Analiza zemljišta

Koristio sam kreč iz vreće što upotrebljavaju u građevini. Sitan prah i rekao bi daće sve ispasti čim uspeš ali neispada. Dok sipam ispadne malo i stane i neispada dok nepočne da poskakuje preko neravnina. Taj otvor se može komadom lima povećati ili smanjiti ako je u izradi ostavljen malo veći. Malo je to davno bilo pa nemogu baš reći koja je brzina ali nešto kao kad brnam ili malo sporije. Mislim da to zavisi i od toga koliko je ravno zemljište. Potrošnju neznam . Ja sam radio odoka. Imao sam da bacim 50tak vreća i kad sam prošao jednom u dužinu oko 200 m zaključio da može više da se baca pa sam otvorio skroz tj. skinuo onaj lim kojim sam regulisao otvor jer sam upočetku mislio da je presitno i daće odmah izaći. Taj lim sam stavio od stare žage sa pilane jer ima dosta krupne zube ali jednostavno je slabo izlazio prah.
Nakraju mi ostalo oko 5 vreća pa sam prešao ponovo tamo gdje je slabija zemlja.
Ako misliš daće prebrzo ispadati neboj se. Može se sasvim tanko razvući i odmah okom vidiš daje malo. Važno je daje prednja daska više spuštena da neštopa.
 
Može se reći daje neorano jer je bilo i pronikle trave, ali nemože da skuplja zemlju jer je nagib daske (slovo V) takav da kad god naiđe na neku izbočinu popne se preko nje. Osim toga to je lagana konstrukcija. Zemlja bi morala biti stvarno sitna i rahla dabi je daska gurala.
 
Ni na jednoj od prethodnih stranica ove teme "Analiza zemljista", nisam primetio da je neko uradio bilo sta drugo osim osnovne hemijske analize.
Osnovna hemijska analiza u vecini slucajeva (kod vecine ovlascenih laboratorija) podrazumeva sledece: ph vrednost (kiselost), fosfor, kalijum, karbonate, humus. Ponegde je u ovu osnovnu hemijsku analizu ukljucen i azot (zbog toga postoji razlika u ceni).
Odredjivanje za azot kao nije neophodno, medjutim, ukoliko se radi o zemljistu koje je prethodnih godina korisceno onda je vise nego neophodno! O tome mozemo prodiskutovati ako je nekome interesantno i korisno.
Medjutim, to nije sve! Nigde na ovoj temi nisam video da je neko uradio analizu mehanickog sastava zemljista. Ljudi, ukoliko hocete da znate koje kolicine djubriva (kada i koliko) da dodajete, mora se odrediti mehanicki sastav (pesak, prah, glina, poroznost...). Ako se to ne odredi, ne moze se znati sta ce se dsiti sa djubrivima koja su data zemljistu!!! Dakle, efikasnost djubrenja (kao i navodnjavanja) zavisi upravo od te fizike zemljista.
Dalje, ko planira da u buducem zasadu ima i sistem za navodnjavanje, onda mora da uradi i vodne kapacitete zemljista. Itd, itd...
Sa pravim analizama zemljista (pod uslovom da su uzorci uzeti kako treba), nema greske!!! Definitivno nema greske, i prinos se moze apsolutno korigovati, odrzavati i sl.
 
Ljudi, ja se ne razumem bas dobro u ove analize, da ne kazem nikako... Evo rezultata parcele na kojoj treba da sadim krompir sledece godine:

PH nKCL: 6.15
Humus: 2.05
P2O5: 12.48 mg/100g
K2O: 25.60 mg/100g

Preporuka 550. kg/ha NPK 8:16:24!! Ja u zivotu nisam bacio tako malo osnove NPK! Krompir da bi dao prinos od 4. vagona po ha zahteva 150 kg/ha N, 165 kg/ha P2O5 i 250 kg/ha K2O maksimalno. Da li se ova analiza i preporuka slazu?
 
Ne znam komso, prosto mi je neverovatna ta kolicina. Da li bi neko mogao da objasni meru 25.60 mg/100g K2O? Kako to da gledam sa tacke kg/ha?
 
Tako je, sigurno znaju. Nego stvar je u tome sto su mi ovo dostavili mejlom juce, a danas ne rade... Danas sam dokon pa reko da pitam, mozda neko zna.
 
Pa dodje ti ukupna kolicina osnovnog djubriva i prehrane 1 tona na 1 hektar .Sto je po meni sasvim dovoljno.Sto se tice kalijuma u nasim krajevima ga ima sasvim dovoljno u zemljistu, uglavnom je fosfor deficitaran.
 
Postoje i izvesni indikatori koji ukazuju na kiselost zemljišta:

- pomoću sone kiseline, ako se pri dodavanju sone kiseline grudvici zemlje ne stvaraju mehurići i ne peni znači da zemljište oskudeva u kreču i suprotno, ako se prelivanjem zemljišta sonom kiselinom javi penušanje to je znak da zemljište sadrži kreč i da (možda) nema potrebe za kalcifikacijom.
- pomoću lakmusove hartije, ako je zemljište kiselo plava lakmusova hartija na vlažnoj grudvici zemlje pocrveni, ako ima dovoljno kreča crvena lakmusova hartija poplavi.
- biljke indikatori koje uspevaju na kiselim zemljištima siromašnim u kreču ( paprat, vresak, rastavić i dr.).
Mozda ovo pomogne.
 
@milos539 Posaljite meni uzorak zemljista postom, i ja cu Vam odrediti pH vrednost zemljista u KCl i vodi. :ppozdrav:
 
Tako sam danas cuo,kaze da se toliko placa.Prosle godine je bilo za dzabe,a ove udaraju po usima.
 
Nazad
Vrh