
Prije nekoliko godina sam bacao kreč za potrebe lješnika. Napravio sam nešto jednostavno i veoma malo je prašilo. Opisaću kako a ako se nesnađete onda ću ići na crtanje.
Uzeo sam dvije šire daske i postavio ih u oblik slova V. Prednju stranu sam malo spustio a zadnju podigao za nekih 4-5cm i to učvrstio sa bočnim daskama. Kao korito za svinje samo malo drugačiji oblik. Ne ravno dno već V koje je na dnu otvoreno 4-5cm. To pričvrstio na poluge traktora i spustio na zemlju. Naspem kreč i vučem po zemlji. Zbog neravnog terena to poskakuje i kreč izlazi van a pošto je nisko skoro da nepraši. Upočetku sam imao komad lima da regulišem veličinu otvora ali sam ga otvorio skroz i količinu rješavao bržom ili sporijom vožnjom.
Ovu prednju dasku sam spustio niže dabi se čitava sprava vukla na njoj a da neulazi zemlja koja bi zatvorila izlaz za kreč.
Dubina je bila oko 50 cm a širina 200 cm. Stane tu dosta kreča a može se napraviti i veće.
 
Dobio sam rezultate analize danas, pa imam samo par pitanja za vas, posto kad sam otisao u zadrugu kod agronoma, rekao mi je da to nije dobro nista, da tu ima nekih gresaka, da to ne uzimam sve kao stvarno da bolje nastavim kako sam i bacao pre i bla bla...pa sam se vratio kuci bez ikakvih korisnih informacija, pa reko da pitam vas...stavio sam primer losije i bolje parcele jer imam pitanja nekoliko za vas....

img20131010150258.jpg

Ovo mi je losija parcela, sto se vidi iz rezultata...interesuje me sad sl, ako sam dobro izracunao na ovoj parceli za preporuku za sl god, primer kukuruz koji cu sejati treba da bacim te cifre po he, tj za moju povrsinu oko 220kg N, 250kf P (fosvora) i 150kg(kalijuma) na tih 1he i 70ari....e sad me interesuje koje ja tu djubrivo da bacam, ako bacam npk3x15 to je preeeekovise djubriva, ako bacam map15:52 samo za fosvor mi treba oko 500kg za moju povrsinu (to su 3kj)....sta radite vi, vala je neko imao slicne rezultate pa je l moguce da se baca toliko?? ako sam dobro proracunao, a jesam sigurno

img20131010150411.jpg


Na ovim rezultatima analize dobio si preporuku koliko kilograma azota, fosfora i kalijuma je potrebno da das tvojoj povrsini zemljista. Dakle, iz tvoje prve tabele se vidi da ti za prinos psenice od 6500 kg/ha treba 89 kg fosfora. Jedino sto je na tebi jeste da odredis i izracunas koliko treba da utrosis djubriva odredjene formulacije da bi obezbedio tih 89 kg fosfora (plus 117 kg azota, i plus 52 kg kalijuma)...
pH ti je u redu.
 
@frkani zanimljivo , kažeš da si zadovoljan sa tim kako funkcioniše . Koje vrstu kreča si koristio , tj kakva je bila granulacija -krupnoća ? Dosad sam par puta bacao po malo kolko mogu kreča odn onog kupovnog kalcinita kako li se već zove , raznim metodama uglavnom rasipačem . Uglavnom nepada mi napamet da bacam onaj granulisani krupni kreč kakav ovde ljudi uglavnom bacaju a dovoze iz Čelinca gore iz krečane jer mislim da pravi efekat i brzo djelovanje ima samo najsitnija čestica tj prah . Zato te pitam dali bi mogao kreč u prahu najsitnijem da se razbacuje na taj način sa tim ručnim radom ? Kolka ti potrošnja bude otprilike ako bi koristio sitni kreč i išao nekom normalnom brzinom ?
 
Nazad
Vrh