Akumulatori

Niste (ništa) pogrešili. Pb-Ca akumulatori gube vodu kao i svi samo po manjoj stopi. Ako postoje prikriveni otvori (obično poklopac na kućištu koji se mora otvarati nekih zgodnim alatom ili malim (ravnim) odvijačem (šrafcigerom)) onda sigurno neće škoditi.
Uostalom navedeni NIJE AGM tipa. Piše "akumulator sa tečnim elektrolitom" (dobro, svi su takvi, samo je kod AGM-a to malo specifičnije).
Uostalom, NE postoje akumulatori bez ikakvog održavanja, to je mit, postoje samo oni kojima je potrebno jako malo održavanja (dopunjavanje).
Tekst koji ste naveli je odličan a još više o tome na blogu autora (Miša). On je jedan od najvećih praktičara u vezi olovnih (ali i drugih) akumulatora u Srbiji (slobodno mogu da kažem) bar od onih koji javno nastupaju (verovatno ima ljudi i sa Instituta za EH izvor energije ali to se mora (debelo) platiti). Dobro i Miša će Vam uslugu naplatiti ali neće i (kraći) savet.
Ništa ne brinite, samo će mu koristiti. Inače, kao što je g. Tesla rekao, dobro je posle dolivanja dopuniti isti (vožnjom ili na ispravljaču), mada za manja dolivanja NE mora (pa i ne treba, ako je bio pun, neće ga 10-tak ml po ćeliji mnogo "isprazniti"). Važno je ne prepunjavati ali to je važi i za klasične (Pb-Sn). Dovoljno je pokriti ploče i zavisno od konstrukcije još 5 do 15mm, uglavnom ne više od 10 mm, malo više kod onih "visokih" (za Azijska vozila), mada nema pravila.
 
Ciji su akumulatori FIAM .To mi je trenutno na autu i nije toliko los sem sto mu nije neka startna snaga koliko se meni cini. e sad ima 2,5godina i nedaje zasad znake da je los ali jednostavno se nisam dosad susretao sa tim proizvodjacem. to je iz Austrije dosao akumulator skoro nov na vozilu koji sam posle kupio
 
Koliko bi bilo dosta punjenja akumulatora od 143Ah (black horse) sa punjačem od 16A da bi ga napunilo do kraja s tim što je dosta ispražnjen i jako loše vergla (neispravan alternator) jer planiram da ga razmontiram i ubacim u šupu preko zime?
 
Odprilike 8cas bi bilo dovoljno ,stim da to zavisi od samog stanja akumulatora. iz moje prakse recu podatak da ako imas ampermetar u startu kad ukljucis punjac i on povuce primera radi 15A ,trebalo bi da bude potpuno pun kad struja opadne na 1/3 ili 5A. kiselina ce vriti u svim celijama .Cim pocne da vri kiselina to je drugi dokaz da je pun. Ali veci problem se desava sa sadasnjim fals vecinom akumulatorima gde je obicno bar jedna celija fals. Ako pocinje posle sat-dva da vri 1-2-3 celije samo znaj da su one pri kraju i nikad se takav akumulator nemoze napuniti kako treba niti neke vajde od njega. Upravo sam tastu punio na Opelu akumulator od 66ah sa strujom od 4A i za nepuna dva casa je oborio na 1A. znaci od njega nema nista iako okce ima zeleno podrucje. ako zavergla 15sek to je premija i to fest napunjen .vise od tooga nemoze niti se moze da povrati uopste. tako da punjenje zavisi od stanja akumulatora i struje punjenja. za taj kapacitet nebih preporucio struju preko 12-14 A jer to je preporuka 10% od ah koliko ima. inace vecom strujom se mogu lako deformisati celije ili jos gore detonacija. kad ti opadne amperaza na 1/3 ili pocnu vriti celije iskljucuj.Sto se duze puni tim je bolji
 
Ako hoćete da vam duže traju akumulatori, kupite pravi punjač koji ima ograničenje napona (na 14,8V) i struje (0,8-5A nema potrebe više), ili nabavite (napravite) elektroniku koja će to raditi na običnom punjaču. Bilo koji akumulator, pa i taj preko 143Ah možete napuniti sa 14,8V i samo 0,8A, ali treba više vremena (par dana), tako ćete ga napuniti u potpunosti, čak i te lošije ćelije. Što duže ga punite, sa što manjom strujom, to bolje.
Za početak bi obavezno trebali imati digitalni unimer, može i kineski najjeftiniji da posluži.
 
Za sat vremena je sa oko 15A na ampermetru palo na nekih 10A. Da skidam? Ovo je već drugi sati tu je negde oko 8-9a

Ne, nikako!
Ništa niste uradili (slabo je to dopunjeno).

Tesla je dao dobar savet, mada je malo složenije od izloženog. Svakako da može kako je rekao ali je još bolje da se akum. puni "fazno" (u nekoliko faza).
Duga je to priča a svodi se na to da prvo treba puniti konstantnom strujom, 1/10C ili 1/20C za starije (za loše i manje), pa konstantnim naponom (ako nije Ca-Ca (ima otvore) plus "izjednačavajućim" naponom, povećanim, cca. 15-15,5V, kraće vreme, pa na kraju na "plutajući" napon, 13,2 do 13,8V duže vreme (bar 12h)).
Sve može i samo regulacijom napona pri čemu prvo ide niži pa viši (može se automatizovati kad košta više ili uz praćenje kad košta manje ali traži angažovanje).
Kako god, priča se svodi na sledeće:
1) Za Ca-Ca "obični" punjači će skratiti vek (u svakom slučaju, ako su sa konst. naponom manje, ali će punjenje biti duuužeee).
2) Kod standardnih akumulatora će već nekako odraditi posao (mada jednostavni, sa konst. samo jednim neće baš idealno).
Vaš slučaj:
Kako stvari stoje verovatno da Vaš punjač puni uz konstantan (i nepoznat, verovatno 15 ili 16V i manje-više konstantan) napon.
Kriva punjenja onda (kod dobrog akum. i ako napon nije preteran) je prvo prava linija (konst. struja) pa onda pada (približno fukciji e(-x), tj. e(-t)).
Da bi akum. bio napunjen potrebno je više sati (za prazan bar 16h ili više, po pravilu 24h, ili čak i nešto više; dobro je na je napon kako je Tesla naveo 14,8V ne više od toga). Prekinuti kad je struja na 1/3 početne je samo za dopunjavanje i kada je vreme ograničeno, za potpuno dopunjavanje potrebno je i više od toga (idealno da struja ostane konstantna u periodu od 3h).

doduše kao što je "vica022" naveo, ako je akumulator loš svašta može da se tu dešava (i pomoći uglavnom nema).
Akum. može da "vri" na jednoj ćeliji ili da "okce" bude zeleno (okačite ga gde svetlo ne dopire, toliko se u to treba uzdati) a samo ta (jedna) ćelija bude o.k. (ili 2-3 a ostale tropa, dovoljno je i jedna da otkaže).

I na kraju, ako punjač puni konst. strujom (nije baš konstantna, za to su potrebni izuzetno skupi punjači, približno galvanostati) računica je:
Kapacitet u Ah/struja u amperima/0,85 (potrebno je cca. 20% više vremena za punjenje praznog akumulatora, iskorišćenje struje nije 100%).
Kod starijih akumulatora uzmite faktor korekcije od 0,80 (25% više vremena).

Postoje razni algoritmi punjenja i to je duga priča. Uz dobre punjače ("multifazne", "inteligentne"), potpuno prazan akumul. se može dopuniti za 10 do 12h ali je za dugotrajan rad istog, bolje kada se to razduži na 24h ili 36h. Takva im je priroda (starterski olovni akum.) i tu pomoći mnogo nema.
Zato ne treba ostaljati akum. ispražnjen čak ni ispod 50% kapaciteta. Potpuno prazan će brzo sulfatizirati (nekoliko dana do par nedelja) pa da je "best of the best". To je jednostavno ZAKON. Na nižoj temperaturi će izdržati i par nedelja a na višoj (leti) tek par dana. Najbolje je da ne bude u praznom stanju duže od 24 ili 48h (najbolje nikad i 0h) ako ćete da traje.

Pošto akum. može biti u lošem stanju (svaki iole stariji), morate kontrolisati napon i izdvajanje mehurića vodonika. Kod zatvorenih je Teslin savet zlata vredan, a kod standardnih nema opasnosti uz otvorene poklopce (dobro provetriti prostoriju!) a kada počne izdvajanje gasova ne treba odmah isključiti ali tu je negde kraj (još 1/2h ili sat, malo će se izgubiti vode*). Zbog ovoga je kod klasičnih dobro da kost. napon bude 14,4V jedino će se vreme odužiti (inteligentni vrše korekciju napona u zavisnosti od vrste akumulatora a i tokom punjenja sitne korekcije prema algoritmu).

* zapravo najbolje je pri pojavi istih, prebaciti na 13,8V (napon održavanja, gde je struja jako niska, 1/50C ili manja), ali nije uvek moguće.
 
Proletos sam na kamion kupio 2 nova Teslina akumulatora od po 100 Ah.... Sutra sam hteo da ih skinem i da ih ostavim u podrum, pa me interesuje da li prvo trebao da ih dopunim na ispravljac, ili samo da ih poskidam i ostavim ? Ako treba da ih dopunjavam, koliko dugo da ih drzim na punjacu ?
 
Proveri nivo elektrolita i obavezno dopuni dok ne počnu da "ključaju" čestim sitnim mehurićima. Zbog zime ih ne moraš skidati, samo raskači kleme.
 
Ja morao u Yuga da stavim akumulator iz traktora.
e5d8b25cfa1201d4fb82c60a04e36a40.jpg
 
Proveri nivo elektrolita i obavezno dopuni dok ne počnu da "ključaju" čestim sitnim mehurićima. Zbog zime ih ne moraš skidati, samo raskači kleme.

Dobar savet!
Dakle, obavezno dopuni a da li da sklanjaš, odluči sam. Punom akum. ne smeta hladnoća. Ako sklanjaš, nikako u grejanu prostoriju nego negde gde je hladnije (ne mora na mrazu ali negrejana prostorija, garaža ili podrum).
 
@ GORAN G. Bolji je nego onaj sto je bio,barem pali bez muke.Taj sto sam izvadio iz kola je jos pod garancijom i jednom sam ga vec nosio na reklamaciju i opet poceo da zeza,nema snage da okrene anlaser.U ponedeljak im nosim opet i ima da im otreskam od glavu.
 
Ja sam pre neki dan kupio Vilagerov punjac 6-12V i 5A i dosta sam zadovoljan kako radi i puni. to je doduse za akumulatore do 75ah ali sigurno da moze i vece samo vremenski duze puni. za 2700din necu da razmisljam dal ce akumulator biti poluprazan od verglanja jer mi motor otkazuje poslusnost.imao sam mnogo skuplji i jaci pa braca ukradose tako da bolje ista nego nista. svaki ce da puni dobro ,a najbitnije je sam kvalitet akumulatora i stanje u kojem se nalazi. mrtvaca nemozes oziveti nicim sem da sam madjionicar a sve iole sto radi da se dopuniti. bolje i ovakav jeftin nego nikakav, a mogu reci da veoma lepo puni.
30122014635.jpg
[/IMG]
 
vica022 Ne fali mu nista. Cak vidim da ima i zastitu od zamene polova, tj ako + klemu nabacis na - na akumulatoru a - klemu na + na akumulatoru. Tada osigurac pregori i nema ostecenja punjaca. Sa njime mozes puniti i jace akumulatore 145a i slicne. Ja imam Womax vec 4 god i gotovo da je identican ovom punjacu.

- - - - - - - - - -

Ne bi bilo lose da otvoris komore na akumulatoru kada se puni.
 
Nazad
Vrh