Akumulatori

Ja imam energizer na kolima 45ah, i kada sam hteo da ga iskoristim na jedan dan, nakacio sam ga na traktor, i nije hteo da zavergla ni 2x, iako je akumulator u odlicnom stanju. Mozda mom traktoru treba jaca pokretna snaga, jer koliko vidim, ti sa 56ah palis i ursusa (doduse malog) i kombajn sestak.
Zato me je malo strah da kupim energizer od 90ah tj slabiji je od fabricke preporucene snage. Sta znam,, nisam pametan... sada si me malo poremetio u odluci, a nema u prodaji jaci energizer od ovih 90ah. Mozda ima na nekim drugim prodajnim mestima

- - - - - - - - - -

Procitah na netu da se ljudi zale na ovaj starter, pa sam odustao od njega..

Sve vise me vuce EXIDE firma.

Nasao sam EXIDE 100Ah na 800 za 15.100 din sa 36 meseci garancije,
Imaju u ponudi EXIDE namenjen za poljoprivredu od 140Ah na 800 za 14.000 din
ali posto ovaj akumulator spada za teske radove tj za teretni proglam kao i poljoprivredu, za njega je garancija 24 meseci.
Ukoliko mogu da ga spakujem (po gabaritima) u sanduk traktora, sta mislite o ovoj opciji?

Nasao sam ovaj citat na netu sto me isto privukao: " Bitna je startna struja a ne kapacitet.
Da bi se stvorila bar neka slika o tome kolika se struja povuce iz akumulatora, reci cu da recimo Golf 2 dizel od 1600 kubika povuce (zajedno sa grejacima) 250 ampera u trenutku paljenja. To je ogromna struja. Dizel od 1900 kubika povuce 270-290 A.
Startna struja se ispituje na - 18 stepeni kod ogromnog broja proizvodjaca akumulatora. To je standard. Medjutim, postoji firma koja svoje akumulatore ispituje cak na -30 stepeni!!! To je EXIDE. To su vrhunski akumulatiori. U pitanju je americka firma. Imaju fabriku u Italiji (cini mi se u Milanu) i Spaniji za potrebe Evrope. Prosecan akumulator moze da izdrzi oko 4000 paljenja. Njihov moze 10000."
 
Nisam za 2-3 cm mogao da uglavim ovaj exide od 140Ah, izludeh skroz i kupih ovaj starter od 110Ah od 1000a za 11.000 din pa sada kako bude.
Sutra ga montiram.
 
Ja imam energizer na kolima 45ah, i kada sam hteo da ga iskoristim na jedan dan, nakacio sam ga na traktor, i nije hteo da zavergla ni 2x, iako je akumulator u odlicnom stanju. Mozda mom traktoru treba jaca pokretna snaga, jer koliko vidim, ti sa 56ah palis i ursusa (doduse malog) i kombajn sestak.
Zato me je malo strah da kupim energizer od 90ah tj slabiji je od fabricke preporucene snage. Sta znam,, nisam pametan... sada si me malo poremetio u odluci, a nema u prodaji jaci energizer od ovih 90ah. Mozda ima na nekim drugim prodajnim mestima

- - - - - - - - - -

Procitah na netu da se ljudi zale na ovaj starter, pa sam odustao od njega..

Sve vise me vuce EXIDE firma.

Nasao sam EXIDE 100Ah na 800 za 15.100 din sa 36 meseci garancije,
Imaju u ponudi EXIDE namenjen za poljoprivredu od 140Ah na 800 za 14.000 din
ali posto ovaj akumulator spada za teske radove tj za teretni proglam kao i poljoprivredu, za njega je garancija 24 meseci.
Ukoliko mogu da ga spakujem (po gabaritima) u sanduk traktora, sta mislite o ovoj opciji?

Nasao sam ovaj citat na netu sto me isto privukao: " Bitna je startna struja a ne kapacitet.
Da bi se stvorila bar neka slika o tome kolika se struja povuce iz akumulatora, reci cu da recimo Golf 2 dizel od 1600 kubika povuce (zajedno sa grejacima) 250 ampera u trenutku paljenja. To je ogromna struja. Dizel od 1900 kubika povuce 270-290 A.
Startna struja se ispituje na - 18 stepeni kod ogromnog broja proizvodjaca akumulatora. To je standard. Medjutim, postoji firma koja svoje akumulatore ispituje cak na -30 stepeni!!! To je EXIDE. To su vrhunski akumulatiori. U pitanju je americka firma. Imaju fabriku u Italiji (cini mi se u Milanu) i Spaniji za potrebe Evrope. Prosecan akumulator moze da izdrzi oko 4000 paljenja. Njihov moze 10000."
Ja imam exide gel vec mozda 10 godina,odlican je to akumulator ali ta startna struja i veliki broj ampera ce ti pomoci samo ako masina pali iz prve.Ako moras da verglas neko vreme jer masina po hladnom losije pali ili ti navukao vazduh u sistemu onda nista,brzo ce ti se akumulator isprazniti.To je moje vidjenje stvari i to se kod mene desava.Inace exide izdrzava kao 3 blek horsa.
 
Exide, naravno. Ko god može sebi da priušti. Nema greške.
Inače, osim Španije i Italije (kako je navedeno ranije, za Španiju znam za Italiju nisam znao) pravi se i u Belorusiji! (što nikako nije loše, ta je fabrika veoma savremena i ne zaostaje za onom u Španiji, a tehnologija je ista), možda je samo proizvodnja nešto jeftinija pa su i cene manje.
Energizer nije vrhunski brend JCi-a (kao Varta) ali je premium brend i praktično no. 1 brend najvećeg proizvođača akumulatora (40-tak % svetske proizvodnje) tako da to ne može da bude loše, može samo dobro, i po umerenoj ceni.

Nego, više sam se javio da podsetim: HD akumulatori (za teška vozila) po pravilu imaju nešto manju startnu struju od onih za automobile (za isti kapacitet) ALI su za poljo mašine (i teretna vozila) mnogo bolje rešenje iz mnogo razloga. Čisto da ne upoređujete "babe i žabe" kad kupujete akumulator. 800A kod HD će vam u praksi značiti kao 1000A akumulatorske baterije za putnička vozila (objašnjenje nije tako prosto i ne mogu ga sročiti a da ne smaram). Inače je tačno da je startna struja bitniji parametar od samog kapaciteta (za pokretanje motora, kapacitet je bitniji za snabdevanje potrošača kada se akumulator ne puni a indirektno pokazuje koliko će puta startna struja moći da se iskoristi, pa je nekada bolje 3x manje nego 2x više a nekada obrnuto).
 
Ako mu je startna snaga 1000a onda bi trebao da bude bomba. Javi utiske.

Da ne bude da se nisam javio. Juce sam ga nakacio, i onako bas hladnog u jutarnjim casovima krenuo da verglam. Sta da ti kazem, odlicno je verglao, i bilo je kao na youtube snimcima koje ljudi kace pod nazivom cold start itd :)
Snaga verglanja ne posustaje, pa je samo bilo pitanje kada ce se aktivirati jedan, dva, pa i sva 4 cilindra. Kasnije u njivi, dok je bio mlak, prilikom verglanja, iste sekunde pali kao auto da verglas pa zuris malte ne da sto pre pustis dugme alnasera :osmeh:
Neka pali ovako 2 god, trecu godinu neka duplo oslabi, i ja sam zadovoljan. 3 godine je sasvim korektno za ovu snagu i ovu cenu.

Inace, akumulator na sebi ima magicno oko (jedna celija je providna). Kada je zelena boja, znaci da je pun, a kada je bela, onda treba da se dopuni. Takodje su mi rekli da ovih 2 godine u garanciji uopste nema potrebe da se doliva destilovana voda i da se proverava njegovo stanje, jer je od takvog materijala da jaaako malo tecnosti moze da ispari, i to samo ako alternator prepunjava akumulator.
Ne treba da se sklanja u toplo po sobama, vec samo jednom u dva tri meseca da se dopuni ispravljacem po potrebi ukoliko se traktor ne vozi, i sve ce biti ok.

P.S. evo kako izgleda.
http://www.ciakbeograd.com/Aktuelno/CiakStarter110ah1000A/tabid/538/Default.aspx
 
Poslednja izmena:
Da li akumulatori imaju neke standardizovane dimenzije?

U mom traktoru je neki akumulator za koji ne znam ni koje je marke, ni koliki mu je kapacitet (odlepljene nalepnice). Izmerio sam mu dužinu i širinu (510mm x 172mm), sa elektrolitom je (ima klasične čepove), i to je sve što znam o njemu. Da li bi neko možda mogao da mi kaže o kakvom akumulatoru se radi (Ah), tj. da li se radi o 110ah ili je veći?
 
Juce uzeo CIAK bateriju 110ah sa 1000a, 182km. Da probam i ove bez zvucnog imena, posto su mi se ovi drugi smucili.
@Markokg, evo moj post od prije ravno godinu dana, i za sada je ok. Inace Ciak je distributerska firma za Vartu u HR i BiH i mislim da su iz Osijeka.Moje licno misljenje je da su ove njihove baterije neka druga klasa Varte, koju im Svabe daju da distribuiraju pod svojim brendom.
 
Da li akumulatori imaju neke standardizovane dimenzije?

U mom traktoru je neki akumulator za koji ne znam ni koje je marke, ni koliki mu je kapacitet (odlepljene nalepnice). Izmerio sam mu dužinu i širinu (510mm x 172mm), sa elektrolitom je (ima klasične čepove), i to je sve što znam o njemu. Da li bi neko možda mogao da mi kaže o kakvom akumulatoru se radi (Ah), tj. da li se radi o 110ah ili je veći?
Ne mozes da znas koliko je ah kao ni izlaznu snagu preko dimenzija.
Imas varijante da se u recimo kutiju od 95Ah ugradjuju i 97, 100, 110Ah. Meni je sada receno od prodavca da je ovaj Ciak starter od 110ah identicnih dimenzija tj pakuje se u kutije od 97Ah.
 
Ja uzeo Vartu 97ah... 14000din..36 meseci garancije...tezi akumulator od 97ah nisam nosio u rukama...
 
Ne mozes da znas koliko je ah kao ni izlaznu snagu preko dimenzija.
Imas varijante da se u recimo kutiju od 95Ah ugradjuju i 97, 100, 110Ah. Meni je sada receno od prodavca da je ovaj Ciak starter od 110ah identicnih dimenzija tj pakuje se u kutije od 97Ah.

Ma i to bi mi bilo dovoljno, mene u stvari interesuje da li je taj moj akumulator 110 ili 140Ah (zapravo ne znam ni koji po standardu postoje po kapacitetu, nego čujem da ovi što imaju Beloruse stalno spominju 110 i 140, pa onda kontam da je valda neki takav kupio bivši gazda mog rusa).
 
Ma i to bi mi bilo dovoljno, mene u stvari interesuje da li je taj moj akumulator 110 ili 140Ah (zapravo ne znam ni koji po standardu postoje po kapacitetu, nego čujem da ovi što imaju Beloruse stalno spominju 110 i 140, pa onda kontam da je valda neki takav kupio bivši gazda mog rusa).


Dimenzije akumulatora su standardizovane ali zavise i od tipa (klasičan, hibrid, AGM) i razlikuju se po par mm (za jednu, dve ili za sve dimenzije).
Ako je dužina (širina) akumulatora 510mm to je HD (za teretni program) i verovatno klasičan (zbog 175mm) ili hibridan i minimalno je 110Ah.
Da li je je i 140Ah (135, 143)? Teško je reći.
514x175x210mm je karakteristično i za 110Ah ali i za 135Ah.
514x218x210mm su karakteristične dimenzije za 143Ah.

- - - - - - - - - -

Ja uzeo Vartu 97ah... 14000din..36 meseci garancije...tezi akumulator od 97ah nisam nosio u rukama...

To je dobar znak. Više o tome na blogu o akumulatorima (akumulatori-desulfatizatori). Osim samih ploča i dizajna, veća masa od standardne može biti i zbog dobre napunjenosti istog (veća gustina elektrolita) ali uz istu "napunjenost" veća masa je uvek BOLJA nego manja (za isti kapacitet).
 
Po preporuci @stalker juče montiran nov exide akumulator,prvi utisci dobri a za dalje će mo da vidimo (kad stisne na jedno -15 )
35jmhe9.jpg
[/IMG]
Par meseci posle isteka garancije jednostavno je otkazao,toliko i o EXIDE kvalitetu.Ovo je ludnicaaaa.
 
Има места за два од 100 ампера, ако се поставе у слово Г...него нема потребе за већим, јер је ово стварно изузетан акумулатор, одличне снаге у старту...
 
Par meseci posle isteka garancije jednostavno je otkazao,toliko i o EXIDE kvalitetu.Ovo je ludnicaaaa.

http://www.dodaj.rs/f/2V/tu/37RZHvC1/akumulator-optima-red-sl.jpg
Ovakav akumulator imam na kombajnu od kada je kupljen, stigao je iz uvoza sa kombajom, akumulator je stavljen na kombaj januara 2003 god
pali kao mina ima 50Ah a udarni start mu je 980A ako se dobro secam. Eto to mu sada dodje 11godina. Jos jedna dobra stvar ovog akumulatora je sto moze da se isprazni skroz do kraja i nece mu biti nista, i samo ga napunis i teraj dalje. Mana im je sto ne sme da se prepunjava, jer izbije zastitini cep, i onda se moze samo u staro gvozdje. :osmeh: Cena mu je kod nas oko 22-23000din, sa 3.5god garancije.
 
Nazad
Vrh