Analiza zemljišta

Danas zvao Institut,analiza zemlje se plaća 2640,00 dinara po uzorku(pokrajina više ne subvencioniše),dok je u poljoprivrednoj službi u Novom Sadu analiza uzorka 900,00 dinara,ali se čeka na rezultate minimum 3 nedelje
 
Teoretski kada sami placate analizu, trebalo bi da ne vazi to iz kojeg ste mesta... Sumnjam da su gadljivi na pare iz druge opstine! osim ako postoji neka regionalizacija pa ne smeju da rade, u sta sumnjam :osmeh:
 
Ma dzaba si radio analizu,to sam i ja mogao da ti kazem,juzno od save i dunava po brdima je sve kiselo zemljiste i tu nema mnogo pomoci.Kod mene su mnogi bacali krec,satracioni mulj i nesto to nije dalo rezultate,slaba pomoc.Samo ubuduce obrati paznju na djubrenje,azotno samo KAN,ni slucajno UREA,AN,SAN,MAP,DAP a predsetveno moze naravno NPK.
 
Ma dzaba si radio analizu,to sam i ja mogao da ti kazem,juzno od save i dunava po brdima je sve kiselo zemljiste i tu nema mnogo pomoci.Kod mene su mnogi bacali krec,satracioni mulj i nesto to nije dalo rezultate,slaba pomoc.Samo ubuduce obrati paznju na djubrenje,azotno samo KAN,ni slucajno UREA,AN,SAN,MAP,DAP a predsetveno moze naravno NPK.
Tacno je da je dosta kiselo zemljiste juzno od Save i Dunava.Kod mene radjena analiza 2010.god.Sledovalo mi nesto oko 30 t kreca,ali stiglo mi 25 koliko je moglo da stane u sleper.Razbacio sam to nekako (muke zive)...Pre mesec i po radjena analiza ponovo,stigli rezultati,opet kiselo.Preporuka KAN i MAP.Pa me sad interesuje,zasto kazes "...MAP-ni slucajno" kad je kiselo?
 
ja sam danas dobio i drugi deo preporuke sada imam za sve parcele analizu i mogu da pravim plan i da bacam sta treba za vikend
 
Dobio rezultate analize zemlje za baštu gde nameravam da posadim voćnak-nameravam krušku.Rezultati su mi blago čudni i za ne poverovati.Na dubini od 0 do 30cm imam fosfora 109,40mg/100g i kalijuma 67mg/100g.na dubini od 30 do 60 rezultati su još gori fosfora 115,40mg/100g i kalijuma 63,00mg/100g.Ovo su toksični rezultati pa imam pitanje da li smem uopšte posaditi krušku na toj parceli
 
Vidim da je puno forumasa ukazalo na znacaj analize zemljista.
Pre nego se podigne odredjeni zasad, analizu je prakticno neophodno uraditi. Medjutim, i prilikom eksploatacije zasada (vec nakon 3-4 godine) bilo bi dobro ponovo odrediti neke od parametara kvaliteta zamljista, jer se vremenom karakteristike zemljista menjaju. Ako se ne djubri i ne navodnjavanja na adekvatan nacin, zemljiste se vec za manje od 10 godina moze potpuno osiromasiti i degradirati.
Jedno od dobrih resenja jeste da sami proivodjaci povremeno prate neke parametre poput kiselosti zemljista, zaslanjenosti, snabdevenosti makro elementima, i td.

Postoje rucni meraci koji bi mogli biti od koristi u ovakvim situacijama.

http://www.hidroponika.com/index.php?route=product/product&path=33_84&product_id=229
http://www.hidroponika.com/index.php?route=product/product&path=24_112&product_id=424
 
u hidro ponici imas i bolju varijantu tj jeftiniju 950 din merac ph,svetlosti i vlaznosti made in cina ali zar nisu svi odande.
 
Nisu svi kineski, ali ima i kineskih koji su odlicni (naravno skuplji su od ovog koji si gore naveo)...
U svakom slucaju, nije lose imati neke od tih rucnih meraca pa direktno na polju, i po potrebi, proveravati stanje zemljista...
 
Nazad
Vrh