Akumulatori

I ja imam ovakav akumulator. Po ljetu je na kombajnu a kad nije zetva po potrebi se stavlja na bager ili mjenja potrosene akumulatore. na kombajnu mi ne radi alternator i ujutro ga upalim i ne gasim po cjeli dan, radim sa skinutom "-" klemom posto nisam siguran u instalaciju na kombajnu.

Kombajn, doduse po toplom vremenu, palim cjelu sezonu bez nadopunjavanja akumulatora. Dakle i za psenicu, zob, soju, a zanjem kombajnom svojih 60kj i ove godine usluzno neka 4kj. Nekidan smo palili kombajn da mu ispustim vodu i da malo motor proradi. Prvi put akumulator se mucio i nije mogao upaliti kombajn, nije ga mogao ni okrenuti. pricekam malo da se akumulator "probudi" 20-ak sekundi, i samo sam dotakao kljuc i kombajn je upalio bez greske i bez grijaca.

Racunaj 5 jutara na dan, sto je optimisticno za moj teren, to znaci minimalno 12-15 paljenja bez greske. A bilo ih je puuuno vise.

Za ovakav akumulator imam samo rijeci hvale.
 
da bkod tih rusa ima sklopka koja kad alnasujes ide na 24v a normalno radi na 12v.kao kod dajceva starih.drugo rusi zbog jakih zima imaju pojacane napone na alternatorima. kod mene vlatko i svi drugi imaju kutiju ispod koja ima prekidac za zimsko i letnje punjenje. zimsko ide do 15v sigurno. mada sam to sve izbacio i sa juga je alternator sad. nece akumulator eksplodirati bas tako lako zbog veceg napona nego koji je vec oslabio i ima tropa od celija na dnu pa vecim naponom se uzmuti i napravi direktan spoj. ako je velika struja punjenja hoce iskriviti celije i doci do pucanja
 
@dukej, kad ti je pukao, prilikom paljenja ili u toku vožnje? Ovo liči na eksploziju gasova (vodonik) koji se stvaraju prilkom prepunjavanja, pa je dobio varnicu.
 
Mislim Mirko da je spori,jednom sam ga nosio na popravku ,i reko sam mu da ga ubrza,medjutim isto verglo ko i pre popravke.Valda je zaboravio da ga ubrza,nisam ja isao po njega pa nisam ni pitao.Verovatno nije upisao sta sam mu reko ,On ga samo popravo al nije ubrzao.Posle me mrzelo da ga opet skidam i nosim.
 
Kod mene 560 nemoze da upali sa takvim anlaserom,danas probali posto mi je tu akumulator s bratovog kamiona 135Ah Starter Plus 880A i nema sanse da upali uz pomoc grejaca koji je naravno ispravan.Kad se stavi brzi anlaser upali na zub sa 75ah-660A.

Ipak je bolje uloziti pare u brzinu anlasera nego u akumulator.Mozda sam upravu:osmeh:
 
Ma on je pun, i nemože ni da povuče struju veću od 1-2A a da nepređe 14,8V, ubrzo struja padne ispod 0,6A, jer je postigao 14,8V.
Alternator je od nekog Renoa iz kraja 90-tih, i radi ko blesav, na opterećenju od 50A, kada popalim sva svetla, napon nepada, drži 14,4V.

Iako bi trebalo to "videti izbliza" (nema baš svih relevantnih informacija) ovo što ste naveli ukazuje da je ovaj akumulator sulfatizirao (delimično bar).
Teško je ostvariti garanciju u ovakvom slučaju (dokazati da nije do održavanja). Ponavljam, ne bih se uzdao u ovakav akumulator.
Kako god, pre bih sa punjenjem na vozilu od 14,4V uzeo klasičan akumulator (Ca-Sb).
 
Prvo da se ispravim, u uputstvu za održavanje-garanciji od Varta Blue Dynamic stoji da napon punjenja treba da je između 14,2 i 14,4 Volti, što je ispunjeno u potpunosti na kombajnu gde ga koristim.
Što se tiče dokazivanja, imaju zapisnike u servisu, da je akumulator donet napunjen 98%, ali da nije imao skoro nikakvu startnu struju.
Neznam da li su ovo simptomi delimične sulfatizacije, ali kako je moguće popraviti je samo sa punjenjem malom strujom u trajanju od 48 časova, i to do 98% od novog akumulatora (kada sam ga preuzeo iz servisa imao je 100% napunjen i 98% zdrav)?
 
To što piše u garanciji nije tačno, piše i na tarabi pa nije (za Blue Dynamic seriju bar nije sporno). ALI ide vama u prilog (ispunjavate tehničke zahteve iz garantnog lista a oni neka pišu šta jeste a ne šta nije, a nije).
To koliko je procenta pun (to još i može) a koliko zdrav to je neko njihova interna (pa makar i JCi-evo, "Vartino") metodologija. Za "zdrav" sigurno (to nema veze sa životom, strukom i naukom ... % ... ma idi begaj, šta će sve izmisliti).
Može se napuniti ako je punjač galvanostat što verovatno njihov Gaus jeste. Ali NE može kod Vas da bude 0,6A na 14,8V a kod njih 2A na istom naponu (doduše treba meriti napon istim uređajem, većina, čak i boljih greše 1,5% za 0,35% treba već skuplja oprema). To su Vas slagali ili ne znaju ni oni. Mora da je (makar u startu) bilo više od 14,8A inače struja ne bi mogla da bude na 2A. Napon punjenja brzo padne na 15V (ili 14,8V) ako je akumulator dobar a ako nije to malo potraje.
Izuzetno je bitno koliki je napon na početku (pri npr. 2A) jer može biti 16, 17 ... kod loših akum. i svih 20V!
Naravno to Vam neće reći jer im ne ide u prilog (moraju menjati akum. a ako je težina o.k. ne mogu posle sebi da naplate).
Galvanostatski se može napuniti i mnogo lošiji akum. od vašeg.
Međutim to ništa ne znači (napunjen akumulator). Pošto kod Vas otkazuje u par nedelja, očigledno (je) da nije 98% zdrav. To je jasno kao dan, ali je teško dokazati (morate imate merenja nezavisne laboratorije i još akreditovane, što bude pola novog akum. i tako to ide, "posao cveta").
Elektrolit može imati gustinu 1,28 g/cm3 a napon može biti 12,8V i da akumulator ne bude dobar ("bušan kao švajcarski sir") jer je bitna morfologija ploča koju ne možete direktno snimiti (samo kad se isti rastavi).
Merenje "startne struje" je potreban ALI ne i dovoljan uslov da bi se akum. proglasio "dobrim". Startna struja mora biti više od 70 (75) % od nominalne (napisane na akum.) a za tako nov i preko 80%. (Ako ne prođe, loš je sigurno a ako prođe test još ne znači da je dobar).
No, apsolutni kriterijum je (jedino) kriva pražnjenja pod različitim režimima što se zbog zahtevnosti (naravno) NE radi.
Zbog praktičnosti i kratkog vremena (a još više zbog NAMENE akum. baterije) najmerodavniji (praktični) test je merenje napona pri opterećenju (Gaus najčešća oprema) tj. visokoj vrednosti struje pražnjenja (45% EN ... školski je 50% al' ajd' neka bude i tako ili 75% DIN) u trajanju od 15 s. Na 20 cel. napon NE sme da padne ispod 10,2V. Ako padne, "pao" je i akum. i morali bi da Vam zamene (jer je redovno dopunjavan, već reklamiran a NE radi kako treba ... uz to ispunjavate i zahteve za dopunjavanjem na vozilu (mašini)).
Ako neće ... onda je trnovit put preko inspekcije (sa većim šansama da izgubite živce nego da ostvarite garanciju).
Ako ne padne ispod 10,2V onda nećete moći ništa dokazati (osim nezavisnog merenja) a to je skoro nemoguć događaj (da prođe test ... onda ste baksuz nad baksuzima jer to su neke teorijske šanse 1:1000 ili manje ... jer čim akum. "ne drži"* (ni par nedelja, od kad je 100% pun i "98% zdrav") NE može biti dobar i tačka (FULL STOP), pa mogu i iz Varte da dođu ... NEMA ŠANSE! NEMA TEORIJE i NE MOŽE ni u NAUČNOJ FANTASTICI a kamoli nauci).

* ne može da da potrebnu struju za startovanje

P.S.
Još bolji test (koristi se u proizvodnji za testiranje) je merenje impedanse (indirektno to rade i uređaji za merenje "startne struje") ALI je oprema za to skupa a i potrebna je stručnija radna snaga (prevazilazi mogućnost obuke na kursu ili traži još skuplju opremu).
Akumulator kao EH (elektrohemijski) sistem ne predstavlja samo (prost) omski otpor ali to je već duga i druga priča i ne može se izložiti u kratkim crtama.
 
Ma nema to veze šta piše, mnogo je gore ako ostane suv, i netreba sipati previše destilovane vode, samo do predviđenog nivoa, a zatim obavezno dopunjavanje na punjaču.
 
Nazad
Vrh