Akumulatori

Meni treba pomoc oko aparata za ispitivanje akumulatora.. Aparat je malo novije generacije i ja nemem predstavu sta neke oznake znace. Naprimer imam neku opciju EN i kad udjem u nju mogu da ukucam neki broj (verovarno se ta oznaka odnosi na ampere ili ko zna sta) i ona on izbaci podatke u procentima... Aparat placen 150e prosle godine a mi sa njim samo proveravamo voltazu jer ne znamo da ga koristimo kako treba.
Evo naprimer sta mi nije jasno:
VRLA/GEL
kad u to udjem imam vise opcija:
1. JIS
2. DIN
3. IEC
4. SAE
5. En
i u svaku od tih navedenih mogu da udjem ali moram da ukucam neki broj
MABTJ411337558578_1.JPG
 
Ja juče kupio akumulator, u Metro-u. Pod njihovom robnom markom, Biloxxi, a pravi ga Monbat Bugarska. 100 A 8500,00, 88 A 7500,00, 74 A 6400,00. 25 meseci garancije.
 
sinisa1979 Hvala ti, malo mi jasnije ali opet ne mogu da povezem kraj sa krajem.. Odprilike mogu da skontam sta bi sta moglo da bude. Suta cu ja ceo dan da pokusavam pa mozda i uradim nesto..
 
Pre nekoliko dana dao mi jedan prijatelj jedan NOV akumulator 76ap (po njegovim recima) ali nacisto prazan.... On je u inostranstvu kupio ga zbog nekog auta i tako je stajao sve dok ga nije dao meni....

Ja sam ga uzeo i stavio na punjac punio sam ga dosta dugo i vidim sad vergla lepo auto,i vec nekoliko dana tako,znaci ne gubi struju... Sad me zanima dal je mogao NOV nikad upotrebljavan akumulaotr da se iscrpi sam od stajanja??? :sta:
Ili ga je on istorisio pa tako ostavio a mene slagao.... I sta mislite hoce li trajati malo taj akumulator???
 
Ako drzi struju sta se brines,kod akomulatora nikad nisi nacisto moze trajati i 6 meseci i 6 godina.
 
Pre nekoliko dana dao mi jedan prijatelj jedan NOV akumulator 76ap (po njegovim recima) ali nacisto prazan.... On je u inostranstvu kupio ga zbog nekog auta i tako je stajao sve dok ga nije dao meni....

Ja sam ga uzeo i stavio na punjac punio sam ga dosta dugo i vidim sad vergla lepo auto,i vec nekoliko dana tako,znaci ne gubi struju... Sad me zanima dal je mogao NOV nikad upotrebljavan akumulaotr da se iscrpi sam od stajanja??? :sta:
Ili ga je on istorisio pa tako ostavio a mene slagao.... I sta mislite hoce li trajati malo taj akumulator???

Olovni akumulatori imaju izraženo samopražnjenje. Ono se kreće od 2-3% kod VRLA (AGM), 3-5% za Ca-Ca i 5-10% za klasične (Pb-Sn).
Procenti su od kapaciteta akumulatora (naravno).
Dakle nakon 6 meseci pun akumulator, ima 30-50% manji kapacitet, dakle "polu-ispražnjen" je. Za godinu dana je na 1/4 ili potpuno ispražnjen.

Dobro ste postupili što ste ga prvo dopunili jer takav akumulator na vozilu (bez punjenja) ne traje dugo.
Ovako ... zavisi, neće trajati kao da je nov, ali možda bude potrajao više od pola životnog veka dobrog novog akumulatora. Doduše treba i malo sreće za to. Ipak, kako nije plaćen ... dobro je.

Punjenje ovakvih akumulatora treba vršiti što manjom strujom, recimo 1/50 ili 1/100 od kapaciteta (naravno u A a ne Ah). Za to treba i dobar punjač (sa regulacijom, "inteligentni" ili makar neki sa dobrim algoritmom punjenja).

Vek skladištenja olovnih akumulatora (starterskih baterija) je od 6-12 meseci (mada proizvođači navode 12 do 18 ali to je baš maksimum pod idealnim uslovima, niska temperatura ali ne i mraz u mraku i na suvom mestu). Inače ih je potrebno dopunjavati na 3 ili 6 meseci (što se radi u fabrikama, doduše retko jer su isporuke distributerima usklađene; veliki distributeri tu i tamo rade ovo inače je čak i na "trulom Zapadu" krajnje neuobičajeno da se radi u skladištima, naročito većim).
 
Danas stara Varta u IMT 539 nakon punih 13 godina ispustila dušu. Sad sam u traktor stavio akumulator od Zetora 7045 pa ću na Zetora kupiti novi. Koji mi preporučujete i koliko Ah?
 
Poslednja izmena:
Ja ti iz vlastitog iskustva preporucujem: sto jeftiniji sa sto duljom garancijom i sto veceg kapaciteta ;) Logicno, zar ne?

Marka i model akumulatora mi nikad nije igrala ulogu, samo gledam da je dovoljnog kapaciteta kakav trebam i da ima dugacku garanciju. Takodjer gledaj da ga kupis u trgovini koja "nije sigurna" u nedostatku boljeg izraza i gdje poznas ljude da te nece pokusati prevariti prilikom ostvarenja garancije.

Jednom prilikom sam u trgovini tadasnjeg kombinata kupio neki akumulator BEAR ili tako nekakvo "medvjedje" ime... Direktno s police je isao na traktor posto je traktor upaljen na guranje i s njim sam isao u trgovinu. Pred trgovinom je namontiran i nije skidan SIGURNO 10 godina posto je 539 tad bio jedini traktor u dvoristu. Kasnije sam ga premjestao i na 549 zbog nekih problema s alternatorom i opet je poslije vracen na 539.

Kombajn smo doterali 2008 ako se dobro sjecam i taj akumulator se u zetvi skidao s 539 i stavljan je na kombajn dok ne obavim zetvu. U ljeto 2012 se pokvario alternator na kombajnu i unistio je taj akumulator...

Da mi je samo znati ko ga je sastavio i koja je to marka akumulatora opet bih kupio isti, makar izgorio nakon mjesec dana posto je ovaj prvi koji sam kupio to svakako i zasluzio.

Jedna zanimljiva stvar na tom akumulatoru je bila ta da je stupic od "-" pola bio dosta tanji nego od ostalih akumulatora koji se mogu naci kod nas i znam da ga zbog toga nismo mogli stavljati na auto zbog specificnih klema...
 
Zombi, da nije Varta? Valtra je marka traktora, mada možda i akumulatora. Ako si bio zadovoljan sa njim, uzmi opet Vartu. To su odlični akumulatori (ali i među skupljima). Više puta je pisano o određenim markama akumulatora, tako da u zadnjih samo 5 strana možeš naći par dobrih preporuka a glavnu reč je naravno rekao stalker. Ukratko, nema pravila ali si sigurniji sa ''poznatijim'' markama akumulatora koje su ''proverene'' ali i skuplje. Znači tu je i Varta, Exide, Energizer, Bosch.....
Za 539 po uputstvu akumulator treba da ima 97ah.
 
I meni crkao akumulator na zetoru 5711.
Ima li neki akumulator garanciju preko 2 godine? Bolje dati jos 2k vise i biti jos godinu dana miran.

Gledao sam oglase. Puni su akumulatora za oko 5000 din a navodno u odlicnom stanju. Mozda nije losa ideja kupiti takav, pa kakav bude, ako je i vise od duplo jeftiniji od nekih novih.
Ako se prvi put izvisi, drugi put valjda nece.
 
ima jedna radnja kod mene koja drzi samo akumulatore i ulja.

Razmisljam se izmedju ove 3 varijante, ali ce varijanta broj 2 biti obizorom na odnos cena/snaga

1. Energizer 90ah 720 a 30.000 meseci garancije 10.600 din bez odrzavanja
2. Starter 110ah 1000 a 24 meseci garancije 11.000 din sa odrzavanjem
3. Varta 100ah xxxx 40 meseci garancije 15500 din bez odrzavanja

Da je varta malo jeftinija, uzeo bih nju, ali kaze ovaj prodavac da poslednjih 5 godina nije imao ni jednu reklamaciju na ovaj Starter (ciji god da je), a realno ima dosta snage. Zapravo jeftiniji je 4500 din od varte, a jaci 10ah sto se u verglanju oseti.
Ako ovaj starter pregura 2 godine, i traje recimo 3 godine, toliko traje i vartina garancija, a ocekivati da akumulatori za nase trziste rade preko 4,5-5 godina je malo rizicno, tako da sam ja zakljucio da nije isplativo davati toliko dodatnih para za vartu.
 
ima jedna radnja kod mene koja drzi samo akumulatore i ulja.

Razmisljam se izmedju ove 3 varijante, ali ce varijanta broj 2 biti obizorom na odnos cena/snaga

1. Energizer 90ah 720 a 30.000 meseci garancije 10.600 din bez odrzavanja
2. Starter 110ah 1000 a 24 meseci garancije 11.000 din sa odrzavanjem
3. Varta 100ah xxxx 40 meseci garancije 15500 din bez odrzavanja

Da je varta malo jeftinija, uzeo bih nju, ali kaze ovaj prodavac da poslednjih 5 godina nije imao ni jednu reklamaciju na ovaj Starter (ciji god da je), a realno ima dosta snage. Zapravo jeftiniji je 4500 din od varte, a jaci 10ah sto se u verglanju oseti.
Ako ovaj starter pregura 2 godine, i traje recimo 3 godine, toliko traje i vartina garancija, a ocekivati da akumulatori za nase trziste rade preko 4,5-5 godina je malo rizicno, tako da sam ja zakljucio da nije isplativo davati toliko dodatnih para za vartu.

Garancija dozivotna na Energizer. :haha:
 
ima jedna radnja kod mene koja drzi samo akumulatore i ulja.

Razmisljam se izmedju ove 3 varijante, ali ce varijanta broj 2 biti obizorom na odnos cena/snaga

1. Energizer 90ah 720 a 30.000 meseci garancije 10.600 din bez odrzavanja
2. Starter 110ah 1000 a 24 meseci garancije 11.000 din sa odrzavanjem
3. Varta 100ah xxxx 40 meseci garancije 15500 din bez odrzavanja

Da je varta malo jeftinija, uzeo bih nju, ali kaze ovaj prodavac da poslednjih 5 godina nije imao ni jednu reklamaciju na ovaj Starter (ciji god da je), a realno ima dosta snage. Zapravo jeftiniji je 4500 din od varte, a jaci 10ah sto se u verglanju oseti.
Ako ovaj starter pregura 2 godine, i traje recimo 3 godine, toliko traje i vartina garancija, a ocekivati da akumulatori za nase trziste rade preko 4,5-5 godina je malo rizicno, tako da sam ja zakljucio da nije isplativo davati toliko dodatnih para za vartu.

kupi energizer!! mi korostimo jedan od 56 Ah vec 5-6 godina, kupljen je za renault 4 gtl, pa je koriscen za ursus c-335, a prekjuce je upalio kombajn sestak!! pa da nemas brige (pa ako ima jos 30000 meseci garancije, onda svakako! :haha: salim se, naravno).
imali smo i taj starter (mozda od 100 Ah, ne secam se tacno), posle 25 ili 26 meseci je odustao da radi :D
 
Nazad
Vrh