Akumulatori

U čemu je ova fora sa kolima koja imaju mnogo elektronike? Pa šta ako imaju, oni imaju i triput jače alternatore nego Jugo. A dok je ugašen auto ne možeš skoro ništa ni da trošiš.

Nije bas tako. Pre nego sto upali auto, mnogo drugih potrosaca se nakaci, recimo ABS je jedna stvar. Meni se na proslom auto 2 meseca palila lampica ABS, zato sto je akumulator oslabio. Kada sam promenio akumuator, to se nije vise desilo. U manjem benzinskom autu bez elektronike taj akumulator i daje radi
 
Ako on po meni ima toliki vek bolje mi je da njega uzmem njega posto on sigurno 2 nadzivi a i ne moram da gledam ima li vode samo vatra tj gas .
 
Tačno tako a uvek može veći akumulator da se stavi.

U principu je tačno.
Priča ide ovako (maksimalno skraćena verzija):
Moderniji Ca-Ca imaju manje samopražnjenje i veću startnu struju za isti kapacitet ALI i (pre svega, zapravo) rezervni kapacitet (za detalje:
http://akumulatori-desulfatizatori.blogspot.com/2013/07/definicije-raznih-parametara-olovnih.html ).
Dobro, uzme se veći (kapacitet) klasičnog i rešen problem?
Uglavnom da, ali ne treba zaboraviti da se nekad dimenzije ne uklapaju (visina ili dužina, 242mm umesto 207 ili slično). I na kraju krajeva veći kapacitet manje dopunjavanje alternatorom (naročito ako se pretežno vozi u gradu) kao i veća struja punjenja kod veće ispražnjenosti akumulatora zbog većeg napona prilikom punjenja (što, makar malo, utiče na dužinu životnog veka); ovo poslednje je "nametanje" nove vrste akumulatora.
Ipak, sve u svemu, ako se dimenzijama uklapa, klasičan akumulator većeg kapaciteta će odraditi posao i u automobilima sa mnogo elektronskih uređaja u njima.

- - - - - - - - - -

Da li ima vise varijanti kvaliteta boschovih akumulatora, kako ide ta hijerarhija? Danas u radnji vidim da je neki bosch jeftiniji od fiamm-a, prodavac kaze da je to najlosiji bosch.

Bosch ima (za automobile i laka dostavna vozila) nekoliko kategorija akumulatorskih baterija:
S3 ("najlošiji") - klasičan sa održavanjem, ukoliko se doliva (redovno) destilovana voda može i duže da traje od onih "boljih".
S4 - hibridni, bez održavanja (možda i Ca-Ca) ... uglavnom najbolja kupovina za iole noviji automobil.
S5 - Ca-Ca (sa kvalitetnijom legurom, ako je i prethodni ista tehnologija), za dizele (naročito starije generacije) i vozila sa puno elektronike (gore objašnjeno da nije isključivo ali se dobija iz manjih dimenzija)
S6 - AGM za "start-stop" sisteme i uopšte najbolji i najskuplji.

Za teretna vozila: T4 HD (bez održavanja) i T5 HDE (skuplja i kvalitetnija varijanta, nije neophodno i retko opravdava visoku cenu ali "melem" za one koji su se opekli sa akumulatorima koji su "ispustili dušu" par meseci posle isteka garancije).

Inače, kako ste sami rekli od Nemačke oni su obično videli samo reklamu (i to što je centrala Bosch-a tamo).
Ovi što stižu kod nas se (verovatno) prave u Češkoj.
Ovo su jako slični akumulatori Varti (da ne kažem iznutra praktično identični, potpuno ista tehnologija, možda samo drugi pogon pa razlika u nijansama).
Problem sa njima (kao i Vartom) je što se mnogo krivotvore pa može da zapadne i takav.
 
U čemu je ova fora sa kolima koja imaju mnogo elektronike? Pa šta ako imaju, oni imaju i triput jače alternatore nego Jugo. A dok je ugašen auto ne možeš skoro ništa ni da trošiš.

Slazem se da imaju jace alternatore ali imaju i mnogo vise potrosaca bilo da je auto upaljem ili ugasen. Ostalo su rekli druge pre mene.
 
Inače, kako ste sami rekli od Nemačke oni su obično videli samo reklamu (i to što je centrala Bosch-a tamo).
Ovi što stižu kod nas se (verovatno) prave u Češkoj.

Ja sam kupio Gigawatt akumulatore. Na deklaraciji pise proizvedeni u Ceskoj po Bosch licenci. Po ceni su u rangu sa Teslom i Somborskim, a sto se tice kvalieta vreme ce pokazati.
 
Ja imam teslu vec pet godina i nosio sam ga kod elektricara da je pogleda cisto da vidim da li je za zamenu i kad ga je prikacio na instrument rekao mi je da je jos uvek u odlicnoj formi .
 
ja sam kupio black horse pre 3 god, tj ovo mu je treca godina...55ah...radio je savrseno do ove zime :( palio je bukvalno na onaj -27 kad je bilo iz prve, medjutim kako je izasao iz garancije, sad na -4 iz prve jeeeedva a iz drugog puta odma kresne, veceras sam ga dopunio da vidim ponasanje, mada sam se vec raspitivao za nove, nece on izdrzati....Exide su mi preporucili i majstori i prodavci, kao sto citam i vi ovde, doduse cena je isto lepa...8500din od 62ah, kaze da nije problem sto je veci, a sad citam i ovde da nije problem :) inace imam dva velika stara od traktora i jedan mali akumul. pa ce mi skinuti od cene :)
 
[h=1]Exide Excell EB620 12V 62Ah[/h]Itekako može. Jedina mana, veća cena.
Postoji i tip od 54Ah (praktično identično, uz veću Startnu struju od BH, 520A naspram 480A). On bi trebao da je hiljadu dinara jeftiniji.
Dimenzije prvog (62Ah) su identične sa BH 55Ah, a drugi je niži 15mm ostale dimenzije iste.
 
Taj su mi i nudili, kaze da moze....:) eeeej, to sa vodom se nisam ni setio, mere kilazu naravno, 40din kg, hvala!!
 
Treba da kupim dva akumulatora za kamion, jacine oko 95-100 Ah... U opciji su mi Tesla, Pro Atomic i Varta... Sta mislite sta je najbolje uzeti, kada se uzme u obzir cena i kvalitet ? Najjeftiniji je naravno Tesla, zatim Pro Atomic i najskuplja Varta... Tesla je oko 8500 din, Pro Atomic oko 10500 i Varta oko 13000 din ?
 
Treba da kupim dva akumulatora za kamion, jacine oko 95-100 Ah... U opciji su mi Tesla, Pro Atomic i Varta... Sta mislite sta je najbolje uzeti, kada se uzme u obzir cena i kvalitet ? Najjeftiniji je naravno Tesla, zatim Pro Atomic i najskuplja Varta... Tesla je oko 8500 din, Pro Atomic oko 10500 i Varta oko 13000 din ?

ja sam prije par dana kupio taj pro atomik zamenio stari za novi stari ide u muzej za sombor pošto oni još nisu imali primerak akomulatora da je trajao 9 godina !!!!! (bio je prvi somborac BLEK HORS redni broj serija rimsko 1 a broj akomulatora 331 ,)PRO ATOMIK me koštao *9500 DIN . *nemam ništa protiv varte koi imam u autu već treća godina i muku mučim sa paljenjem ( upali on svaki put nije da neupali ali sporo vrti kada je temperatura ispod nule) . Pošto nisam znao koi je dobar pa kupio najskuplji , koi neodgovara za moj auto nemam dobro punjenje mislim ova nova serija je za reglere koi daju preko 14 volti a moj auto puni pod svetlima i ventilatorom u 3ćoj brzini na grejanju 13,80 V .Po savetu zastupničara u servisu sam se odlučio za PRO ATOMIC kaže najmanje ima reklamacije na tu marku akomulatora . Pa ti odluči
 
BLECKHORS Nikada vise samo garancija prodje 1 dan strada neki dan sam nosio na reklamaciju akumulator koji je jos godinu pod garancijom, prvi mraz nece da upali,prikopcam ga da puni preko ispravljaca,izjutra kada sam pogledo ono samo vri kiselina u jednoj celiji ove ostale nista kada sam ga odnjeo da reklamiram kaze ne priznaje garanciju u toj celiji gdje je vrila kiselina bijela kazu da sam nesto sipo u njega potrebno mi je sada da kupim cetiri akumulatora sta preporucujete iz iskustva...
 
Iz iskustva znam da mogu te garancije odmah da bacim kad sam kupovao Bleckhors... Jednom sam kupio jedan od 55 ampera i posle nekog kratkog vremena nece vise da pali,cale ga reklamirao,bio je kao na neke probe i vratili isti taj kazu ispravan ja ponovo probao i posle nekoliko dana opet poceo da zeza,mi opet sa garancijom i tad su nas ispalili.. Kao nasa neka greska nije punio alternator ili tako nesto,uglavnom nas fino iskulirali... Bacio sam ga i od tad vise ne uzimam Bleckhors..
E sad kako stoji stvar sa garancijama na ove druge marke neznam jer nisam bio u situaciji da reklamiram a mozda je slicno jer trgovci uvek nesto izmisle samo da ne daju drugi!!!!
 
Poslednja izmena:
Bio skoro do jedne vs auto radnje drugim poslom, i osacujem akumulatore, imaju 6-7 fiamma, isto toliko ciaka, mozda 10-ak bosha S3, duracella valjda 8, i oko 30 magnuma(italijanski, proizvodnja pod ciakom).
Kaze prodavac da najbolje idu, garancija 24 meseca. Dok sam se ja tu motao otislo 4 komada. U toj radnji nemaju black horse i teslu, a cenovno mi izgledaju da su u tom rangu.
 
ja sam prije par dana kupio taj pro atomik zamenio stari za novi stari ide u muzej za sombor pošto oni još nisu imali primerak akomulatora da je trajao 9 godina !!!!! (bio je prvi somborac BLEK HORS redni broj serija rimsko 1 a broj akomulatora 331 ,)PRO ATOMIK me koštao *9500 DIN . *nemam ništa protiv varte koi imam u autu već treća godina i muku mučim sa paljenjem ( upali on svaki put nije da neupali ali sporo vrti kada je temperatura ispod nule) . Pošto nisam znao koi je dobar pa kupio najskuplji , koi neodgovara za moj auto nemam dobro punjenje mislim ova nova serija je za reglere koi daju preko 14 volti a moj auto puni pod svetlima i ventilatorom u 3ćoj brzini na grejanju 13,80 V .Po savetu zastupničara u servisu sam se odlučio za PRO ATOMIC kaže najmanje ima reklamacije na tu marku akomulatora . Pa ti odluči

Da, te prve serije su trajale po 7, 8 pa i do 10 god.
Ali, to odavno nije (više tako).
Podsetili ste na ono što je više puta rečeno: proveriti koji je regler na vozilu. Ako ne daje više od 14V pa čak i 14,4V onda nije za Ca-Ca za koje treba 14,8V pa se ne može dobro dopuniti na vozilu.
O tome treba voditi računa pa tek onda sve ostalo, uz to da ne bude dugo na zalihama (duže od 6 meseci mada Ca-Ca mogu i 12, a po proivođačima i više ali onda treba i malko sreće pri kupovini).
Inače koliko para toliko i muzike (malo manje doduše).
Varta je verovatno najbolja ali ne za toliku razliku. Tesla su bilo solidni akumulatori ali u poslednje vreme malo kubure (kao firma) zbog opšte situacije (smanjene carine za uvoz) pa su možda malo manje solidni.
Možda bi sa Pro Atomic akumulatorima dobili najviše za novac. Dosta se njih hvalilo (većina, prošle i pretprošle godine) ali bilo je i 15-tak % onih koji su imali problema. Doduše uvek se javi više sa problemima pa je verovatno procenat loših manji.
Fiamm, Ciak i ostali iz Ciak distribucije su solidni uz umerene cene. Možda i najbolji odnos kvalitet/cena (bar za sada, a dokle će ... teško je reći).
Ponavljam (po ko zna koji put) Exide je verovatno no. 1 (ne računajući preskupe varijante) pa je možda bolje kupiti tako nešto malo manjeg kapaciteta (10-tak%). Banner je takođe nešto iznad proseka ali nije jeftin i nema ga na tržištu (teško ga je naći) a to povlači i mogućnost dužeg stajanja u magacinu.
Kao što reče "Farmer II", dobro je kupovati gde je veliki promet i one tipove (brendove) koji se više prodaju. Time se delom rešavaju dva najveća problema: dugo skladištenje (očigledno) ali i malo (ali ne mnogo) bolji odnos prema garanciji (lakše je priznati 5% škarta na 1000 prodatih komada nego na 20, a i onda je bliže statiskičkom proseku a na 20 može biti i 20% loših).
 
Nisam imao (ranije) vremena da pregledam. Nije loše. Dobri saveti. Neću da zalazim u sitnice, u principu je ovo dobra osnova.
"Procedura" održavanja (zimskog) baterija je malo uprošćena ali u principu nije daleko od istine. Ne bih baš "punio-praznio" akumulator na 2 nedelje, to je preterano, možda tek na dva meseca (zimi je samopražnjenje akumulatora sporije), dakle 2-3 puta u toku zime (malo bih i modifikovao proceduru al' sad nemam vremena, može i onako). Obratite pažnju da je punjenje (posle pražnjenja) od 10-12h samo pri malim strujama punjenja!! (npr. 1/20 u A od Ah) Ako nemate mogućnost regulacije ... nego npr. fiksnu jačinu struje, skratite vreme punjenja, mada je tada to lošije rešenje al' bolje od ostavljanja akumulatora preko cele zime (svakako).
 
Nazad
Vrh