Analiza zemljišta

Dobio sam rezultate analize danas, pa imam samo par pitanja za vas, posto kad sam otisao u zadrugu kod agronoma, rekao mi je da to nije dobro nista, da tu ima nekih gresaka, da to ne uzimam sve kao stvarno da bolje nastavim kako sam i bacao pre i bla bla...pa sam se vratio kuci bez ikakvih korisnih informacija, pa reko da pitam vas...stavio sam primer losije i bolje parcele jer imam pitanja nekoliko za vas....

img20131010150258.jpg

Ovo mi je losija parcela, sto se vidi iz rezultata...interesuje me sad sl, ako sam dobro izracunao na ovoj parceli za preporuku za sl god, primer kukuruz koji cu sejati treba da bacim te cifre po he, tj za moju povrsinu oko 220kg N, 250kf P (fosvora) i 150kg(kalijuma) na tih 1he i 70ari....e sad me interesuje koje ja tu djubrivo da bacam, ako bacam npk3x15 to je preeeekovise djubriva, ako bacam map15:52 samo za fosvor mi treba oko 500kg za moju povrsinu (to su 3kj)....sta radite vi, vala je neko imao slicne rezultate pa je l moguce da se baca toliko?? ako sam dobro proracunao, a jesam sigurno

img20131010150411.jpg

A ovo mi je bolja parcela gde ne moram fosvor da bacam uopste, a planirao sam map da zaorem jer ce ici psenica....sad vas opet pitam, gde se moze nabavitidjubrivo a da ima kalijuma vise? azot znam da ima urea, an i ostalo...pretpostavljam da su takva djubriva tipa YARA ali to je preskupo :( sta vi preporucujete?? i jos nesto me interesuje, da li su mi zemljista kisela ili nisu, tj da li smem da bacam UREU ili SAN (sad nisam siguran koje ide za kisela zemljista a koja za alkala, posto nije umeo ni to da mi kaze covek iz zadruge ili bar nije hteo....pitanje je gde je granica za kiselost?? na 7?
 
Markokg1982,opstina daje krec besplatno,ja sam naprimer dobio 8t za 2h,nemoze da daju vise posto mnogima treba da se da.
Iksi,davalo se za celu opstinu ko je dao uzorke,u julu meseci je bilo oglas u Takovskim(na zadnjoj strani).Jos nisam dobio krec,ali su rekli da ce stici do zime.
 
Da li mozda znas koji je krec u pitanju? Mleveni kamen, hidratisani ili nesto drugo? po meni je saturacioni mulj najbolji, provereno ....
 
Najbolji je saturacioni mulj, njega sam probao.....pa onda kalcijum karbonat CaCO3 dobro neutralise kiselost i sporo se ispira, hidratisani je po meni najlosiji , brzo deluje, ali se i brzo ispira, pa je efekat kratak oko 2 godine....
725264247105524
 
Dobijas CaCO3 takozvani filer. Kakav crni kalcijum hidroksid (hidrat)
Znam ja, provereno uzimao sam prosle godine isto kao i ti. Ko da najbolju ponudu dobija posao da isporuci. Ide sleper i dovozi ti dokle moze najblize.

Da me ne razumete pogresno, nije mi cilj da se pravim pametan, vec da termine koji se pominju razjasnim...
CaCO3 je kalcijum karbonat... krecnjak, kreda zavisi kako ko kaze... To je kreda kojom se u skolama pise po tablama, recimo.. E sad ako kazu ili pise hidratisan to ne znaci da je u pitanju Ca(OH)2 - kalcijum hidroksid, vec da je u pitanju jedinjenje koje u sebi sadrzi odredjen broj molova vode. Recimo, pr. CaCO3 x 4H2O... Hidroksid je baza, prosto receno, hidratisan predstavlja udeo vode u hemikaliji, isto tako prosto receno.. Ako sam napravio neku gresku u tekstu ne zamerite, umor me stigao :) Uglavnom, hidroksid se znacajno razlikuje od hidratisan... Uzdravlju, ako vas jos nesto interesuje, slobodno pitajte, ako znam potrudicu se da objasnim drugarski.. :ppozdrav:

Dodatak, vidim sad da po netu Ca(OH)2 nazivaju i hidratisanim krecom, gradjevinskim... Tintoreto, znam na sta ste mislili sad ;)
 
Moj komsija je dobio taj krec pre par godina i posle tog razbacivanja nije bilo nikakvog poboljsanja,nista specijalno.Posle 2 godine uradi ponovo analizu a ono zemljiste jos kiselije.Odustao kao i svi u selu.Koristiti KAN i sta je tu je,dzabe muka trud i rad.

Napomena:Zemljiste juzno od save i dunava je kiselo u full-u i tu pomoci nema!!
 
Dobio sam rezultate analize danas, pa imam samo par pitanja za vas, posto kad sam otisao u zadrugu kod agronoma, rekao mi je da to nije dobro nista, da tu ima nekih gresaka, da to ne uzimam sve kao stvarno da bolje nastavim kako sam i bacao pre i bla bla...pa sam se vratio kuci bez ikakvih korisnih informacija, pa reko da pitam vas...stavio sam primer losije i bolje parcele jer imam pitanja nekoliko za vas....

img20131010150258.jpg

Ovo mi je losija parcela, sto se vidi iz rezultata...interesuje me sad sl, ako sam dobro izracunao na ovoj parceli za preporuku za sl god, primer kukuruz koji cu sejati treba da bacim te cifre po he, tj za moju povrsinu oko 220kg N, 250kf P (fosvora) i 150kg(kalijuma) na tih 1he i 70ari....e sad me interesuje koje ja tu djubrivo da bacam, ako bacam npk3x15 to je preeeekovise djubriva, ako bacam map15:52 samo za fosvor mi treba oko 500kg za moju povrsinu (to su 3kj)....sta radite vi, vala je neko imao slicne rezultate pa je l moguce da se baca toliko?? ako sam dobro proracunao, a jesam sigurno

A ovo mi je bolja parcela gde ne moram fosvor da bacam uopste, a planirao sam map da zaorem jer ce ici psenica....sad vas opet pitam, gde se moze nabavitidjubrivo a da ima kalijuma vise? azot znam da ima urea, an i ostalo...pretpostavljam da su takva djubriva tipa YARA ali to je preskupo :( sta vi preporucujete?? i jos nesto me interesuje, da li su mi zemljista kisela ili nisu, tj da li smem da bacam UREU ili SAN (sad nisam siguran koje ide za kisela zemljista a koja za alkala, posto nije umeo ni to da mi kaze covek iz zadruge ili bar nije hteo....pitanje je gde je granica za kiselost?? na 7?
7 je neutralna sredina sve manje od 7 je kisela sredina a sve veće od 7 je bazna (alkalna ) sredina .
 
Pitanje je koliko je potrebno kreca da bi se puferski kapacitet zemljista promenio.. Nije to uvek isto na papiru i u polju, mada oni to zaracunaju preko digtrona lepo, ali nece uvek da moze tako lako... Mirko lepo kaze, preci na KAN, i ako se moze jos koji put sa krecnjakom, popravice se.
 
Moj komsija je dobio taj krec pre par godina i posle tog razbacivanja nije bilo nikakvog poboljsanja,nista specijalno.Posle 2 godine uradi ponovo analizu a ono zemljiste jos kiselije.Odustao kao i svi u selu.Koristiti KAN i sta je tu je,dzabe muka trud i rad.

Napomena:Zemljiste juzno od save i dunava je kiselo u full-u i tu pomoci nema!!
Nisi Mirko u pravu,prvo postavi pitanje da li je adekvatno urdio analizu.99% da nije zato je sledeći put I bio rezultat poražavajući,ali dosta da pusti priču po selu I svi odustali. Drugo, nije se valjda nadao da će udvostručiti rod?
 
Popraviti je nemoguce,mislim to je samo trenutni efekat.Grantujem da 90% mojih u selu uopste i nezna da UREA,AN,SAN zakiseljavaju zemlju,to se kupuje napamet i samo cepaj.

Razbaciti krec je teska robija.:sjasi:
 
jebiga... radi analize radi analize,ono sto puta gore se napravi,... analiza treba da sluzi da kaze koja kolicina (naprimer kreca) je potrebna da bi se tlo vratilo u nekoj normali,a ne samo sipaj brate teraj djoko na siroko, i na analizu poceli da zajebavaju....samo da uzmu pare....eh taj prokleti novac!
 
Potpuno se slažem sa mzupunski da treba biti malo uporan I popraviće se nažalost kao I u svakom poslu rezultati su vidljivi posle izvesnog vremena. Još jedno pitanje da li institute Tamiš radi besplatno analizu?
 
Nazad
Vrh