Akumulatori

Banner je dobar, Exide takođe ... skuplji jesu ali vrede. Takođe je Varta dobar izbor (najviše se i kupuje od tih skupljih pa ne stoji dugo na policama, mada je i to donekle splet okolnosti i gde se kupuje). Bosch i Varta su praktično isto (sa drugom etiketom).
FIAMM je takođe dobar izbor ali ih je teško naći (nema ih svuda). Baš zbog toga su i malko bolji jer nisu preplavili tržište (u takvim slučajevima već opada kvalitet onoga što se šalje ili se šalju nerasprodate zalihe).
NEMA PRAVILA! (složio bih se). Kupovina je poprilična lutrija (osim ako nemate uređaj za merenje startne struje pa pre kupovine sami izmerite).
Black Horse (FAS) je zaista imao serije (pre desetak godina) koje su trajale 7, 8 pa i više godina. Sada? Nema šanse!
BH će trajati 3-4 godina. No ni kod drugih nije mnogo bolje, čak i najbolji će preživeti tek 5-6, sve preko toga je premija! (onih, navedenih, 7 je nešto što se najviše može očekivati, uz dosta sreće ... i dopunjavanje kada nije na vozilu ili kada se vozi (kod automobila) samo u lokalu duže vreme).
Jednostavno se tako prave! (Garancija + 1,5-2,5 godina).
 
FIAMM titanium su italianski akumulatori i u poredjenju sa drugima(gledao u katalog)dodju jeftiniji nego blac horse akumulatori.
 
Poslednja izmena:
Dakle, sigurno nije top klasa, ali eto isplative marke (bar dok se i oni ne pokvare).
Lično mi se više sviđa Varta (ili Exide) ali i košta.
Sve u svemu, sreća jeste potrebna (i dopunjavanje, ali kontrolisano, posle kupovine).

P.S.
Ostaje glavni problem što često akumulatori preostanu i od prošle sezone.
Mogu i onda biti dobra kupovina (ako su na sniženju) ali samo ako su kvalitetni i ukoliko se pre stavljanja na vozilo dopune ili čak u par ciklusa osveže.
Za većinu (nas) bez posebne opreme, ostaje (najbolji) savet da se kupuju akumulatori što manje starosti i da se dopune ispravljačem (ali ne većom strujom (u A) od 1/10 kapaciteta (u Ah), idealno 1/20).
 
Poslednja izmena:
Ja za mog Vladimirca uzeo pre 2 god Banner od 110ah i sa ovim sam jako zadovoljan cak cele sezone sam palio i 162 kombajn s njim.Kosta al vredi
 
Da li ima ko iskustvo sa tzv. inteligenim punjacima(ja CTEK,Exide<Keewpower)?
ctek3600.jpg

http://www.ctek.com/int/en/chargers/MXS 5.0
 
Punjač sa slike (CTEK) ima solidno uputstvo i samo ga treba slediti. Nisam čitao svako slovo ali je relativno jednostavno:
Potpuno je automatizovan i radi po principu: "poveži sa akumulatorom, pusti u rad i ništa ne diraj".
Najvažnije je:
Na kraju se uključuje na mrežu a isključivanjem sa nje (izvlačenjem kabla) se isključuje u bilo kom trenutku.
Uređaj analizira akumulator i po potrebi vrši desulfatizaciju (ne očekujte čuda, možda one blage malo ukloni), detektuje loš akumulator (i posle dopunjavanja ponovo).
Radi po najprostijoj i najkorišćenijoj (školskoj) shemi, prvo većom (ali umerenom) strujom sa ograničenim naponom, a posle manjom strujom uz povećanej napona (dakle prvo konstantnom strujom uz ograničenje napona, a posle konstantnim naponom uz ograničenu struju).
Nije najbolje što može ali je najbolje za punu automatiku (a da nije ekstremno skupo, doduše siguno nije (baš) ni jeftino).
Kada je na 4 onda je 80% pun i može se koristiti a kad je na 7 onda je 95 do 100% pun (ali ne i prepunjen).
Dakle kad se uključi sve radi sam, isključuje se po želji.
Predvidite vreme potrebno da završi program (dato u tabeli, naravno "od - do"). Ako morate iskjlučite ranije ali ako želite pun efekat, ostavite do 7 ili (bar) 4.
I to je (ukratko) to.

Naravno: pre punjenja podesiti vrstu akumulatora i veličinu istog (gledajte cifre ako niste dobri u engleskom). Tek kada podesite parametre, počinje sa radom.
Na visoku temperaturu sam reaguje (i spušta napon) a za punjenje na hladno (zaboravio sam kako je definisano, verovatno ispod nule) morate da kliknete na sličicu (pahulja) da bi povećao napon.

Za detalje samo nađite nekoga ko solidno zna engleski.
 
jel zna neko gde ima da se kupe a da salju poistom pravi kablovi ali pravi nije biyna cena
 
Vjerovatno za paljenje.

Prije par godina komšija kupio neke kablove za nedaj Bože, eto da ima u autu ako zatrebaju.
Prvom prilikom kad nije mogao upaliti dovezem ja auto, spojimo kablove i dok su grijači odradili posao već se počeli dimiti. Nije ni zaverglao. :haha:
Skinem onu zaštitnu izolaciju sa kliješta, a unutra nepar licni kao kabl koji vodi struju do svjećice. ::samo bes::
 
Vjerovatno za paljenje.

Prije par godina komšija kupio neke kablove za nedaj Bože, eto da ima u autu ako zatrebaju.
Prvom prilikom kad nije mogao upaliti dovezem ja auto, spojimo kablove i dok su grijači odradili posao već se počeli dimiti. Nije ni zaverglao. :haha:
Skinem onu zaštitnu izolaciju sa kliješta, a unutra nepar licni kao kabl koji vodi struju do svjećice. ::samo bes::



Tesko je naci dobre kablove za prespajanje po radnjama. Zato lepo odes u prodavnicu kablova i kupis bakarni, presek prema potrebama, i kupis klesta. Tek tada mozes biti siguran.
 
ma ako slucajno zaladi bas jako da ako nece da upali da pripomognem a nemam mikakve a na rakovici su akumulatori vec petu zimu pa neznam kako ce se ponasati kad bude minus 15 za svaki slucaj da imam mada ne pozuju nikakve znake slabosti zasad imace su tesla brcko
 
Ako imas stare kablove ili ako mozes da nadjes samo klesta kupi 2 zile od 16mm ili 25mm preseka i eto ti kvalitetnih kablova. Cena jednog metra preseka 16mm je oko 140 din, a preseka 25mm oko 220 din. Samo je malo teze naci prodavnicu u kojoj imaju te provodnike, jer u vecini slucajeva prodavnice prodaju elektro-materijal siroke potrosnje, ali raspitaj se i sigurno ces pronaci.
 
najbolje i najlakse pronaci je kablove za sfajs aparat. za vece masine bez bar tog preseka nema nista. klesta imaju i gvozdjare i to uzmi za svajs aparat klesta za masu. jedino ona trpe tu amperazu i provode dobro.sa losim kablovima u preseku i pogotovu klestima prenos struje je nikakav i moze se napraviti kurslus ili cak zapaliti i nije za igranje. sa mojim kablovima mogu tenk upaliti .klesta su najbolja gde se bakarna zila kaci na vijak kod samog kontakta na klestima. znaci na dnu klesta gde se kaci na klemu. imam takva jedino tesko cu sliku postaviti zbog konekcije. ta neprovode struju preko opruge koja brzo zbog velike struje oslabi i nepritiska vise silom kojom treba i spoj je los. kvalitetne kablove samo tako cete dobiti i traju decenijama. kupovne mozete u kontejner odmah baciti pogotovu ko misli vecu masinu i snagu pokretati preko njih. debljina mojih kablova je 1cm u precniku bakarne zile pa vam eto kvadrature
 
sutra cu slikati kablove koje smo uzeli na vasaru u Rumi...sitan,tanak licn,ali izuzetno dobar kabal,spajao sam dva akumulatora od 143 i nisu se ni ugrejali krajevi.kljesta su takodje kvalitetna...cena bese oko 4000.
 
Ja imam neke kablove koji do sada nisu izdali, ali nedavno sam u garaži našao i neke kamionske što kaže vica022 skoro centimetar debele. Kliješta na njima su jako slaba i oštećena, pa ću ih najvjerovatnije zamijeniti baš sa onim od aparata za zavarivanje.

Ovakva kao na slici trpe do 400A što nije problem za paljenje bilo kakve mašine koju mogu sresti.

8_200801121452.jpg
 
Ako imas stare kablove ili ako mozes da nadjes samo klesta kupi 2 zile od 16mm ili 25mm preseka i eto ti kvalitetnih kablova. Cena jednog metra preseka 16mm je oko 140 din, a preseka 25mm oko 220 din. Samo je malo teze naci prodavnicu u kojoj imaju te provodnike, jer u vecini slucajeva prodavnice prodaju elektro-materijal siroke potrosnje, ali raspitaj se i sigurno ces pronaci.

Dobar savet!
A i Philby (prethodni komentar) je dao dobar za klešta.
 
Nazad
Vrh